CACTUS

20 Haziran 2019 Perşembe

Trafik sorununa çözüm projeniz var mı?

Celal Bursalıoğlu

Celal Bursalıoğlu

E-Posta : cb.oglu03@gmail.com

Yaklaşık bir yıldır ilimizde devam eden battı-çıktı inşaatları nedeniyle trafik felç durumda. Özellikle mesai başlama ve bitiş saatlerinde sürücüler arasında, kavga çıkması an meselesi. Hatta zaman zaman kavgaları da görmekteyiz.

Müze kavşağından yoğurt pazarı istikametine (600 metre) gidecek araçlar, bu yol için yaklaşık yarım saat ayırmak zorundalar. Ters-düz demeden her sokağa dalan sürücüler trafik kazalarına davetiye çıkartmaya devam ediyor.

Şehir içi toplu taşımacılığı yapan minibüsler ise, halk tarafından sürekli tepki almaya devam ediyor. Bazı minibüs sürücülerini, bu şikayetlerden ayırmak lazım. Onlar gerçekten efendi, saygılı, kibar ve kurallara uyanlar.

İstediği yerde minibüse el kaldıran vatandaşa durak alışkanlığını öğretmemiz gerekiyor.

İstediği yerde durarak yolcu alan veya indiren minibüs şoförüne durak alışkanlığını öğretmemiz gerekiyor.

Duraklara araç park ederek minibüslerin girmesini engelleyen araç sahiplerine, durak alışkanlığını öğretmemiz gerekiyor.

Belediyedeki trafik komisyonu ne iş yapar, bu gibi sorunlara ne gibi çareler arar öğretmemiz gerekiyor.

Baktınız öğrenilmiyor, o zaman cezai işlemleri başlatarak öğrenmelerini sağlamamız gerekiyor.

Her durağa bir zabıta konulmayacağı gibi, teknolojiyi devreye sokmayı öğretmemiz gerekiyor.

Elektronik radarların 1000 metreye kadar araç plakası resmini çektiğini ve hızını ölçtüğü yıllardır biliyoruz. MOBESE kamaralarının neler görüntülediğini biliyoruz.

Böyle bir teknoloji neden duraklara girmeyen minibüsleri, durak harici yolcu alan veya indiren minibüsleri ve duraklara araç park eden özel araçları tespit etmiyor, anlayamıyorum.

Bu suçları işleyen araçların plakalarına gönderin para cezalarını, nasıl kurallara uyacağız,  birlikte göreceğiz.

Allah rızası için Bankalar Caddesi Ziraat Bankası önündeki durakları kaldırın. Tam bir köy görüntüsündeyiz. Bu kadar işlek bir caddede böyle bir uygulamanın ne kadar yanlış olduğunu görmeyen yetkililer artık uyanın.

Ziraat Bankası önünden yolcu almak veya indirmek için duran halk otobüsleri ve minibüsler, trafiği Anıtpark önüne kadar kilitliyor. Ordu bulvarından Uzun Çarşıya gidecek olan araçlar ne yazık ki dubalarla ve polis araçlarıyla kesilen yolla karşılaşıyor.

Trafik lambalarının olduğu bir kavşakta böyle bir uygulama ancak karikatürlerde olur. Bizdeki uygulama da aynen böyle. Ziraat Bankası önünde duran halk otobüsleri ve minibüslerin Ordu Bulvarından Uzun Çarşıya gelecek olan araçlara verdiği zararı öğrenin artık.

Yerel seçimlerde aday olacak siyasilere aslında bir soru sormak lazım. İlimizdeki trafik sorununa çözüm projeniz nedir? diye. Mantıklı cevap vereni başkan yapalım olsun bitsin.

Sağlıcakla kalın. 


10 Ekim 2018 Çarşamba 18:56
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR