Triovista, İstek

15 Ağustos 2020 Cumartesi

Milletin sırtından değil, millete yük yüklemeden kaynak üretin!

milletin-sirtindan-degil-millete-yuk-yuklemeden-kaynak-uretin

İktidar partisini eleştiren Yeniden Refah Partisi İl Başkanı İbrahim Derviş Suna, “Esas olan milletin sırtından değil, millete yük yüklemeden kaynak üretmektir” dedi.
30 Haziran 2020 Salı 23:00

Yeniden Refah Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Derviş Suna, yaptığı yazılı açıklama ile “kıdem tazminatı” uygulamasını eleştirdi. Suna açıklamasında şunları söyledi:

“Hükümetlerin asıl olarak yapması gereken, borç almadan, milletin geleceğine ipotek koymadan, ilave vergiler oluşturmadan, milletin üzerine yük yüklemeden kaynak üretmek ve ülkesine, milletine bu kaynakla hizmet etmektir.

Esas olan milletin sırtından değil, millete yük yüklemeden kaynak üretmektir.

Ancak maalesef ki Ak Parti- MHP Koalisyon Hükümeti getirmeye çalıştığı “kıdem tazminatı” uygulamasıyla çalışanın sırtından kaynak elde etme, işçinin emeğinden keserek kaynak üretme yoluna gitmektedir.Ak Parti – MHP Koalisyon Hükümeti bu yeni uygulamayla, işçilerin emekleri karşılığındaki hakkı olan bir senede 30 günlük ‘Kıdem Tazminatı’ ödeneğinin 11 gününe ortak olmaktadır. Hükümet 11 günlük ödeneği fona aktararak işçinin sırtından ekonomik kaynak oluşturmaya çalışmaktadır.

Bu uygulamayla Kıdem Tazminatının 11 günlük ödeneği karşılığı işçilerin brüt maaşlarından yaklaşık %3 kesinti yapılacak ve fonda toplanacak. Böylece hükümet zahmetsiz bir şekilde, işçilerin sırtından ekonomik kaynak oluşturmuş olacak.

Ülkemizdeki milyonlarca işçinin zaten hiçbir tasarruf yapacak güçleri yokken, tasarrufu bırakın ay başını getiremezlerken, geçim derdi altında inlerken, böyle bir mecburi tasarrufa zorlanmaları, maaşlarından her ay yeni bir kesinti yapılması,  geçim dertlerini daha da arttıracak, zaten ezilen emekçiyi daha da ezecektir.

Ülkemizde geliri en düşük olan nüfusun %20’lik bölümünün yıllık ortalama geliri 15.762 TL, geliri ikinci en düşük olan nüfusun ikinci %20’lik bölümünün yıllık ortalama geliri 27.044 TL, üçüncü %20’lik bölümün yıllık ortalama geliri 38.749 TL ve dördüncü %20’lik bölümünün yıllık ortalama geliri 55.204TL seviyesindedir. Yani nüfusun %80’i yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Bırakın tasarruf yapmayı, ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanmaktadır.

Bu nedenle mevcut iktidar döneminde, 18 senede vatandaşın bankalara borcu tam 100 misli artmıştır!

Şimdi de yeni Kıdem Tazminatı uygulamasıyla maaşlarından her ay kesinti yapılacak. Milyonlarca çalışan ve aileleri daha fazla geçim sıkıntısına, daha fazla banka kredisi ve borca itilmiş olacaktır.

Elin Amerikalısı Cargill Şirketi’ne özel düzenlemelerle vergi muafiyeti getiren, geçmiş yıllarda bir büyük holdingin yüz milyonlarca liralık vergi borcunu bir kalemde silen iktidar, şimdi gelmiş işçinin, emekçinin maaşından keserek kendine kaynak oluşturmaya çalışıyor.

- Tam 170 tane devlet kuruluşu sattınız.

- Elde avuçta kalan varlıkların hepsini Varlık Fonu’na aktarıp, ipotek ettirip bu varlıkların üzerinden de borçlandınız.

- Bu da yetmedi Merkez Bankası’nın kara günler için saklanan ihtiyat akçesini kullanıp bitirdiniz.

- Bunlar da yetmedi Cumhuriyet tarihinde ilk defa daha çok borçlanmak için “Borçlanma Genel Müdürlüğü” kurdunuz.

- 2019 yılında 278 Milyar TL, son 22 ayda 556 milyar TL borçlanarak borçlanma rekoru kırdınız.

- Kamunun borcunu 18 senede 250 milyar dolar artırdınız.

Bunların hiçbiri yetmedi, bir de üstüne işçinin maaşından ne koparabiliriz hesabı yapıyorsunuz.

Yazıktır ve günahtır.

Yeniden Refah Partisi olarak kaynak paketlerimiz hazır millete yük yüklemeden bir kuruş zam yapmadan ilave vergi koymadan ve üreten bir Türkiye için biz varız fabrika yapan fabrikalar kurmak için biz varız milli görüş var. Burada gelecek, burada huzur, burada refah var.”

    Haber okunma sayısı: 953

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

verilen-sozler-neden-tutulmuyor

Verilen sözler neden tutulmuyor?

14 Ağustos 2020 Cuma 22:14
butun-cografyanin-umudu

Bütün coğrafyanın umudu

14 Ağustos 2020 Cuma 21:58
agam-bizimle-eglenirrrr

‘Ağam bizimle eğlenirrrr…’

13 Ağustos 2020 Perşembe 22:12
mhp-ilce-kongreleri-25-agustosta-basliyor

MHP ilçe kongreleri 25 Ağustos'ta başlıyor

13 Ağustos 2020 Perşembe 21:13

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR