CACTUS

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Asgari ücret net 2.200 lira olacak

asgari-ucret-net-2200-lira-olacak

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, CHP iktidarında asgari ücretin net 2.200 lira seviyesine çıkarılacağını, Aile Sigortası uygulaması ile tüm yoksulların sağlık güvencesine kavuşturulacağını söyledi.
01 Haziran 2018 Cuma 18:57

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, seçim çalışmaları kapsamında Çay İlçesi ile ilçeye bağlı Yeşilyurt, Akkonak ve Deresinek köylerini ziyaret etti. CHP Afyonkarahisar Milletvekili ve 1. sıra Milletvekili Adayı Av. Burcu Köksal'a ziyaretlerinde CHP 2. sıra Milletvekili Adayı Ahmet Hakan Uyan, CHP Afyonkarahisar 3. sıra Milletvekili Adayı İsmihan Nergiz ile CHP Çay İlçe örgütü üyeleri eşlik ettiler.   

Çay İlçe merkezinde pazaryeri ve esnaf ziyaretinde bulanan Milletvekili Köksal'a Çay'lı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Özellikle pazar yeri ziyaretinde yaşlısından gencine çok sayıda vatandaş Milletvekili Köksal ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Afyonkarahisar'da vatandaşın yanında olan tek vekilin Burcu Köksal olduğunu kaydeden Çay'lı vatandaşlar, "Burcu kızımız her zaman aramızda bulunarak bizleri ziyaret etti. Ne zaman kendisini arasak ulaştık. Sorunlarımızın takipçisi olarak bu sorunların çözülmesinde de gece-gündüz demeden çalıştı" ifadelerini kullandılar. 

HAFTANIN 3 GÜNÜ ANKARA'DA İSEM 4 GÜNÜ AFYONKARAHİSAR'DA OLDUM

Afyonkarahisar'ın Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında hak ettiği hizmete kavuşacağını vatandaşların ulaşabildikleri Milletvekili adayına oy vermelerini dile getiren Köksal, "Afyonkarahisar’ın sorunlarının çözümü noktasında Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; iktidar Milletvekili olarak elimden geleni de yapacağım. Bu konuda bütün Afyonkarahisarlı hemşerilerime söz veriyorum. Bir kere Milletvekili olarak her şeyden önce ulaşılabilirlik çok önemlidir. Vatandaşın size ulaşabilmesi, sorunlarını size aktarabilmesi önemlidir. Yaklaşık 3 yıldır bu görevi yürütüyorum. Yaklaşık 3 yıldır da ulaşılabilir bir milletvekili olmaya çalıştım. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki çalışmalarımdan sonraki dönemleri hep Afyonkarahisar'da geçirdim. Haftanın üç günü Ankara'da isem 4 günü Afyonkarahisar'da oldum. Afyonkarahisar'da nerede bir sıkıntı varsa, nerede bir sorun varsa, gittim yerinde tespit ettim ve çözümü noktasında oradaki hemşirelerimle beraber mücadele ettim. Bir muhalefet Milletvekili olarak görevimiz, iktidarın yanlışlarını tespit etmek, verilen sözlerin takipçisi olmak, sıkıntıları sorunları tespit edip çözümü için mücadele etmekti ama; 24 Haziran'dan sonra iktidar Milletvekili olarak İşte o sorunları çözmek Afyonkarahisar'ın hak ettiği değeri almasını sağlamak hizmet etmek bizim işimiz olacak” dedi.16 MİLYON İNSANIMIZ YOKSUL,

6 MİLYON İNSANIMIZ İSE İŞSİZ

Çay İlçesi ile ilçeye bağlı köylere gerçekleştirdiği ziyaretlerinde çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayan Köksal, sabah saatlerinde başladığı ziyaretlerini sahura kadar sürdürdü. CHP iktidarında asgari ücretin net 2.200 lira seviyesine çıkarılacağını kaydeden Köksal, "Ayrıca Aile Sigortası uygulaması ile tüm yoksullar, sağlık güvencesine kavuşturulacaktır. Bugün, milyonlarca insanımız borç yükü, işsizlik ve hayat pahalılığı ile karşı karşıyadır. Ekonomik adaletsizlik ve eşitsizlikler her geçen gün derinleşmekte, toplumun en zengin yüzde 5’lik kesimi, en yoksul yüzde 5’lik kesimin gelirinin 24 katını elde etmektedir. Yaklaşık 16 milyon insanımız yoksuldur ve bu sayı yıllardır azaltılamamaktadır. 6 milyon insanımız işsizdir veya iş bulacağına dair umudunu yitirmiştir. Neredeyse her beş gencimizden biri iş bulamamaktadır. Yaklaşık 9,5 milyon kişi güvencesiz, kayıt dışı çalışmaktadır" şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Asgari ücretin neredeyse açlık sınırının bile altında olduğunu belirten Köksal, "Milyonlar düşük asgari ücretle çalışmaya mahkum edilirken, Türkiye’de ortalama ücret seviyesi, asgari ücrete oldukça yakın seyretmektedir. Esnaf ve çiftçinin kazancı, giderlerini karşılayamamakta, ekonomiye duyulan güven erimektedir. Milyonlarca emekçi, açlık sınırının altında asgari ücretle yaşamlarını sürdürmektedir. Çalışanın ve üretenin hakkını vermeyen AKP, Türkiye ekonomisinin ana gövdesini oluşturan çalışanlar, emekliler ve yoksul halkımızın ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir refah ortamı oluşturamamaktadır. OHAL döneminde temel hak ve özgürlükler askıya alınmış, işçilerin grev hakkını kullanmasına izin verilmemiştir. Sosyal adaleti gerilemiş, toplu sözleşme ve grev hakları kullanılamaz hale gelmiş, ekonomik öngörülebilirlik ortadan kalkmıştır. Bugün artık tüm çıplaklığı ile görülmektedir ki, Türkiye’nin çalışan ve üreten kesimleri üretimden hak ettikleri payı alamıyorlar. Ülkemiz nitelikli büyüme potansiyelini gerçekleştiremiyor. Türkiye, üretimde ve bölüşümde uygar dünyanın gerisinde kalıyor. Milyonlarca işçimiz düşük asgari ücretle çalışmak zorunda bırakılıyor. Esnaflarımız, vergi ve kredi borçlarını ödeyemiyor. Sattığı malın yerine yenisini koyamıyor" diye konuştu. Haber okunma sayısı: 238

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR