Trıovista Konakları

23 Şubat 2018 Cuma

Türkiye’de yapabilen çok az ama Afyon yaptı

turkiyede-yapabilen-cok-az-ama-afyon-yapti

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi bölümü yaptığı kanser ameliyatlarına bir yenisini daha ekledi.
17 Temmuz 2017 Pazartesi 19:51

Katı gıdaları yutamama şikayeti ile Devlet Hastanesine başvuran 39 yaşındaki R.Y.’ye yapılan gastroskopisinde (yemek borusu ve mide ye kamerayla bakma işlemi) yemek borusunun göğüs kafesi içinde yer alan bölümünde bir kitle teşhis edildi. Kitlenin kötü huylu olması sebebiyle hastaya torakoskopik (göğüs kafesine kapalı olarak girilmesi) ve laparoskopik özefajektomi total (tüm yemek borusunun alınması) ameliyatı yapıldı.

Ameliyatın hem göğüs kafesinde hem de karın içinde kapalı olarak yapılması hastanın çabuk iyileşmesi ve ayağa kalkması açısından çok önemli olduğu biliniyor. Devlet Hastanesi Genel Cerrahlarından Op. Dr. Hilmi UYAR ve Op.Dr. Mustafa YAVUZ’un başarıyla gerçekleştirdiği bu ameliyat Afyonkarahisar’ı sağlık alanında kanserle mücadelede ileriye taşıyacak önemli adımlardan biri oldu.

TÜRKİYEDE YAPILAN SAYILI AMELİYATLARDAN BİRİSİ

Operasyonu gerçekleştiren Op. Dr. Hilmi UYAR ve Op.Dr. Mustafa YAVUZ, yaptıkları açıklamada yemek borusunun, göğüs kafesi içinde akciğerlerin ortasında ve kalpten çıkan büyük ana atardamar olan aortun yanında olması nedeniyle bu tür bir ameliyatın Türkiye de ancak sayılı merkezlerde başarıyla uygulanabildiğini, Devlet Hastanesinde sunulan imkanlar sayesinde Kanser Cerrahisi alanında yeterli tecrübe ve donanıma sahip olduklarını ifade ettiler. Op.Dr. UYAR, “Kliniğimizde yapılan bu önemli ameliyat dışında laparoskopik kolon ve mide ameliyatları, kliniğimize ait ERCP ünitesinde  safra kanalı, karaciğer, safra kesesi ve pankreasta oluşan hastalıkların tedavisinde uygulanan, endoskopla on iki parmak bağırsağına açılan ağızdan girilerek yapılan tedavi yöntemi de uygulanmaktadır” dedi.

SAĞLIĞINIZ BİZİM MUTLULUĞUMUZDUR

Sağlığına kavuşan R.Y.’yi ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Murat ÇAĞLAYAN, vatandaşlarımızın sağlığı bizim mutluluğumuzdur diyerek, emeği geçenlere özverili çalışmaları için teşekkür etti. Haber okunma sayısı: 485

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

hareket-et-diyabetten-uzaklas

“Hareket et, diyabetten uzaklaş”

20 Şubat 2018 Salı 13:35
devlet-hastanesinden-anlamli-proje

Devlet Hastanesinden Anlamlı Proje

15 Şubat 2018 Perşembe 19:12
acil-serviste-yeni-bir-uygulama-daha

Acil Serviste yeni bir uygulama daha

14 Şubat 2018 Çarşamba 18:34
mehmetcige-umkeden-destek

Mehmetçiğe UMKE’den destek

14 Şubat 2018 Çarşamba 18:30