istek okulları

30 Mayıs 2020 Cumartesi

Retina Araştırmaları Merkezi kurulmalı

retina-arastirmalari-merkezi-kurulmali

Retina Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mesut Yurt, “Retina Araştırmaları Merkezi kurularak karanlık dünyamızı aydınlatacak Bilim insanlarımıza araştırma yapma imkanının verilmesi talebimizi sık sık sağlık Bakanlığı’na iletiyor ve bu konuda bir adım atılmasını bekliyoruz” dedi.
12 Mayıs 2020 Salı 17:08

Retina Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mesut Yurt, Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Engelliler Haftası, bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günleridir. Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır

Engellilerimizin hatırlanması, onların sorunlarının çözümlenmesi ve seslerinin duyurulması aşamasında bu hafta oldukça önemlidir.

Ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktadır.Malumunuz dünya ve özelinde de ülkemiz korona virüs denilen bir kabusla karşı karşıya. her ülke kendi çapında tedbirlerini alıyor ve bu tedbirleri uyguluyor. buna rağmen dünyada yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti belkide yüzbinlerce kişi bu hastalığın bıraktığı izlerle  ömür boyu  yaşayacak. aynı zamanda fabrikalar durdu, alışveriş merkezleri  kapandı, oteller turist alamaz hale geldi, ticaret durdu, insanlar canının derdine düştü.

Dünya büyük bir ekonomik buhranı yaşamaya başladı. Bu durum zaten kısıtlı olan engellileri de etkiledi. Engelli bireyler için gerekli yatırımlar askıya alınacağından endişe duyuyoruz.

Aslında bu korona virüsü vatandaşların engellileri anlamasına da bir nebze yardımcı olduğu kanaatindeyim. Çünkü gözü göremeyen, bedensel engelinden dolayı dışarı çıkamayan ve zihinsel yetersizliği olduğu için toplumdan kaçan gene dışarı çıkamayan insanları da anlamamıza bir vesile oldu. Pandemi virüsü dolayısıyla kısıtlanan evlerinden çıkamayan, işyerini açamayan, sinemaya kafeye gidemeyen insanlar özgürlüğün ne kadar kıymetli olduğunu anlayacaklardır.

şu an 102 üyemizle  ulusal düzeyde görme kaybı olan hastalarımızın tedavileri ile ilgili dünyada ve ülkemizde meydana gelen gelişmeleri aktarmaya ve kendilerini bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ülkemizde Retina Araştırmaları Merkezi kurularak karanlık dünyamızı aydınlatacak Bilim insanlarımıza araştırma yapma imkanının  verilmesi talebimizi sık sık sağlık Bakanlığı’na iletiyor ve bu konuda bir adım atılmasını bekliyoruz.

2020 yılında Bütün kurumların  engelli vatandaşlarımızın erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi ve eksikliklerin ivedilikle giderilmesi için azami çaba gösterilmesi gerekmektedir. Çalışan engellilerin çalışma ortamlarının uygun hale getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve çalışma ortamında kullanacakları yardımcı materyalleri kurumlar engellilere temin etmelidir.

Engelliler Haftası’nın, sorunların gündeme gelmesine ve çözüm üretilmesine vesile olmasını diliyorum.

  Bu vesileyle Bütün Engelli kaderdaşlarımızın 10-16 Mayıs Engelliler haftasını kutluyor, mübarek ramazan Ayı’nın hayırlara vesile olmasını  temenni ediyor akabinde  İdrak edeceğimiz  ramazan Bayramınızı tebrik ediyor saygılar sunuyorum.”

  Haber okunma sayısı: 1039

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bir-adim-atin-ve-sigarayi-birakin

Bir adım atın ve sigarayı bırakın

29 Mayıs 2020 Cuma 21:39
can-kaybi-12-oldu-vaka-sayisi-yukseldi

Can kaybı 12 oldu, vaka sayısı yükseldi

23 Mayıs 2020 Cumartesi 18:51
afsu-kovid-19a-karsi-denemeler-baslatiyor

AFSÜ, kovid-19'a karşı denemeler başlatıyor

20 Mayıs 2020 Çarşamba 21:57
bayram-oncesi-onemli-uyarilar

Bayram öncesi önemli uyarılar!

20 Mayıs 2020 Çarşamba 20:56
afyonda-910-kisiye-maske-cezasi

Afyon’da 910 kişiye maske cezası

19 Mayıs 2020 Salı 23:22

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR