AK PARTİ

23 Mart 2019 Cumartesi

Fatih Çetinkaya

Büyük Menderes Belgeseline Arjantin’den ödül

buyuk-menderes-belgeseline-arjantinden-odul

Nisan 2018 Tarihinde tamamlanan, Yönetmen ve Yapımcılığını Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yavuz ÖZER'in yaptığı "Büyük Menderes" isimli 30 dakikalık belgesel film ilk katıldığı uluslararası Film Festivali olan Arjantin Santa Cruz 4. International Film Festivali'nden büyük ödülle döndü.
09 Mayıs 2018 Çarşamba 19:59

Film, 27-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşen Arjantin Santa Cruz 4. International Film Festivali'nde Kısa Belgesel Kategorisine başvuran 680 film arasından seçilen 10 finalist filmden biri olmuştu. Bu kategoride verilen tek ödül olan  "Palmeras 2018 Grand Prix Best Short Documantery" ödülünü Kısa Belgesel Kategorisinde bu yıl "Büyük Menderes" filmi kazandı.

Her geçen yıl giderek daha da kirlenen ve giderek bir atık su tahliye kanalına dönüşen Büyük Menderes Nehir ve havzası hakkında bir çevre duyarlılığı oluşturmaya çalışan film; Yönetmen/Yapımcı Yavuz ÖZER'in iki yıllık çekim süreci sonrasında gerçekleştirildi. Afyon'dan doğarak Didim'den Ege denizine dökülen Büyük Menderes 600 KM'lik yolculuğu boyunca 25bin km karelik bir alanı sulamakta ve Büyük Menderes Havza ve delta alanlarında Türkiye'nin en büyük tarım arazilerine can vermektedir.

Ancak günümüzde Denizli, Uşak, Aydın'ın Tarımsal zirai ilaç atıkları, Dericilik, Tekstil, Mermer ve Zeytinyağı fabrikalarından gelen atıklar, 3 büyük kentin, kentsel atıkları Büyük Menderes nehri ve havzasını kirletmektedir. Ayrıca Jeotermal Santrallerinin zehirli kimyasal sıcak akışkanları çoğu yerden doğrudan Büyük Menderes nehrine karışmaktadır.

Tüm bu zehirleyicilerin etkisi sadece tarım arazilerinde değil, buharlaşma etkisiyle bu bölgede solunan havada da görülmektedir. Türkiye'de Kanser artış oranları rekor seviyede Aydın'da görülmektedir.Büyük Menderes bu bölgeye tarih boyunca medeniyetler kurulmasını sağlamış, insana, doğaya, tüm canlılara yaşam getirmiştir. Ancak günümüzde ne yazık ki; nehir bir atık su tahliye kanalına dönüşmüştür. Bu bölgede görülen endemik türler, bitkiler ve başta göçmen kuşlar ve nadir türlerdeki balıklar olmak üzere tüm canlılar tehdit altındadır.

Bu film; çok yakın bir gelecekte büyük sorunlara neden olacak bu durum için bir kamuoyu oluşturmayı amaçlamaktadır. Zira Türkiye'nin ana gündeminde olması gereken bu konu hakkında araştırmalar, çalışmalar çok yetersizdir. Bu konuyu ele alan sinema çalışmaları bile bir elin parmaklarından bile azdır.

Sadece Ege Bölgesini ya da Türkiye'yi değil, tüm dünyayı ilgilendiren Büyük Menderes kirliliği (zira bu havzada atılan bazı zirai ilaç kalıntılarındaki kimyasalların, bilimsel çalışmalar Kutuplardaki penguenlerde bile görüldüğünü ortaya koymaktadır.) Tüm dünyayı ilgilendiren küresel bir çevre felaketidir. 
Haber okunma sayısı: 253

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tiyatrocular-sukranlarini-sundu

Tiyatrocular şükranlarını sundu

21 Mart 2019 Perşembe 19:45
hemdert-purnese-begeni-topladi

Hemdert Pürneşe beğeni topladı

05 Mart 2019 Salı 16:11
unlu-oyuncu-afyonda-sarki-soyledi

Ünlü Oyuncu Afyon’da şarkı söyledi

27 Şubat 2019 Çarşamba 20:25
gencler-seslerini-yaristirdi

Gençler seslerini yarıştırdı

26 Şubat 2019 Salı 18:29
sanat-ve-yasam-dernegi-kuruldu

Sanat ve Yaşam Derneği kuruldu

24 Şubat 2019 Pazar 16:33