CACTUS YENİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi

moto

“Sigara ruh sağlığını olumsuz etkiler”

sigara-ruh-sagligini-olumsuz-etkiler

9 Şubat Sigara Bırakma Günü dolayısıyla Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Programa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’nda görevli Psikolog Fuat Öztürk konuk olarak katıldı.
08 Şubat 2019 Cuma 17:51

Sigaranın dünyada en yaygın kullanılan ve sağlığa zararlı, bağımlılık yapıcı madde olduğunu belirten Psikolog Fuat Öztürk, “Bağımlı olan kişi parasının önemli bir kısmını dumana yatırmış olur. Bağımlı kişi kendine zarar verdiği gibi çevresine de zarar verir. Bağımlıların yaşadığı tam bir esarettir. Onlar sigara gibi küçük bir nesnenin güdümüne girmiş olurlar. Özgürlükleri kısıtlanmış olur. Sigara bulamadıklarında huysuz olurlar. Arkadaşlarından zamanla sigara dilenir hale gelirler” diye konuştu.

“Sigarada 4 binden fazla kimyasal madde bulunur”

Sigarada 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğunu kaydeden Öztürk, “Sigarayı ciğerlere çekerek kullanan bir kişi, her bir sigarada ortalama 1 ila 2 mg kadar nikotin alır. Nikotin deri yoluyla, ağzın içini kaplayan mukoza yardımıyla veya içe çekilmesiyle ciğerler tarafından emilir. Sigara içer içmez kalp atışı hızlanır ve kan basıncı artar. Mide asit üretir, böbrekler olması gerekenden daha az miktarda idrar üretir ve iştahsızlık başlar. El ve ayak parmaklarında kan akışı zayıflar. Koku ve tat alma duyuları zayıflar. Akciğerlerdeki küçük lifler ve havayolları gerektiği şekilde çalışmaz. Beyindeki kan akışı zayıflar. Sigara içen kişi sık sık nefessiz kalır ve öksürür. Dişlerde sarı ya da siyah lekeler oluşur. Daha kırışık ve kuru bir cilt oluştuğundan sigara içen kişi olduğundan yaşlı görünür. Sigara içen kadınlarda ve erkeklerde kısırlık riski vardır. Kemiklerde kırılma riski artar, saçlarda dökülme, tırnaklarda sararma ile kötü nefes kokusu oluşur” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Sigara ruh sağlığımızı olumsuz etkiler”Nargile ve elektronik sigaranın sigara kadar zararlı olduğunu belirten Öztürk, “Sigaranın sakinleştirici etkisi yoktur. Sigara ruh sağlığımızı olumsuz etkiler. Sigara sorunları unutturmaz. Aksine yeni sorunlar ekler. Sigaranın zayıflatacağı düşüncesi yanlıştır. Sigara kişinin çirkinleşmesine ve kötü kokmasına neden olur” dedi.

“Sigarayı bırakır bırakmaz sağlıkla tanışırız”

Sigarayı bırakır bırakmaz sağlıkla tanıştığımızı söylene Öztürk, “20 dakika sonra nabız ve hızlı soluk alıp verme normale döner. 8 saat sonra kandaki oksijen düzeyi normal seviyeye döner. 24 saat sonra karbonmonoksit vücuttan atılır. 48 saat sonra artan nikotin düzeyi ve azalan tat ve koku duyusu normale döner” diye konuştu.

    Haber okunma sayısı: 285

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

diyetisyenlerden-onemli-uyarilar

Diyetisyenlerden önemli uyarılar!

22 Ağustos 2019 Perşembe 21:16
ptt-personeline-ilkyardim-egitimi

PTT personeline ilkyardım eğitimi

21 Ağustos 2019 Çarşamba 20:53
kuran-kursu-ogrencilerine-hijyen-egitimi

Kur’an Kursu öğrencilerine hijyen eğitimi

01 Ağustos 2019 Perşembe 22:04
emirdag-ve-iscehisarda-saglik-denetimi

Emirdağ ve İscehisar'da sağlık denetimi

22 Temmuz 2019 Pazartesi 21:08
mudur-korkmaz-denetledi

Müdür Korkmaz denetledi

12 Temmuz 2019 Cuma 15:53