CACTUS YENİ

22 Eylül 2019 Pazar

Sigarayı bırakmak isteyenlere 24 saat hizmet

sigarayi-birakmak-isteyenlere-24-saat-hizmet

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle Gün FM’de özel bir yayın düzenlendi. Yayına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı’nda görevli Psikolog Fuat Öztürk konuk olarak katıldı.
31 Mayıs 2019 Cuma 19:19

Sigaranın dört binden fazla kimyasal madde içeren ve nefes yoluyla çekilerek tüketilen bir tütün ürünü olduğunu söyleyen Öztürk, “Sigarayı ciğerlere çekerek kullanan bir kişi, her bir sigarada ortalama 1 ila 2 mg kadar nikotin alır. Nikotin deri yoluyla, ağzın içini kaplayan mukoza yardımıyla veya içe çekilmesiyle ciğerler tarafından emilir. Beyin ve vücut üzerinde, bir kısmı henüz tespit edilememiş karmaşık bir takım etkileri vardır. Sigaranın içinde bilinen ve bilinmeyen dört binden fazla zehirli kimyasal madde bulunmaktadır” diye konuştu.

“GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE

SİGARAYA BAŞLAMA YAŞI 12-16’DIR”

Sigaranın her yıl yaklaşık 6 milyon insanın beklenenden önce ölümüne yol açtığını belirten Öztürk, “Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini pasif sigara içimine bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği ve bu ölümlerin yüzde 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde sigaraya başlama yaşı 12-16’dır. Her gün dünyada 80 bin-100 bin gencin tütün bağımlısı olduğu bildirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü bu nedenlerden dolayı sigarayla mücadeleye dikkati çekmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla her yıl 31 Mayıs’ı Dünya Tütünsüz Günü olarak kabul etmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“ALO 171 HATTI 7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERİYOR”

Sigarayı bırakmak isteyenlere yönelik yapılan çalışmalara da değinen Öztürk, “ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla sigarayı bırakmak isteyenlere destek sağlanmaktadır. ALO 171 hattında 7 gün 24 saat sigara bırakma konusunda uzman danışmanlar tarafından canlı destek sağlanmaktadır. Sigara kullanan herkese bu zararlı alışkanlıktan vazgeçmeye ve bırakamıyorlarsa mutlaka destek almaları çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu. Haber okunma sayısı: 88

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

saglik-hizmetleri-degerlendirildi

Sağlık hizmetleri değerlendirildi

19 Eylül 2019 Perşembe 18:56
intihari-onlemek-caba-gerektirir

İntiharı önlemek çaba gerektirir

18 Eylül 2019 Çarşamba 20:22
saglik-muduru-korkmaz-denetledi

Sağlık Müdürü Korkmaz, denetledi

16 Eylül 2019 Pazartesi 20:25
cocuklarda-kis-hastaliklari-

Çocuklarda kış hastalıkları

13 Eylül 2019 Cuma 22:08

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR