KOLAYLI YENİ

12 Aralık 2018 Çarşamba

“Hareket et, diyabetten uzaklaş”

hareket-et-diyabetten-uzaklas

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Diyabet Hemşiresi Nimet Akad konuk olarak katıldı.
20 Şubat 2018 Salı 13:35

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Akad diyabetle ilgili bilgiler verdi.

Diyabetin kontrol edilmediği zaman sıkıntılar yaratan ancak kontrol edildiğinde ise rahat bir hastalık olduğunu belirten Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Diyabet Hemşiresi Nimet Akad, “Midemizin arkasında pankreas bulunur. Bu organımız insülün salgılar. Pankreas az insülün salgıladığı zaman, salgılanan insülüne karşı vücudumuz direnç gösterip kullanamadığı zaman veya hiç insülün olmadığı zaman diyabet oluyoruz. Bunun tanısı şeker ölçümü ile konulur. Hiç şikayeti olmasa bile herkesin belli bir yaşta şeker kontrolünden geçmesi gerekir. Sabahleyin açlıkla ölçtüğümüz açlık kan şekeri sağlıklı bir insanda 80 ile 110 arasında olması gerekir. Tokluğumuzun ise 140’ın altında olması gerekir. Üç kez belli aralıklarla yapılan ölçümde şekerimiz 126 veya üzerindeyse diyabet tanısı konulur” şeklinde konuştu.

“Devlet hastanemizde Diyabet Okulumuz var”

Diyabete en fazla kiloların sebep olduğunu belirten Akad, “Vücut kitle indeksimizin 19-25 arasında olması lazım. Fazla kilo alıyorsak, hareketsiz yaşıyorsak ve spor yapmıyorsak risk altındayız demektir. Devlet hastanemizde Diyabet Okulumuz var. Diyabetli bireyler eğitim almak için okulumuza katılabiliyorlar. Uzman doktorlarımız diyabetli bireyleri eğitim için bizlere yönlendiriyorlar. Müracaat eden bireylere diyabetle ilgili önemli eğitimler veriyoruz. 20-25 kişilik gruplar var. Uzman doktorlarımızla beraber üç yarım günde eğitimimizi tamamlıyoruz. Katılan bireylere Sağlık Bakanlığı onaylı katılım belgelerini veriyoruz. Eğitime gelenler daha bilinçli oldukları için diyabeti kontrol altına almayı öğrenmiş oluyorlar” diye değerlendirmede bulundu.“Hareket ve spor hayatımızda olmalı”

Diyabete karşı disiplinli bir yaşam öneren Akad, “Neler yememiz gerektiğini bilmeliyiz. Hareket ve spor hayatımızda olmalı. Televizyon ve bilgisayar karşısında uzun saatler hareketsiz kalınmamalı. Sağlıklı beslenmeyi asla ihmal etmemeliyiz” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında diyabet tüm yönleriyle konuşuldu. Haber okunma sayısı: 202

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

afyonda-cocuk-izlem-merkezi-

Afyon’da Çocuk İzlem Merkezi

11 Aralık 2018 Salı 21:50
empati-yaparak-izlememiz-gerekiyor

Empati yaparak izlememiz gerekiyor

10 Aralık 2018 Pazartesi 20:07
hastane-afet-planlari-hap-egitimi

Hastane Afet Planları (HAP) Eğitimi

07 Aralık 2018 Cuma 17:20
miniklere-temizlik-ve-112-egitimi

Miniklere temizlik ve 112 eğitimi

07 Aralık 2018 Cuma 16:58
aids-gun-fmde-masaya-yatirildi

AIDS Gün FM’de masaya yatırıldı

04 Aralık 2018 Salı 17:54

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR