istek okulları

24 Şubat 2020 Pazartesi

Siyasetçi nasıl olmalı!

Celal Bursalıoğlu

Celal Bursalıoğlu

E-Posta : cb.oglu03@gmail.com

Yerel seçimlere 6 ay gibi bir süre kala ilimizde de yavaş yavaş ısınma hareketleri başladı. Şu ana kadar mevcut belediye Başkanı Burhanettin Çoban,“görev verildiği taktirde tekrar adayım” derken, eski Milletvekili Mahmut Koçak’ta partisi belli olmasa da adaylığını deklare ederek, bende yerel seçimlerde varım dedi.

Başkan adaylarını bir tarafa bırakalım, il genel meclisi ve belediye meclisi için aday adayları bile kamuoyu yoklamalarına başladı. Kamuoyu derken anket falan değil, sadece benim adımı lanse edin beni işaret edin gibi ayak oyunlarına yani.

Kesin hatırlamıyorum ama, bundan yaklaşık 15 yıl öncede buna benzer bir yazı yazmış ve aday adayları için, “önce aynaya bir bakın, aday olmak veya seçilmek önemli değil. Kendinizde bu gücü görüyor musunuz? İlimizin kaç ilçesi, kaç beldesi, kaç köyü ve tümünde kaç mahallesi var, bu yerleşim yerlerinin hangi sıkıntıları var, dertleri nedir biliyor musunuz? demiştim.

Adaylarla ilgili yazımı iler ki günlere bırakırken, yazımızın başlığı olan esas konuya geleceğim, yani iyi bir SİYASETÇİ NASIL OLMALI.

Siyasetçi dediğiniz kişi önce adil olacak ve arkadan dolap çevirmeyecek.  Aldığı tüm kararları organlarıyla paylaşacak ve istişare edecek. Evrakta sahtecilik yapmayacak ve yapmayı aklından bile geçirmeyecek. Her şeyi ben bilirim, ben hallederim demeyecek.

Cebinden para harcayacak, cebi sırtına dikildiyse siyasete hiç bulaşmayacak. Hizmet aşkıyla dopdolu olacak. Oturduğu makamı vakit geçirme yeri olarak kullanmayacak. Atamayla değil seçimle gelebilecek güç kendinde olacak. Arkasında binler varsa çıkıp ben varım diyecek.

Başkasının atıyla dere geçmeyecek. Dere geçmek için dürüstlüğü elden bırakmayacak. İnsanlara tepeden bakmayacak. Her gördüğüne,ben seni çok severim, seni iyi bilirim demeyecek.

Söz ve davranışlarında tutarlı olacak. Taraflı değil, herkese eşit olacak. Sözünde, fikrinde ve yaptığı her şeyde samimi olacak. Yiğit olacak, doğru bildiği karardan asla dönmeyecek. Yetmeyen yerde cebinden para takviye edecek. Üyelerin eline bakmayacak.

Eli ve sofrası daima açık olacak. Üyelerine güven verecek, üyeleri ona inanacak ve güvenecek. Kısacası halkın her türlü ihtiyacını görmeye çalışacak veya görülecek yerler bulacak. İlçeler, beldeler ve köyler onu benimseyecek.

Her gittiği yerde benim demeyecek, kendi kendini takdim etmeyecek. Halk onu kendi düşüncesiyle iyi veya kötü taktir edecek. 

Anlattığım gibi böyle niteliklere sahipsen, oturduğun koltuğu sonuna kadar hak edersin. Değilsen bir gün bile o koltuğu meşgul etmeyecek kalkıp gideceksin. Elbette senden başkaları da o koltuğun hakkını verir.

Yukarıda saydığım niteliklerde olan bir siyasetçinin önünde üyeleri saygıyla eğilir ve sonuna kadar o liderle çalışır. Ama inanmadığı kişi için kimse bir adım bile atmaz. Sadece toplantıdan toplantıya gelir giderler.

Siyasi parti çatısı altında gününü geçirmeye çalışırken, genel merkezin senden başarı ve seçim zaferi bekler. Gerçek siyasetçi evinden, ekonomisinden, zamanından fedakarlık edendir. Böylesi varsa şapkamı çıkartır selam dururum. 

 


03 Ekim 2018 Çarşamba 16:51
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR