CACTUS

20 Haziran 2019 Perşembe

McKinsey dosyası kapandı

mckinsey-dosyasi-kapandi

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ekonomi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
06 Ekim 2018 Cumartesi 17:55

 Ak Parti’nin Kızılcahamam kampında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın McKinsey ile yapılan anlaşma hakkında devam eden tartışmalara son noktayı koyduğunu belirten Gazeteci İsmail Akar, “Erdoğan, "Bütün Bakan arkadaşlarıma, 'Bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız' dedim. Hiç gerek yok, biz bize yeteriz." şeklinde konuştu. Yani bu McKinsey dosyası kapanmış oldu. Birçok kişi bu anlaşmayı örtülü IMF ile yapılan anlaşma şeklinde değerlendirmişti. Erdoğan Kızılcahamam’da yaptığı konuşmasında göreve geldikleri zaman IMF’ye olan borçları da ödediklerini ve kimseye danışmayacaklarını söyleyerek, ‘Biz bize yeteriz’ dedi” şeklinde konuştu.

“DOĞRU TEKTİR”

Doğrunun tek olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi böyle yabancı bir şirketin danışmanlığına gerek yoktu. Aynı şirket daha önce Yunanistan ve Suudi Arabistan’da başarısız olmuştu. Bu şirket ABD’nin malum kuruluşlarına bağlı çalışıyor. Bunların danışmanlık yaptığı hiçbir ülkenin başına iyi bir şey getirmedikleri ortada. Bazı yorumculara göre IMF bile bu şirkete göre daha iyi. Çünkü IMF’de söz hakkımız var. Ama bu danışmanlık şirketinde böyle bir hakkımız olmayacaktı. Böyle bir şirketin ülkemize gelecek olması bir haftadır ülke gündemini sarstı. Alınan tepkiler sonucu doğru karar verildi. Doğru tektir, sonunda doğruya dönüldü” diye değerlendirmede bulundu.

“EYLÜL AYINDA İHTİYAÇ DUYULDU DA

EKİM AYINDA NEDEN VAZGEÇİLDİ?”McKinsey ile ilgili Bahçeli’nin tweet attığını hatırlatan Gazeteci Polat Yılmaz, “Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın McKinsey ile ilgili son noktayı koyan sözlerinin ardından nasıl bir yanıt verecek? Bunu merak ediyorum. Eylül ayında McKinsey’e neden ihtiyaç duyuldu da Ekim ayında neden vazgeçildi? Bunu milletimizin bilmeye hakkı var. IMF’ye borçları ödedik derken paralellik kurulmaya çalışılıyor. Osmanlı’nın borçlarını Cumhuriyet’in ödemesi gibi, biz de Cumhuriyet’in borçlarını ödedik denilmeye çalışılıyor. Halbuki hiç ilgisi yoktur. IMF’ye borçlar ödenirken bu milletin fabrikaları, üretim yerleri vardı. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e böyle bir şey kalmadı” şeklinde konuştu.

“BU OLAY ÇOK ABARTILDI”

McKinsey’den vazgeçilmesinin muhalefetin ve muhalefet medyasının başarısı olduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bunu herhangi bir gazeteci ortaya çıkarmadı. Berat Albayrak açıklama yaptıktan sonra olay sosyal medyada patladı. Bu olay çok abartıldı. Ülkemizin rutin uygulamalarından bir tanesiydi. Daha evvel belki on defa McKinsey ile anlaşmalar yapıldı. Birçok kurum ve kuruluşun McKinsey ile anlaşmaları olmuştu. O zaman böylesi bir tepki gelmemişti. Dünyada 60 tane ülkede ofisi olan bir kuruluş bu. Bu konu önemi olmayan bir konuydu. Muhalefet bunun üzerine gitti. Ekonomik krizi buna bağladı ve başarılı oldu. Bizim dünyadan izole olma şansımız yok. Buna dikkat çekmek isterim” dedi.Haber okunma sayısı: 206

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bu-secim-adalet-hukuk-ve-hak-secimidir

Bu seçim adalet, hukuk ve hak seçimidir

18 Haziran 2019 Salı 22:13
mustafa-col-istanbulda

Mustafa Çöl İstanbul’da

18 Haziran 2019 Salı 19:51
afyonun-tum-siyasetcileri-istanbulda

Afyon’un tüm siyasetçileri İstanbul’da

17 Haziran 2019 Pazartesi 22:16
-ak-parti-2-kisiyi-ihrac-etti

AK Parti 2 kişiyi ihraç etti

17 Haziran 2019 Pazartesi 21:55
torpilli-atamayi-kim-istedi

Torpilli atamayı kim istedi?

11 Haziran 2019 Salı 23:46

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR