Triovista, İstek

12 Ağustos 2020 Çarşamba

Özkaya'dan sosyal medya açıklaması

-ozkayadan-sosyal-medya-aciklamasi

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, TBMM’de kabul edilen Sosyal Medya Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu. Özkaya, “Bizler dünya örneklerini de inceleyerek özgür medya ve tartışma ortamını koruyan, kişilik haklarına saygı içeren kanun yapıyoruz. Teklifimiz TBMM de kabul edildi”
29 Temmuz 2020 Çarşamba 23:13

 Özkaya'dan sosyal medya açıklaması

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, TBMM’de kabul edilen Sosyal Medya Kanunu hakkında açıklamalarda bulundu. Özkaya, “Bizler dünya örneklerini de inceleyerek özgür medya ve tartışma ortamını koruyan, kişilik haklarına saygı içeren kanun yapıyoruz. Teklifimiz TBMM de kabul edildi”

Kamuoyunda sosyal medya kanunu olarak bilinen İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine ilişkin, teklif sahiplerinden biri olan Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya bazı açıklamalarda bulundu. Özkaya, “Ülkemizde ve dünyada son zamanlarda internet üzerinden kullanılan sosyal ağlara kişilerin ilgisi son derece artmıştır. Sosyal ağların uluslararası çapta yoğun bir şekilde kullanılması farklı coğrafyadaki insanların kısa sürede birbiri ile etkileşim halinde bulunmalarını mümkün hale getirmektedir.Buna karşın sosyal ağ sağlayıcıları elde ettikleri milyarlarca dolarlık gelire rağmen kişilerin haklarının korunması konusunda gerekli tedbirleri almamaktadırlar. Bunun sonuncunda temel hak ve özgürlüklerin korunması bakımından devletlere pozitif yükümlülükler düşmektedir”

TEKNOLOJİ GELİŞİYOR

Teknolojinin geliştiğini söyleyen Özkaya, “2007 yılında Türkiye de dünyada ilk defa internet ortamını düzenleyen 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun çıkarılmış ve 2014 yılında önemli değişiklikler yapılmıştır. Ancak gelişen teknoloji ile yine bazı değişiklikler yapılması zaruri hale gelmiş bizlerde buna uygun olarak bir teklif hazırladık. Bu teklif ile; Öncelikle Türkiye de faaliyet gösteren burada para kazanan ancak Türkiye devletinin egemenlik hakları gereğince Türk mahkemelerinin karalarını uygulamayan sosyal ağ şirketlerinin Türkiye’de temsilci belirlemesini istiyoruz. Böylece vatandaşın mağdur olduğu durumlara ilişkin muhatap alabileceği mahkeme kararını uygulatabileceği bir mercinin bulunmasını istiyoruz. Aksi halde de muhatap tayin edilmezse 5 kademeli süreçte para cezası/reklam yasağı/bant daraltma tedbirleri uygulayacağız” dedi.VATANDAŞ MAĞDUR OLUYOR

Milletvekili Özkaya, “Yine bu mecralarda iftiraya, hakarete uğramış bunu da mahkeme kararıyla ispat eden vatandaşlar, ilgili içerikleri internet ortamından kaldıramıyor buda kişilik haklarına zarar veriyor. Bizde Kanunla kişilere hakaretlerde “unutulma” hakkını getiriyoruz.Bir diğer konu suç teşkil eden paylaşımın mahkeme süreci olmadan kaldırılması için müracaat hakkı veriyoruz. Böylelikle mağdur vatandaşlar açık suç teşkil eden durumlar için müracaat ederek ilgili paylaşımların kaldırılmasını talep edebilecek. Bu düzenlemelerin uygulanabilmesi içinde kişilik hakkı ihlal eden paylaşımı kaldırmayan sosyal ağa karşı tazminat davası açabilme hakkını getiriyoruz.Bizler dünya örneklerini de inceleyerek özgür medya ve tartışma ortamını koruyan, kişilik haklarına saygı içeren kanun yapıyoruz. Teklifimiz TBMM de kabul edildi, emeği geçen Milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ediyor milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Haberin etiketleri:

Ali Özkaya, AK Parti


Haber okunma sayısı: 321

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR