istek okulları

30 Mayıs 2020 Cumartesi

18 radardan biri Afyon’da

18-radardan-biri-afyonda

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’a Meteorolojide en ileri teknolojiyi kurduklarını söyledi.
14 Mayıs 2020 Perşembe 20:36

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bakanlığı döneminde Meteoroloji alanında yaptıkları yatırımları anlattı. Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:  

“Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği başta olmak üzere hayat kalitesini artırmak, sektörün beklentileri karşılamak, kesintisiz, kaliteli ve güvenilir meteorolojik ürün ve hizmetler sunmak maksadıyla Afyonkarahisar ve ilçelerine ileri teknoloji ürünü meteoroloji gözlem sistemleri kurduk.

Afyonkarahisar’da meteoroloji alanında daha önce otomatik ölçüm diye bir şey yoktu.

Elle yapılan ölçüm neticeleri, vatandaşlara duyurulana kadar birkaç gün geçerdi. Bu süre zarfında hava durumu değişmiş olurdu. Bu durumu bildiğimden Çevre ve Orman Bakanı ve bilahare Orman ve Su İşleri Bakanı olduğum dönemde Dünyadaki en ileri teknolojileri kurmaya karar verdim.Otomatik meteoroloji İstasyonları, Meteoroloji Radarları, Uydu Görüntüleri, Zirai Hava Durumu, Zirai Don, Deniz Tahminleri, Kar Kalınlıkları, gibi pek çok teknolojileri vatandaşımızın cep telefonlarına kadar indirdik. Hatta halkımıza kolayca bilgi aktarmak için Meteoroloji Web TV’yi kurduk. Meteorolojinin Sesi Radyosunu mükemmel hale getirdik.

Bütün ülkemize bu hizmetleri sunarken; Afyonkarahisar Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Binasını en güzel şekilde inşa ettik. Bu binaya Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğünü de yerleştirdik.

Afyonkarahisar’ın ilçelerinde en az bir adet olmak üzere il genelinde toplam 42 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk.

ÜLKEMİZDEKİ 18 METEOROLOJİ

RADARINDAN BİRİ AFYONKARAHİSAR’DA

Meteoroloji hizmetlerinin zamanında ve sağlıklı bir şekilde sağlanmasında en önemli gözlem istasyonlarından biri Meteoroloji Radarlarıdır. Ülkemizde bulunan 18 meteoroloji radarından biri ilimizdedir.

350 km yarıçaplı bir alanda gerçek zamanlı ve yüksek çözünürlüklü gözlem verisi elde edilmesi, nereye, ne zaman ve ne kadar yağış düşeceğine dair bilgiler sağlanması maksadıyla

Kumalar Dağına Meteoroloji Radarı kurduk. Bu radarın çok büyük bir faydası oldu. Kumalar dağındaki kar kalınlığı ve karın yerde kalma süreleri çok hassas bir şekilde bilindiğinden burasının mükemmel bir kış Turizm Merkezi olabileceği anlaşıldığından ön fizibilite çalışmalarına başlanmıştır. Böylece Afyonkarahisar’da:

*Termal Turizm, *Kongre Turizmi, * Sağlık Turizmi, * Tabiat Turizmi * Spor Turizmi

gibi geliştirdiğimiz 6 turizm sektörüne ilave olarak Kış Turizmi de Afyonkarahisar ekonomisine büyük fayda temin edecektir.

HAVAALANI OTOMATİK METEOROLOJİ GÖZLEM İSTASYONU

Uçuculuk faaliyetleri için vazgeçilmez olan meteorolojik ürün ve hizmetlerin sunulması ve

uçuş güvenliğine katkı sağlanması maksadıyla Zafer Bölgesel Havaalanı ve Askeri Havaalanına birer adet Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (H-OMGİ) kurduk.

Afetlere sebep olan yıldırım ve şimşek hadiselerinin tespit ve takip edilerek oluşması muhtemel ani kuvvetli yağışlar için erken uyarıların hazırlanarak can ve mal kayıplarının azaltılması maksadıyla Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi (YTTS) kurduk.

Meteoroloji alanında yaptığımız bu yatırımlar sayesinde hava tahminlerinde isabet oranımız %90’ların üzerine çıkmıştır.

METEOROLOJİK HİZMETLER SON DERECE ÖNEMLİ

Özellikle bir ziraat diyarı olan Afyonkarahisar’da zirai faaliyetlerin sekteye uğramaması için meteorolojik hadiselerin çiftçilerimiz tarafından sürekli takip edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda Afyonkarahisar ulaşım bakımından ülkemizin önemli bir kavşak noktası olması sebebiyle özellikle kış aylarında bütün sürücüler ilimizin hava durumunu anlık takip edebilmektedirler. Bu bakımdan kurmuş olduğumuz yaygın meteoroloji alt yapısı ile Afyonkarahisar’ın ve ilçelerinin hava durumu anlık olarak ülkemizin ve hatta Dünya’nın her yerinden takip etmek mümkündür.

Bütün vatandaşlarımızın telefonlarına meteoroloji hava durumu uygulamasını kurmasını tavsiye ediyorum. App Store kullanıcıları “Hava Durumu Meteoroloji”, Play Store kullanıcıları ise “Meteoroloji Hava Durumu” yazdığında çıkan uygulamayı akıllı telefonlarınıza kolaylıkla indirebilirsiniz. Böylece ilimizin hava durumunu nerede olursak olalım anlık olarak öğrenmemiz mümkün olacaktır.

Meteorolojide sağlanan bu önemli hizmetler sayesinde can ve mal kayıplarına sebep olması muhtemel yağışlar ve hava hadiseleri önceden belirlenip vatandaşlarımıza iletilmekte ve zamanında tedbir alması sağlanmaktadır.”

METEOROLOJİ İSTASYONLARI

1.         Afyonkarahisar/ Büyükkalecik Beldesi

2.         Afyonkarahisar/ Olucak Köyü

3.         Afyonkarahisar Bölge

4.         Başmakçı

5.         Bayat

6.         Bayat/ Köroğlu Beli

7.         Bolvadin

8.         Bolvadin/ Kemerkaya Köyü

9.         Çay

10.       Çay/ Devederesi Köyü

11.       Çobanlar

12.       Dazkırı

13.       Dinar

14.       Dinar/Haydarlı

15.       Dinar/Tatarlı Beldesi

16.       Emirdağ

17.       Evciler

18.       Hocalar

19.       Hocalar/ Yeşilhisar Beldesi

20.       İhsaniye

21.       İscehisar

22.       İscehisar/ Alanyurt Beldesi

23.       Kızılören

24.       Kocatepe Üniversitesi

25.       Sandıklı

26.       Sandıklı/ Akdağ Tabiat Parkı

27.       Sandıklı/ Ballık Köyü

28.       Sandıklı/ Çukurca Köyü 

29.       Sandıklı/ Hüdai Kaplıcaları

30.       Sinanpaşa

31.       Sinanpaşa/ Çatkuyu Köyü

32.       Sinanpaşa/ Taşoluk Beldesi

33.       Sinanpaşa/ Tazlar Köyü 

34.       Sinanpaşa/ Tınaztepe Beldesi

35.       Sinanpaşa/ Yıldırımkemal Köyü

36.       Sultandağı

37.       Sultandağı/ Üçkuyu Mevki

38.       Sultandağı/ Yakasenek

39.       Şuhut

40.       Şuhut/ Afyonkarahisar Kumalar Dağı Radar Sahası 

41.       Şuhut/ Karaadilli

42.       Şuhut/ Mahmut Köyü

  Haber okunma sayısı: 816

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR