AK PARTİ

24 Mart 2019 Pazar

Fatih Çetinkaya

CHP, Tüzük Kurultayını tamamladı

chp-tuzuk-kurultayini-tamamladi

CHP Tüzük Kurultayı tamamlandı. Kurultaya Afyonkarahisar’dan CHP İl Başkanı Dr. Kemal Demirkırkan, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal ile 10 delege de katıldı.
12 Mart 2018 Pazartesi 18:54

CHP Tüzüğü baştan aşağı yenilenerek, 'kota', 'kontenjan', 'kurultay yönetmeliği' gibi teknik düzenlemelere gidildi. 19. Olağanüstü Kurultayda kabul edilen maddelerden bazıları şöyle: CHP, cumhurbaşkanı adayını, "seçmen yoklaması, ön seçim, aday yoklaması ya da merkez yoklaması" yöntemlerinden biriyle belirleyecek. Tüzükte milletvekili adaylarının belirlemesindeki yüzde 85 ön seçim şartı korunurken, gençlik kotası ise yüzde 10'dan 20'ye çıkarıldı. PM adaylığı için de en az 10 delegenin imzası ya da Genel Başkanın önerisi gerekecek. Seçimli kurultaylarda genel başkan adayı olabilmek için gerekli imza sayısı %10’dan % 5'e düşürüldü.

TÜZÜKLER PARTİLERİN ANAYASASIDIR

İki gün süren olağanüstü tüzük kurultayı sonrası açıklama yapan CHP İl Başkanı Dr. Kemal Demirkırkan “Tüzükler partilerin anayasasıdır. Kabul edilen tüzükle birlikte parti içi demokrasinin gelişimi açısından büyük yol aldık. Ülkede demokrasiyi geliştirme iddiası olan bir partinin parti tüzüğünün de demokratik olması gerektiği inancıyla yola çıktık. Partimizi seçim sisteminde ve rejimde meydana gelen değişikliklere uygun olarak yeniledik. Adalet ve Cesaret kurultayımız ardından, tüzüğümüze de yenileyerek 2019’da yapılacak olan yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırız. CHP Tek adam iktidarına karşı mücadelesine büyük bir güçle devam edecektir” dedi. Haber okunma sayısı: 170

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR