Triovista, İstek

13 Ağustos 2020 Perşembe

Yaşam Sevincinizin Işığı Hiç Sönmesin

yasam-sevincinizin-isigi-hic-sonmesin

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle açıklama yapan Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, “Yaşam Sevincinizin Işığı Hiç Sönmesin” dedi.
08 Ocak 2020 Çarşamba 20:42

Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Korkmaz şunları söyledi: “Sadece doğuştan görme engellilere değil, hayatlarının bir döneminde görme yetilerini kaybedenlere de dikkat çekmek ve göz sağlığında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 7-14 Ocak tarihleri arası, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılıyor.

Görme yeteneğinin kaybedilmesi yani körlük, doğuştan gelebildiği gibi çeşitli hastalıklar sonucu sonradan da ortaya çıkabiliyor. Dünyada 10 milyon kadar kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı sanılmaktadır.

Bu nedenle göz sağlığımızı korumak ve olası görme kaybının önüne geçmek için şunlara dikkat etmemiz gerekiyor:

• Televizyon ve bilgisayar ekranına uzun süre yakından bakılmamalı,• Uzun süren bilgisayar kullanımlarında gözler sık sık dinlendirilmeli,

• Görme yeteneğini güçlendiren A vitamini içeren besinler (havuç, yumurta, yeşil sebzeler) bol miktarda tüketilmeli,

• Göz hijyenine özen gösterilmeli,

• Kitap okurken göz ile kitap arasında en az 30 cm mesafe olmasına dikkat edilmeli,

• Çok az ya da fazla ışıkta okuma ve yazma yapılmamalı,

• Başkalarına ait gözlükler kullanılmamalı,

• Çocuklarda herhangi bir göz kayması veya görme bozukluğu şüphesi varsa en kısa sürede göz doktoruna başvurulmalı,

• İlerleyen yaşla birlikte göz sağlığında herhangi bir problem yaşanmaması için hayat boyu düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı...  

Bunların yanında bulanık görme, göz ya da çevresinde kızarıklık, şişlik, ağrı, uzak veya yakını görememe, çift görme, gözün aşırı sulanması, batma, yanma, şaşılık ve göz renginde değişme gibi göz hastalıklarını hatırlatan belirtilerde doktora başvurmanızı önemle rica ediyoruz.

Devletimiz tüm imkânları ile engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmaya, onları hayatın içinde tutmaya çalışmaktadır. Bu aynı zamanda toplumsal bir sorumluluktur. Bizler de Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası sebebiyle yapılan etkinlikler kapsamında göz sağlığının önemini vurguluyor, kamuoyunda farkındalık ve bir bilinç uyandırmaya çalışıyoruz.

Bu doğrultuda, sağlıklı bireyler de kendi sağlıklarını düşünmeli, bedenlerinde ve sağlıklarında oluşacak olası kalıcı hasarlardan kendilerini korumalı ve düzenli şekilde muayenelerini yaptırmalıdırlar.

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası vesilesiyle tüm engelli vatandaşlarımızla birlikte görme engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir gelecek diliyor; sadece bu hafta değil, her zaman yanlarında olduğumuzu yinelemek istiyoruz.”

  Haber okunma sayısı: 186

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

112nin-basina-mehmet-pala-gecti

112’nin başına Mehmet Pala geçti

12 Ağustos 2020 Çarşamba 21:22
anne-sutu-egitimleri-start-aldi

Anne Sütü eğitimleri start aldı

12 Ağustos 2020 Çarşamba 21:11
berber-ve-kuaforler-denetleniyor

Berber ve kuaförler denetleniyor

03 Ağustos 2020 Pazartesi 20:59
-afsude-bir-ilk-daha

AFSÜ’de bir ilk daha

28 Temmuz 2020 Salı 21:29
-kapilarimizi-tekrar-actik

“Kapılarımızı tekrar açtık”

23 Temmuz 2020 Perşembe 19:00