Triovista, İstek

15 Ağustos 2020 Cumartesi

“Saldım çayıra Mevla’m kayıra”

saldim-cayira-mevlam-kayira

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet İnkaya “Eğer tarımda kendi kendine yeten bir ülke olacaksak üretimi de tüketimi de pazarlamayı da planlamalıyız. Eskilerin tabiriyle ‘saldım çayıra Mevla’m kayıra’ dersek başka milletlere bağımlı yaşamaktan kurtulamayız” dedi.
30 Haziran 2020 Salı 23:12

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet İnkaya, yazılı basın açıklamasıyla gündemi değerlendirdi. Üreticilerin sorunlarına değinen İnkaya açıklamasında şunları söyledi:

“Parti binamızda yaptığımız basın açıklamalarımıza bulaşıcı hastalık nedeniyle ara vermiştik bu hafta tekrar başladık. Sosyal mesafeyi koruyup maskemizi takarak halkımızı bazı konularda aydınlatacağız. Türkiye’de üretilen ürünlerin hemen tamamında pazar, yani satış garantisi yoktur.

Eskiden devletimiz, kurumları aracılığıyla bazı ürünlerin fiyatlarını kontrol eder, değerine satış, uygun fiyata alış sağlardı. Örnek, Et Balık Kurumu, Süt Enstitüsü Kurumu gibi...

Özelleştirilen bu kurumlar da piyasa kontrolünü elinden kaçırınca üretici de tüketici de kimsesiz kaldı. Meyve ve sebzede zaten böyle bir kurum ne yazık ki kurulamadı. Bölgemiz, ilimiz kiraz üretiminde söz sahibi olan illerden birisidir.Bu yıl üreticiyi zirai don fazlasıyla etkiledi. Birkaç gün köylünün zararının karşılanması gerektiği konuşuldu. Elle tutulur gözle görülür bir hasar tespiti bile yapılmadı. Şimdi de kirazın pazarlanmasında üretici büyük sorunlar yaşıyor. 3alıcı 3000 satıcı var.

Kiraz olgunlaştıktan 15 gün içinde toplanıp pazarlanacak meyvedir. Eğer bu sürede toplayamazsanız kuru, çürür dökülür. Buğday, arpa, ceviz fındık, incir üzüm gibi kurutup saklayamazsınız. Elma gibi soğuk hava depolarında uzun süre de kalamaz, kısa sürede toplanıp kısa sürede tüketilmelidir.

Bu nedenlerle kiraz üreticisi şimdi dertli.

Kiraz makineyle toplanamaz, mutlaka elle toplanacak. Toplatıyoruz bir masraf, iyisi kötüsü ayrılacak, pazara hazırlanacak oda ayrı bir masraf! Zaten sürülmesi, ekilmesi, ilacı, budaması, sulaması ayrı bir masraf.

Birde alıcı tüccar keyfiyeti kiraz üreticisini çileden çıkarmıştır. Alım sezonunu alıcı tüccar belirler. Kirazın hepsi birden ermez bazıları erken erer.

Toplar götürürsün olmaz bu fazla ermiş derler. Büyüklükleri aynı olmaz, ‘bu küçüklü ve seçilmemiş’ der. Kızıl götürürsün ‘bu gök, olgunlaşmamış’ der.

En önemlisi alıcı az olduğundan sudan bahanelerle fiyatları genelde aşağı düşürür. Olmadı, alımı durdurur. Mevsimi geldiğinden hızla eren kirazını satmak isteyen üretici, kaç lira olursa olsun satma derdine düşer.

Milli ekonomiye katkısı olan kiraz pazarı serbest piyasa ekonomisi adı altında kendi kaderine terk edilmiştir. Hiçbir kurum ve kuruluş bu duruma çözüm aramamaktadır. Dar gelirli köylünün üreticinin ekmek parasını çıkardığı kiraz, iktidarların vurdumduymazlığından yok olup gitmektedir.

Eğer tarımda kendi kendine yeten bir ülke olacaksak üretimi de tüketimi de pazarlamayı da planlamalıyız. Eskilerin tabiriyle ‘saldım çayıra Mevla’m kayıra’ dersek başka milletlere bağımlı yaşamaktan kurtulamayız. Kiraz üreticisinin de, elma üreticisinin de kısacası üreticilerin, çiftçilerin feryatlarına kulak verilmeli.” Haber okunma sayısı: 920

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

verilen-sozler-neden-tutulmuyor

Verilen sözler neden tutulmuyor?

14 Ağustos 2020 Cuma 22:14
butun-cografyanin-umudu

Bütün coğrafyanın umudu

14 Ağustos 2020 Cuma 21:58
agam-bizimle-eglenirrrr

‘Ağam bizimle eğlenirrrr…’

13 Ağustos 2020 Perşembe 22:12
mhp-ilce-kongreleri-25-agustosta-basliyor

MHP ilçe kongreleri 25 Ağustos'ta başlıyor

13 Ağustos 2020 Perşembe 21:13

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR