CACTUS YENİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi

moto

Sağlık Müdürü Korkmaz’dan “sigarayı bırakın” çağrısı!

saglik-muduru-korkmazdan-sigarayi-birakin-cagrisi

Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz “Eğer çocukların sigaraya başlaması engellenemez; uzun süre pasif içiciliğe maruz kalırsa 20-30 yıl sonra maalesef bugünün çocukları sigaraya kurban verilecektir” dedi.
30 Mayıs 2019 Perşembe 22:55

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle açıklama yapan Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, vatandaşları sigaraya karşı uyararak şunları söyledi:

“Tütünün en yaygın kullanım şekli sigaradır. Sigara her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini ise pasif sigara içimine (sigara içilen ortamlarda dumana maruz kalma) bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin %80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir. Sigara dışında farklı şekillerde tüketilen tütün de aynı zararlı etkilere sahiptir.

Sigara endüstrisinin ana hedefinin 11-13 yaş grubu çocuklar olduğu ve ülkemizde de sigaraya başlama yaşının gittikçe bu yaş grubuna kaydığı bilinmektedir. Eğer çocukların sigaraya başlaması engellenemez; uzun süre pasif içiciliğe maruz kalırsa 20-30 yıl sonra maalesef bugünün çocukları sigaraya kurban verilecektir. Kapalı bir yerde sigara içenlerle birlikte 4 saat geçiren bir kişi 10 adet sigara içmişçesine tütünün zararlarına maruz kalmaktadır. Çocuklar bu durumdan en çok etkilenen kesimdir. Çocukları sigaradan korumak için büyüklerin onlara örnek olarak sigaradan ve her türlü tütün mamulünden uzak durması gerekmektedir.

Ülkemizde 5727 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte sigarasız bir toplum olma yönünde önemli bir yol alınmıştır. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra sigara satışlarında%5 civarında düşme meydana gelmiştir. Bu sayede hem sigara içenlerin oranında azalma olmuş, hem de kapalı yerlerde sigara içme yasağı ile pasif içicilik dediğimiz, sigara dumanına maruz kalma oranları azalmıştır. İlimizde de tütün denetim ekipleri tarafından kapalı alanlar sürekli denetim altında bulundurulmakta ve yasağın delinmesi engellenmektedir.

Bütün dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olan tütünün zararlarına dikkat çekmek ve halkın farkındalığını arttırmak için yılın belirli günleri ve haftaları sigara ve tütün ile ilgili gün ve haftalar olarak belirlenmiştir. Bunlardan birisi de 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günüdür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen gün 1987 yılından beri bütün üye ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanmakta; halk tütüne karşı uyarılmakta, sigara ve tütün kullanıcıları bırakmak için teşvik edilmektedir.

Dünya Tütünsüz Günü vesilesiyle vatandaşlarımızı en azından bir gün sigara içmemeye, sigara içilmeden de zamanın geçtiğini görmeye ve ömür boyu içmemek üzere sigarayı terk etmeye davet ediyoruz. Bu konuda yardım almak için herkesi sağlık kurum ve kuruluşlarımıza bekliyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığının Sigara Bırakma Hattı olarak bilinen 171 numaralı telefonu aranarak da yardım alınabilmektedir.” Haber okunma sayısı: 137

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

diyetisyenlerden-onemli-uyarilar

Diyetisyenlerden önemli uyarılar!

22 Ağustos 2019 Perşembe 21:16
ptt-personeline-ilkyardim-egitimi

PTT personeline ilkyardım eğitimi

21 Ağustos 2019 Çarşamba 20:53
kuran-kursu-ogrencilerine-hijyen-egitimi

Kur’an Kursu öğrencilerine hijyen eğitimi

01 Ağustos 2019 Perşembe 22:04
emirdag-ve-iscehisarda-saglik-denetimi

Emirdağ ve İscehisar'da sağlık denetimi

22 Temmuz 2019 Pazartesi 21:08
mudur-korkmaz-denetledi

Müdür Korkmaz denetledi

12 Temmuz 2019 Cuma 15:53