istek okulları

29 Mart 2020 Pazar

Önlem paketi mi, borçlandırma paketi mi?

onlem-paketi-mi-borclandirma-paketi-mi

100 milyar liralık kaynak paketini eleştiren CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz, “Önlem paketi mi, borçlandırma paketi mi?” diye sordu.
19 Mart 2020 Perşembe 18:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 milyar liralık kaynak setini eleştiren CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan korona salgınından dolayı, 100 milyar liralık kaynak seti devreye aldıklarını, bu kaynak setinin “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adı altında bir önlem paketi olduğunu açıkladı.

Açıklanan “önlem paketini”dinlerken birçok sektörü yakından ilgilendiriyormuş gibi görünüyor ancak incelendiğinde içinin “bomboş” olduğu ortaya çıkıyor.

Sanayiciden-küçük işletmelere, küçük esnaftan-asgari ücretliye, çiftçi, köylüden-işçiye, emekliye, öğrenciye kadar tam bir hayal kırıklığı..Zaten ekonomik krizin ağırlığı altında kıvranan, can çekişen üretici firmalara, işletmelere Nisan-Mayıs-Haziran döneminde ödeyecekleri KDV, muhtasar, SSK primlerinin 6 ay erteleneceğinin söylenmesi en ufak bir heyecan ya da umut yaratmadı.

Bütün söylenenler, mevcut borçların belirli süreliğine ertelenmesi üzerine kurgulanmış. Piyasada iş yokken, ekonomik kriz ve korona salgınının etkisiyle iyice daralan işletmeleri yaşatmak için “cansuyu” vermek yerine, zaten var olan kredi borçlarını daha da büyüterek ödenmesini teklif edilmesi gerçekten üzüntü verici.

Piyasalar iktidardan, üretimin önünü açacak, büyük pazarlar yaratacak, üreticiyi teşvik edecek, ihracatı kolaylaştıracak köklü çözümler bekliyor.

Yurttaşlarımız, işçiler, emekçiler, emekliler yani emek dünyası ise, başta iş güvencesi olmak üzere sosyal politikaların var olduğu ve uygulandığı bir çalışma hayatı bekliyor.

En az emekli aylığının 1500 TL olacağının söylenmesi ise, sosyal hayatımızın gerçek yüzünün göstergesidir.”  Haber okunma sayısı: 286

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR