istek okulları

27 Ocak 2020 Pazartesi

Otomatik şok cihazı eğitimi

otomatik-sok-cihazi-egitimi

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi tarafından il genelinde ilk yardım eğitimi veren eğitmenlere, Şok Cihazı Eğitmenliği Eğitimi verildi.
13 Aralık 2019 Cuma 19:30

Master (usta) Eğitmen Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Şükrü Kaan Çankaya tarafından verilen eğitimde 20 kursiyer uygulamalı eğitime tabi tutuldu.

Uygulamaları yerinde takip eden, Acil Sağlık Hizmetleri Uzmanı Hüseyin Çalışkan, otomatik şok cihazları eğitimini ilk yardım eğitimi alan, lise mezunu olan herkesin alması gerektiği bir eğitim olduğunu, kalp krizi vakalarında ambulans gelene kadar bu cihazların hayat kurtardığını, talep olması halinde halka şok cihazı eğitimini vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Çalışkan, “Türkçe sesli yönlendirme yapan şok cihazı, ambulans gelene kadar yapılan müdahaleler kapsamında ilkyardımcıya neler yapması gerektiğini tek tek söylüyor ve komutlara uyulması halinde kalp krizi geçiren kişiye uygulanması halinde ilk 1. dakikada yüzde 90 oranla hayata tekrar bağlıyor ve her dakika bu oran hızla düşüyor" dedi. 


Haber okunma sayısı: 69

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR