CACTUS

25 Mayıs 2019 Cumartesi

“Okul Çağı İşitme Tarama Testleri çok önemli”

okul-cagi-isitme-tarama-testleri-cok-onemli

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı’ndan Okul Çağı İşitme Tarama Programı Uygulayıcıları Ebe Elif Keskin ve Ebe Gülsen Ayan konuk olarak katıldılar. Programda okul çağı işitme tarama programı konuşuldu.
26 Şubat 2019 Salı 18:52

“Her yıl ülkemizde yaklaşık 1 milyon 300 bin bebek doğmakta ve her bin bebekten 2 yada 3’ü ileri derecede işitme kaybı ile dünyaya gelmektedir” diyen Ebe Elif Keskin, “Yeni doğan işitme taraması ile doğumda mevcut olan işitme kaybı tespit edilebilmektedir. İşitme sadece bebeklik döneminde değil çocukluk döneminin her evresinde büyük bir öneme sahiptir. İşitme kayıpları, hastalıklar, yaralanmalar ve işitme kaybına neden olan genetik hastalıklara bağlı olarak doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde okul taramaları içerisinde ulusal işitme tarama programları yer almaktadır. Ülkemizde de işitme tarama programı ilkokul birinci sınıfta belirlenen protokoller çerçevesinde okul ortamında işitme taraması konusunda eğitimli sağlık personeli tarafından tarama odiyometri cihazı denilen uygulaması kolay, çocuğa hiçbir zararı olmayan oyunla işitmesinin test edilmesi amaçlanmıştır. Ve bu doğrultuda Afyonkarahisar genelinde 2016 Mart ayından bu yana işitme tarama programı yürütülmektedir” diye konuştu.

“İşitme taramayı kabul eden ailelerin çocuklarına uygulama yapıyoruz”

Okul Çağı İşitme Tarama Programı’nın okul, veli, okul çağı işitme tarama programı uygulayıcısı, Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve Odiyometristler tarafından ortaklaşa yürütülen bir program olduğunu kaydeden Ebe Gülsen Ayan, “Veli Onam Formu ile işitme taramayı kabul eden ailelerin çocuklarına, okul ortamında oyun odiyometrisini uyguluyoruz. Okul ortamında sessizliğin en çok sağlanabildiği kütüphane, mescit, boş sınıf gibi yerlerde uygulamayı yapıyoruz. Test esnasında verdiğimiz ses eşiklerinden hepsine doğru cevap veren testten geçti olarak değerlendirilir. Verdiğimiz ses eşiklerinden herhangi birine cevap veremeyen çocuğumuz o testten kaldı olarak değerlendirilir. Ulusal işitme tarama protokolü gereği 48 saat yada 1 hafta sonra aynı çocuk tekrar değerlendirilmek için test yapılır. İkinci testten geçen çocuk işitme yönünden sağlıklı kabul edilir. Fakat ikinci testten de kalan çocuk muayene edilmek üzere Kulak Burun Boğaz Uzmanına sevk formu düzenlenerek sevk edilir. İleri derecede klinik sorun tespit edilen çocuklar Kulak Burun Boğaz Uzmanı tarafından Referans Merkezi’ne yönlendirilir. Ülkemizde 25 Referans Merkezi bulunmaktadır ve bunlardan biri de ilimizdedir” şeklinde değerlendirmede bulundu. Haber okunma sayısı: 146

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

uzmanindan-beslenme-onerileri

Uzmanından beslenme önerileri

22 Mayıs 2019 Çarşamba 19:27
tansiyonunuzu-kontrol-ettirdiniz-mi

Tansiyonunuzu kontrol ettirdiniz mi?

16 Mayıs 2019 Perşembe 18:31
akilci-ilac-kullanimi-onemli

“Akılcı ilaç kullanımı önemli”

14 Mayıs 2019 Salı 18:06
yilin-hemsiresi-belli-oldu

Yılın Hemşiresi belli oldu

14 Mayıs 2019 Salı 16:30

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR