istek okulları

26 Şubat 2020 Çarşamba

Yağma edilmesine seyirci mi kalacağız?

yagma-edilmesine-seyirci-mi-kalacagiz

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet İnkaya, “Gazlıgöl’e üzüldüğümüz gibi Heybeli’ye üzüldüğümüz gibi ilimizin dışında Burdur İlindeki bu bölgenin de yağma edilmesine seyirci mi kalacağız?” diye sordu.
18 Eylül 2019 Çarşamba 23:53

İYİ Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet İnkaya, düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında şunları söyledi: “İYİ Parti olarak yaklaşık 1 yıl önceden Afyonkarahisar'da jeotermalin önemini ve ısınmada kullanılmasının ne kadar gerekli olduğunu söylemiştik.

Afyonkarahisar gibi komşu iller Kütahya, Uşak, Denizli, Bursa, Yalova ve benzeri yerlerde de jeotermalin olduğunu, yerli ve milli bir enerji kaynağı olduğunu ve doğalgaza ödenen paranın durdurulup, jeotermalden yararlanmak suretiyle daha çok ısınmada ve seracılıkta yani kapalı alanı ısıtarak, sebze üretme de kullanılabileceğini söylemiştik.

Afyonkarahisar'da Afyon jeotermalin sorumlusu ve yetkilisi ile görüşmelerimiz sırasında, Afyon'daki kuyuların 600 metreden su, çektiğini, bu kuyuların,1600 metreye indirildiğinde Afyonkarahisar'ın merkezini ısıtacak kadar bir su rezervi olduğunu ve yeni teknoloji ile suyu da tamamen çekmeden, yeraltına temiz su göndererek evlerde ısınma amaçlı kullanılarak iyi bir gelir elde edileceğini bizlere iletmişti.

 Cumhurbaşkanlığının kararı ve resmi gazetede yayınlanan tebliğ de ilimiz İhsaniye İlçesi Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi ve Bolvadin Heybeli Termal Turizm merkezi, Turizm bölgelerinin iptali kararını duyduk.Hâlbuki Jeotermal Turizmi Tüm Türkiye'de rağbet gören ilgi gören bir Turizm koludur. Kış aylarında da, yaz aylarında da insanların faydalanabildikleri bir Turizm koludur.

 İhsaniye Gazlıgöl termal i efsanelerle tarihi belirsiz süreden beri insanlara hizmet etmekte olan bir Turizm bölgesidir, aynı yerden herkesin bildiği ve Kızılay Maden Suyunun çıktığı bölgedir.

Bu bölgenin son yıllarda düzensiz yapılaşmasından ötürü bir karmaşa var Ama aynı bölgenin düzeltileceği yerde, Turizm Merkezi durumundan çıkarılmasına bir anlam veremedik.

Edindiğimiz bilgilere göre bundan sonra bu bölgenin denetimi, suyun çıkarılması, binalarınyapılması, mahalli belediyelerce sağlanacak. Bu belediyeler, birtakım emir ve manevi baskılara nasıl dayanacaklar, onu da bilmiyoruz. Sonra belediyeler, bu işe ne kadar hazırlar?

Heybeli bölgesine gelince; bu bölgede yıllardır, turizm kalitesini attırmak için bir çaba sarf edilmekte, istenilen Turizm hizmet kalitesi arttırılamamaktadır.

Hâlbuki bu bölgeler kullansa desteklensin yatırımcılar bu işte başarılı insanlardan Seçilse herhalde bölgenin turizm merkezi olması iptal edilmezdi. Yazık ileri gitme değil bu durumu geri gitme olarak kabul ediyorum

AKP iktidarı aynı zamanda geçen haftalarda Burdur ili Salda Gölü bölgesinde de bir millet bahçesi kurulmasını düşünüyordu. Bu bölgenin de daha önceden alınmış Turizm belgesi iptal edildi.

Ne anlama geliyor diye düşündüğümüz de,  şu sonucu çıkartabiliriz. Burası, tertipsiz düzensiz bir yerleşim bölgesi durumuna düşebilir.

Buna da üzüldük.

Evet, Gazlıgöl’e üzüldüğümüz gibi Heybeli’ye üzüldüğümüz gibi ilimizin dışında Burdur İlindeki bu bölgenin de yağma edilmesine seyirci mi kalacağız?

 Daha bilmediğimiz kim bilir kaç bölge daha talan, tahrip edilir korkusunu yaşıyoruz. Jeotermal Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Milli enerji kaynağıdır, ne zaman bundan bahsedilecek olsa, yöneticiler dut yemiş bülbül gibi susmakta.

Bununla ilgili hiçbir şey yapılmadığı gibi; konuşmamaktadırlar.

Bilir, bilmez yetkili, yetkisiz ve araştırmadan; insanlarda ‘’ bizim arkadaş geçen gün söyledi su yetmiyormuş, boş ver ya’’ tavrına bürünmektedir.

Hâlbuki doğalgaza yüzde 15 artı 15 yani % 30’luk bir zam yapılmış ve bu zam kışın gelmesiyle insanları, şimdiden düşündürmeye başlamıştır. Elinizde sıcak suyumuz var siz bu suyun duruşuna bakıyorsunuz yapılmaz, yapılamaz. Nasıl edeyim? Ne bileyim? Olur mu acabalarla işi geçiştiriyorsunuz. Bu sadece ilimiz içinde değil Türkiye'nin illerinin büyük bir bölümünde Jeotermal var.

 Hatta bu jeotermaller kendi kendilerine kaynayıp duruyorlar, yıllardır su akıyor Türk bakıyor.

Yazık oluyor.

Evet, bugünlerde bir konudan da bahsetmek istiyorum.

Çocukluğumdan beri araçların markalarının hangi ülkelerin ait olduğunu düşünür öğrenmeye çabalardım. Küçüklüğümde başlayan bu arzu, gençliğimizde aydınlanmaya başladı.

Murat marka otomobil aslında İtalyan Fiyat markasıymış İtalyanlar'ın izniyle yapılıp satılıyormuş, Renault markası Fransızların arabasıymış, Fransızların izniyle yapılıp satılıyormuş.

Ford markası Almanların, Amerikalıların, İngilizlerin izniyle yapılıp satılıyormuş.

 Yıllar geçti. Biz büyüdük yaşlandık saçımıza, sakalımızı aklar düştü hala Türkiye Cumhuriyeti

Devleti bir otomobil yapamadı. Efendim neymiş; zamanın birinde bir Cumhurbaşkanı varmış bu Cumhurbaşkanına bir otomobil yapılmış götürülmüş, aracın adı Devrimmiş. Benzin olmadığı için araç Cumhurbaşkanı Hazretlerinin önünde çalışmamış’’ kaldırın şunu’’ denilmiş ve arkasından da araç kaldırılmış.

Bir daha da bir yiğit çıkıp bu konuda bir şey yapmamış!   Benim meslek hayatımda dönem dönem öğrencilerim hep şu soruyu sordu.

‘’ Öğretmenim şu Marka otomobilkimin Türkiye'nin mi?’’Hayır oğlum o İtalyanların,

Öbürü kimin? Hayır, oğlum o Fransızların öğretmenim şu kimin Türklerin mi? Hayır oğlum o İngilizlerin. .

Öğretmenim bizim(Türkiye’nin ) hiç Arabamız yok mu?

Yok, a yavrum yok. Biz daha hala araba yapamadık sevgili öğrencim.

Evet, 18 yıldır iktidardakiAdalet ve Kalkınma Partisi hala birotomobil yapamadı niçin Adalet ve Kalkınma Partisi'ni suçluyorsun diye sorarsanız. Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde uzun süreli kalan iktidarlar sayılıdır.

 Mustafa Kemal Atatürk'ün 15 yıllıkbir iktidarı vardır ki bu dönemde gemiler Tersaneler Fabrikalar o günün şartlarının iyi fabrikalardı, uçak fabrikaları uçak imal edilmiş bir dönemdir.

Daha sonra İsmet İnönü dönemi gelmiş bu dönemde vefabrika işleriyle uğraşılmış gerektiği hız sağlanamamış.

Atatürk'ün gönlündeki gibi, üretmeye üretimin moda olmasına çalışılmış daha sonra Demokrat Parti iktidarı gelmiş, çok sağ olsunlar ezanı Tanrı uludur değil de Allah’u Ekber Allah’u Ekber diye okutmuşlar; binlerce teşekkür ederiz onlara ama arkasından da kamyonu, otomobili, uçağı üretmeye yapmaya ne gerek var ucuza yapıp satan bir sürü ülkelervar, Onlar üretiyorlar biz şimdi; fabrikanın temelini at, duvarını ör, fabrikanın üstünü kapat, fabrikaya makineleri taşı burada nasıl üreteceğiz biz bunu?

Alır alır kollanırız diye düşünmüşler. Çok sağ olsunlar, var olsunlar o günden sonra yardımlara muhtaç bir ülke olmuşuz. Adalet ve Kalkınma Partisi'nden önce de uzun süre iktidar olan partiler olmuş bunlardan, Anavatan Partisi de uzun süreli iktidarda kalan partidir. O zamanda da kalkınma ve üretmekle ilgili ciddi adımlar da atıldı ancak yerli ve milli otomobil yapamadık.

Şimdi AKP ye soruyorum; 18 yıldır iktidardasınız ve hiçbir partiye ihtiyacınız yok, Cumhurbaşkanı sizden Başbakan vardı sizden, milletvekili sayınız her işi yapmanıza yeterliydi? Siz daha hala bir yerli otomobil üretemediniz. Biz üreticiyiz işte şunu ürettik, bunu ürettik, şunu yaptık bunu yaptık diyorsunuz.

Allah’ın Tank ve palet fabrikasını başka ülkelerin şirketlerine satıyorsunuz anlayamadığımız konu hem yerliyim Milliyim diyorsunuz, yerli ve milli olan ne enerjinize sahip çıkıyorsunuz, ne Sanayinize sahip çıkıyorsunuz. İşinizgücünüz sadece adını söyleyip adını okumaktasınız. Yazık oluyor ülkemize yazık…

Evet,  İYİ PARTİ olarak Jeotermal enerjinin kullanılması için var gücümüzle çalışacağız. İYİ PARTİ olarak yerli ve Milli sanayinin geliştirilmesi için çalışacağız. İYİ PARTİ olarak işsizlerin ve haksızlığa uğramışların haklarını aramayı sürdüreceğiz. İYİ PARTİ olarak mahalli seçimlerden önce verilen vaatlerin takipçisi olacağız.

a)      Afyonkarahisar a raylı sistem yapılması.

b)      Askeri havaalanının sivil uçuşlara açılması

c)      Jeotermal ısınma sisteminin kullanımının arttırılması.

Konularında AKP İktidarının. marifetlerini  göreceğiz.” Haber okunma sayısı: 112

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tek-yol-milli-gorus

Tek yol Milli Görüş

25 Şubat 2020 Salı 21:10
iyi-partide-ilce-kongreleri-suruyor

İYİ Parti'de ilçe kongreleri sürüyor

24 Şubat 2020 Pazartesi 22:25
daima-en-iyisini-arzuladik

Daima en iyisini arzuladık

24 Şubat 2020 Pazartesi 21:57
aslolan-bu-davaya-aidiyettir

Aslolan bu davaya aidiyettir

24 Şubat 2020 Pazartesi 18:27

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR