AK PARTİ

23 Mart 2019 Cumartesi

Fatih Çetinkaya

Afyon Film Festivali ile filme doydu

afyon-film-festivali-ile-filme-doydu

Bu yıl ilk kez düzenlenen Afyonkarahisar Film Festivali başladı. 3-6 Mayıs tarihleri arasında devam edecek festival kapsamında Afyonkarahisarlılar filme doydu.
06 Mayıs 2018 Pazar 22:56

Yerli sinema dili ve milli sinemanın ön planda tutulduğu festival kapsamında ücretsiz film gösterimleri, söyleşiler ve atölye çalışmaları yapılacak.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan açılış törenine Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyon Kocatepe Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak,  Vali Yardımcısı Erhan Günay, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, öğrenciler ve davetliler katıldı. Festivalin ilk gününe sinema ve dizi oyuncusu Yeşim Salkım ve Ali Nuri Türkoğlu onur konuğu olarak katıldı.

Festivalin açılış konuşmasını Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı yaptı. Ardından Vali Mustafa Tutulmaz söz aldı.

FESTİVALE SAHİP ÇIKALIMYapılan etkinliklerin ilimizin kültürel, sosyal değerini artırmak ve marka şehir olma yolunda Afyonkarahisar’ı Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak amacıyla film festivalinin düzenlendiğini belirten Vali Mustafa Tutulmaz: “İlimiz adına güzel bir gündeyiz. Son günlerde sık sık sizlerin karşınıza çıkıyoruz, ama bunların hepsi ilimizin sosyal, kültürel değerini artırmak, ilimizi daha iyi tanıtmak,  ilimizi marka değer olarak Türkiye'ye ve Dünya’ya sunma gayretlerinin bir sonucudur. Bir taraftan da ilimizde yaşayan hemşerilerimizin sanatsal, kültürel aktivitelere katılmasını sağlamaktır.  Bir etkinlik başlarken muhakkak eksiklikleri olacaktır. Film Festivali'nde de gerek organizasyon, gerekse içerik olarak eksiklerimiz olabilir, ancak bu bir başlangıçtır. Bu başlangıcın Afyonkarahisar gibi bir ilde başlıyor olmasını, kalıcı olması yönünde gayretlerimizin olmasını çok önemsiyorum. Daha önce Film Festivali deyince sadece Antalya ve Adana aklımıza gelirdi. Altın Koza ve Altın Portakal olarak. Ama artık Anadolu'nun önemli potansiyel şehri olan Afyonkarahisar'da da bundan sonra bu Festival önemli bir şekilde devam edecektir. Buna inanıyoruz, Bunun şartı da tabii öncelikle gerek yöneticilerin, gerekse de halkın bu festivale sahip çıkmasından geçer.  Bunu sadece kamunun bir etkinliği olarak algıladığımız zaman fazla uzun ömürlü olmaz. Onun için halkımızın, Sivil Toplum kuruluşlarımızın bu etkinliklere destek olması, katılması ve önümüzdeki yıllarda da yine benzer şekilde olmasını istemesi gerekir” dedi.

MİLLİ SİNEMA POLİTİKASINI OLUŞTURMALIYIZ

Milli Sinemanın ön planda tutulması gerektiğini vurgulayan Vali Mustafa Tutulmaz: “Değerli hemşerimiz Yücel Çakmaklı Türk sinema tarihine önemli bir hizmet etmiştir. Kendinden bahsettirmiştir ve farklı bir sinema anlayışını, milli bir anlayışı ön plana çıkarmıştır. Bizim bu yarışma başta olmak üzere bundan sonraki bütün festivallerde, milli sinemanın ön planda tutulması gerektiğini burada ifade etmek isterim. Artık günümüzde mesaj verirken, kamuoyu oluştururken sinemadan önemli bir şekilde faydalanılmaktadır. Bunu Amerika'nın Hollywood Filmleri ile çok açık bir şekilde görmekteyiz. Daha sonra olacak önemli olayları önce filmle yaşatıyorlar insanlara,  daha sonra da bunu gerçekmiş gibi reel hale getirmeye çalışıyorlar.  Bizim gerek sinema sektörü olarak, gerekse halkımız olarak bir konuda daha duyarlı olmamız gerektiğini düşünüyorum ve bu festivallerde inşallah bunlara katkı sağlayacaktır. Buradaki festivalin ve filmlerin hazırlanmasında emeği geçen gerek oyuncularımız, gerekse yönetmenlerimiz inşallah ileride ülkemizin milli sinema politikasını gerçekleştirecek kişiler olacaktır” ifadelerini kullandı.

AFYONKARAHİSAR’I GÜNDEMDE TUTMALIYIZ

Marka değeri oluşturma vurgusu da yapan Vali Mustafa Tutulmaz konuşmasını: “Bunu yaparken de işte çok değişik etkinlikleri uygulamamız gerekir. Her gün yeni bir etkinlikle toplumun karşısına çıkarak, Türkiye'nin karşısına çıkarak, Afyonkarahisar kavramını gündemde tutmamız gerekir. Ben marka değer olma yönünde değişik etkinliklere katılan, hazırlayan, bunları uygulayan herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bilhassa bugün bu etkinliğin başlamasına vesile olan Fatma Gülşen Koçak hanımefendiye, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesine, Rektörümüze, Belediye başkanımıza, ATSO başkanımıza ve diğer emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek tamamladı.

Tanıtım filmi gösterimi sonrası dünyaca Ünlü Piyanist Tuluyhan Uğurlu piyano resitali sundu.

  Haber okunma sayısı: 145

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tiyatrocular-sukranlarini-sundu

Tiyatrocular şükranlarını sundu

21 Mart 2019 Perşembe 19:45
hemdert-purnese-begeni-topladi

Hemdert Pürneşe beğeni topladı

05 Mart 2019 Salı 16:11
unlu-oyuncu-afyonda-sarki-soyledi

Ünlü Oyuncu Afyon’da şarkı söyledi

27 Şubat 2019 Çarşamba 20:25
gencler-seslerini-yaristirdi

Gençler seslerini yarıştırdı

26 Şubat 2019 Salı 18:29
sanat-ve-yasam-dernegi-kuruldu

Sanat ve Yaşam Derneği kuruldu

24 Şubat 2019 Pazar 16:33