KOLAYLI YENİ

23 Temmuz 2018 Pazartesi

TRSM Destekleri İçin Genel Sekretere Teşekkür Etti

trsm-destekleri-icin-genel-sekretere-tesekkur-etti


03 Ağustos 2017 Perşembe 21:19

 Ocak 2016’da hizmete giren, Toplum temelli ruh sağlığı modeli çerçevesinde ciddi ruh sağlığı bozukluğu olan hastalara; psikososyal destek hizmetlerinin verilmesi,  takip ve tedavilerinin gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde yaşadıkları ortamda sunulabilmesi, sosyal rehabilitasyonlarının sağlanabilmesi için Afyonkarahisar Devlet Hastanesi uhdesinde yaklaşık bir yıldır hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, hizmetlerini geliştirerek, merkeze başvuran vatandaşların sosyal ilişkilerini güçlendirmeye ve onları topluma kazandırmaya devam ediyor.

 

 Halk Eğitim Merkezinden gelen eğitmenler tarafından Ebru Sanatı, Bağlama, Müzik, Terapi Mutfağı çalışmaları gibi eğitimlerin yanı sıra Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Murat Çağlayan’ın desteğiyle el sanatları (çini ve keçe çalışması), Folklör, Sinema, Geziler, kahvaltı, yaş günü kutlamaları, tatlı çarşamba etkinliklerin düzenlenmeye başlaması, merkeze olan ilgiyi de beraberinde arttırdı. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi çalışanları, hastaları ve ailelerine yönelik bilgilendirme ve motivasyon toplantısında düşüncelerini belirten Genel Sekreter Uzm.Dr. Murat Çağlayan; “Amacımız hem hastanın kendisi hem de bakım veren yakını için yaşam kalitesini artırmak, hastaneye yatışları azaltmak, gerektiğinde evde sağlık hizmetleri uygulamasına entegre bir şekilde hastaneye yatmadan yaşadıkları ortamda tedavinin devamlılığını sağlamak ve bu hastaları topluma kazandırmaktır” dedi.  

 Merkeze kabul edilen hasta gruplarıyla ilgili de bilgiler aktaran Toplum Ruh Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güray Gülseren; “Merkeze organik olmayan psikoz, atipik psikoz, şizofreni, sanrısal bozukluk, bipolar bozukluğu olan hasta grupları kabul edilmektedir. Raporu olanlar kayıt olup hizmet alırlar. Merkezimizde hafta içi her gün gündüz hizmet verilmektedir. Yataklı hizmet modelinin maliyetinin fazla olması ve hastaları toplumdan uzaklaştırması nedeni ile gündüz merkezlerinin artması bakanlıkça istenmiştir. Bu nedenle akşam hastalar evlerine gitmektedir” diyerek,  Merkezin faaliyetlerinin artmasında ve gelişmesinde katkısı olan Genel Sekreter Uzm.Dr. Murat Çağlayan’a ve Merkezden sorumlu Başhekim Yard. Uzm. Dr. Emre Hafızoğlu’na teşekkürlerini ileterek çiçek taktim etti.

 

 

 

 

 Haber okunma sayısı: 217

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR