CACTUS

25 Mayıs 2019 Cumartesi

KETEM, mukabelelerde kanseri anlatıyor

ketem-mukabelelerde-kanseri-anlatiyor

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli halk sağlığı sorunu haline gelen kanser hastalığı ile savaş için Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Kanser Kontrol Programı başlatıldı.
24 Mayıs 2018 Perşembe 17:57

KETEM ve Aile Hekimleri tarafından yürütülen söz konusu programın ne olduğunu, kanserde erken teşhisin ve erken teşhis için de taramaların önemli olduğu her alanda verilen eğitimler ile vatandaşlara anlatılıyor.

Ramazan ayı dolayısıyla Afyonkarahisar Müftülüğü Kuran Kursları tarafından düzenlenen mukabele programlarına katılan kadınlara KETEM görevlileri kanser ile ilgili eğitim verdi.

Ramazan Ayı boyunca devam edecek olan Eğitimde; kanser taramaları ile serviks (rahim ağzı) ve kolon (kalın bağırsak) kanserlerinin oluşmadan 3-5 yıl önce kanser öncüsü lezyonların gözlenmesi sonucu tespit edilebildiği, diğer yandan erken teşhis edilen meme, serviks ve kolon kanserlerinde tedavi şansının % 98 olduğu ve bunlar için taramalara önem verilmesi konularında bilgiler aktarıldı.

Korkulması gerekenin kanser değil, geç kalmak olduğu vurgulanarak, kadınların aldıkları bilgileri evdeki diğer bireylerle de paylaşarak hem kendileri hem de risk grubunda olabilecek aile fertleri için ücretsiz tarama yaptırabilecekleri belirtildi.

KETEM’e davet edilen kadınlar Merkezde bir tane, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi içinde ve bir tane de Toplum Sağlığı Merkezi (eski devlet hastanesi binası) içinde olmak üzere 2 adet KETEM bulunduğu ve her ikisinde de erken teşhis için yapılması gereken taramaların yapıldığı söylendi.
      Haber okunma sayısı: 332

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

uzmanindan-beslenme-onerileri

Uzmanından beslenme önerileri

22 Mayıs 2019 Çarşamba 19:27
tansiyonunuzu-kontrol-ettirdiniz-mi

Tansiyonunuzu kontrol ettirdiniz mi?

16 Mayıs 2019 Perşembe 18:31
akilci-ilac-kullanimi-onemli

“Akılcı ilaç kullanımı önemli”

14 Mayıs 2019 Salı 18:06
yilin-hemsiresi-belli-oldu

Yılın Hemşiresi belli oldu

14 Mayıs 2019 Salı 16:30

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR