AK PARTİ

25 Mart 2019 Pazartesi

Fatih Çetinkaya

Erdoğan’ın Şeker Fabrikasına sahip çıkacağından eminiz

erdoganin-seker-fabrikasina-sahip-cikacagindan-eminiz

MHP, İGM Üyesi Hamit Çakır, Afyonkarahisar Şeker Fabrikasının özelleştirilmemesi gerektiğini söyledi.
05 Mart 2018 Pazartesi 20:56

05.03.2018 Pazartesi günü İl Genel Meclisi toplantısında gündem dışı söz alan MHP İhsaniye İGM Üyesi Hamit Çakır, “Şeker Fabrikaları hususunda ben de bir kurum çalışanı olarak meclisimize aktarmam gereken konularda bilgilendirmek istedim. Fabrikalarımızın özelleşmesi durumunda bazı kaygılarımız bulunmaktadır. Ayrıca, fabrikalarımızın özelleşmesi halinde tatlandırıcı firmalarının önünün açılması söz konusudur. NBŞ (nişasta bazlı şeker) ürünlerinin ülkemizde % 3 idi, şu an % 30’larda ve bu kotanın arttırılması anlamına gelen özelleştirilmesinin vatandaşında sağlığı ile de etkileyecek bir durum söz konusudur” dedi.

Çakır şunları söyledi: “Ben de bir şeker fabrikası çalışanı olarak kesinlikle iş kaygımız yoktur ve bunun bilincindeyiz. Tek kaygımız 460. 000’den 105.000’e düşen sektörde bulunan besicisi, nakliyatçısı, yemcisi vs ile 18. 800’den 8.100’e düşen çalışanda oluşabilecek mağduriyeti düşünmekteyiz. Ayrıca bu belirttiğim sayı ve oranların düşmesi Ülkemizin bu sektörde dış ülkelere bağımlılık hale getirebilir.

          Nasıl ki şeker fabrikalarının kurulması gündeme geldiğinde dönemin Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk sahip çıktı ise şimdi de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın da şu an şeker fabrikalarına da sahip çıkacağından eminiz. Nasıl ki SEKA, Et Balık Kurumu, Tiftik Birliği gibi kurumların özelleştiğinde gördüğümüz sıkıntıları gördü isek şimdi de şeker fabrikalarının özelleşmesi durumunda da aynı hazin sonu yaşayabiliriz.

          Diğer bir kaygımız da, şartnamede şeker fabrikalarının 5 yıl süre için çalıştırılacağı ama 5 yılın sonunda fabrikaların durumunun ne olacağı hususunda net bir bilgi sahibi değiliz. Sayın Cumhurbaşkanımızın halkın istediği yönde konularda nasıl kararlar verdiğini biz halkının yanında tavır aldığını bilmekteyiz. Lakin bu konu da Sayın Cumhurbaşkanımızın şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde detaylı bilgilendirilmediğini düşünüyorum.          Bu hususta şeker fabrikaları sadece personel çalıştıran ve şeker üreten bir kurum değildir. Özelleştirilme ile de birçok sektörün de işinin azalma ya da yok olma sıkıntısı sektöre hizmet veren vatandaşlarımız tarafından da kaygı ile izlenmektedir.

          Gerek siyasi partiler, gerekse STK’nın da temsilcileri tarafından da konunun hassasiyetle bakıldığını biliyoruz ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da çözüme ulaşacağından eminiz.”

 

 

  Haber okunma sayısı: 192

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR