istek okulları

07 Haziran 2020 Pazar

“Organ bağışı toplumsal dayanışmanın en güzel örneği”

organ-bagisi-toplumsal-dayanismanin-en-guzel-ornegi

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Doku ve Organ Nakli Koordinatörü Anestezi Teknisyeni Battal Mertgenç konuk olarak katıldı. Mertgenç içinde bulunduğumuz Organ Bağışı Haftası nedeniyle bu konudan bahsetti.
07 Kasım 2019 Perşembe 18:33

“Ekonomiye katkısı vardır”

Programda organ naklinin faydalarına değinen Mertgenç, “Ömrü uzatır. Maliyeti düşüktür. Yaşam kalitesini arttırır, özgüven sağlar. İş gücü kaybını kazanca dönüştürür. Ekonomiye katkısı vardır” şeklinde konuştu.

“Beyin ölümü gerçekleşen hasta yakınlarının izin vermesi gerekir”

Toplumumuzda organ bağışının artması için yapılması gerekenler konusunda konuşan Mertgenç, “Öncelikle beyin ölümü gerçekleşen hasta yakınlarının izin vermesi gerekir. Toplumun sosyal, kültürel, inanç ve geleneklerinin göz önünde bulundurularak organ bağışı konusunda eğitim verilmelidir. Küçük yaştan itibaren tüm okullarda, ibadet yerlerinde, tüm kamu kuruluşlarında, ulusal basın televizyon, radyo, gazete, dergi gibi yayın kuruluşlarında bilgilendirme yapılmalıdır. Toplumun sevilen sanatçıları, siyasetçileri, futbolcuları ve birçok kişinin içinde bulunacağı organ bağışını özendiren kampanyalar düzenlenmelidir” diye değerlendirmede bulundu.

Organ bağışı ve organ naklinin toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneği olduğunu söyleyen Mertgenç herkesi organ bağışında bulunmaya davet etti.

    Haber okunma sayısı: 140

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER