KOLAYLI YENİ

28 Mayıs 2018 Pazartesi

Televizyon izlerken göz etrafında ağrı varsa dikkat!

televizyon-izlerken-goz-etrafinda-agri-varsa-dikkat

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Eroğul konuk olarak katıldı.
13 Mart 2018 Salı 19:15

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Eroğul toplumda farkındalık uyandırmak adına her yıl 11-17 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Glokom Haftası dolayısıyla glokom hastalığına dair bilgiler verdi.

Glokomun göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak bilindiğini kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Eroğul, “Glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesi nedeniyle görme sinirinin zarar görmesidir. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır. Kendini hastalığın en son aşamalarında fark ettiren sinsi bir hastalık olan glokom, geç tanı konulduğunda görme sinirinde onarılması mümkün olmayan ciddi tahribatlar oluşturabilmektedir” diye konuştu.

“Glokomun genetik ile ilişkisi olabilir”

“Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde glokom gelişme riski daha yüksektir” diyen Eroğul, “Ancak göz içi basıncı yüksek olan herkeste glokom olabileceği anlamına gelmez. 40 yaşın üzerindeki kişilerde glokom riski artmaktadır. Glokomun genetik ile ilişkisi olabilir. Ailesinde glokom olan kişilerde gelişme riski daha yüksektir. Diğer bir deyişle, bir veya birden fazla gende bozukluk olabilir ve bu bireyler hastalığa karşı daha hassas hale gelebilir. Şeker hastalığı ve guatr olan hastalarda glokom gelişme riski daha fazladır. Göz içinde salgılanan ve gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısının boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir. Yükselen göz içi basıncı da göz siniri hücrelerine zarar verir” diye konuştu.“40 yaşın üzerinde olunması risk faktörüdür”

Programda glokomun belirtilerinden de bahseden Eroğul, “Sabahları belirginleşen baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme, geceleri ışıkları etrafında halkalar görülmesi ve televizyon izlerken göz etrafında ağrı glokomun belirtileri olarak sayılabilir. Ailede glokom geçmişinin olması yani genetik yatkınlık, 40 yaşın üzerinde olunması, şeker hastalığı, şiddetli kansızlık veya şoklar, yüksek-düşük sistemik kan basıncı yani vücut tansiyonu, yüksek miyopi, yüksek hipermetropi, migren, uzun süreli kortizon tedavisi, göz yaralanmaları ve ırksal faktörler glokom riskini arttıran faktörlerdir. Bu özelliklere sahip kişilerde glokom hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek olduğu için bu kişilerin görme sinirindeki hasarın erken tespiti amacıyla düzenli olarak göz muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında glokom hastalığı tüm yönleriyle konuşuldu. Haber okunma sayısı: 202

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aile-hekimlerine-e-yoklama-egitimi

Aile Hekimlerine "e-Yoklama" Eğitimi

26 Mayıs 2018 Cumartesi 18:08
ketem-mukabelelerde-kanseri-anlatiyor

KETEM, mukabelelerde kanseri anlatıyor

24 Mayıs 2018 Perşembe 17:57
askom-toplantisi-yapildi

ASKOM toplantısı yapıldı

23 Mayıs 2018 Çarşamba 23:11
hemsireler-gunu-coskuyla-kutlandi

Hemşireler günü coşkuyla kutlandı

17 Mayıs 2018 Perşembe 22:43
yuksek-tansiyon-gizli-dusmandir

Yüksek tansiyon gizli düşmandır

16 Mayıs 2018 Çarşamba 18:28