CACTUS

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Gündemin netlik ve meraklı halleri ile kesinleşen sonuçlar

Dinçay DOĞAR

Dinçay DOĞAR

E-Posta : dincaydogar@hotmail.com

 NET OLANLAR:

***Milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleri 24 Haziranda yapılacak 

***11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adı cumhurbaşkanlığına geçmesine rağmen kendisi alabildiğine sessiz.

***Basına yansıyan bilgilere göre 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  SP üzerinden tüm muhalefetin adayı olmak isterken muhalefet ittifakının lokomotif Partileri İYİ Parti ve CHP tabanı güle hiç sıcak değil.

***Muhalefet arka arkaya geliştirdiği uyumlu ataklarla iktidar tarafını şaşırtmış durumda? 

***Televizyon programlarına katılan katılımcılar muhalefeti yetersiz görse de her gün arka arkaya gelen anketler cumhurbaşkanlığının kazanılması için gereken 50+1’i yakalayamıyor.

***Mevcut durumda Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener ve Selahattin Demirtaş cumhurbaşkanı adayı.

***Vatan Partisi ittifaklar dışında tutuldu.

 

NET OLMAYANLAR:

***Cumhur ittifakı iki içerden (AKP+MHP) bir dışarıdan (BBP) diye adlandırılacak şekilde seçime girerken Muhalif ittifakta uzun süredir konuşulan DP+İYİ PARTİ+ SP’den sonra CHP de yer alacak mı?

***CHP ve İYİ Parti tabanı kabul Abdullah Gül’e sıcak bakmadığına göre Gül, SP’nin adayı olur mu?

 

MERAK EDİLENLER

***Muhalif tabanda (CHP+İYİ Parti+DP+SP) Kemal Kılıçdaroğlu’nun İYİ Parti’ye 15 vekili takviye etmesi demokrasi ve demokratlık adına yüksek fedakârlık olarak karşılanırken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de muhalefette kalmanın sorumluluğuyla demokrat bir hamle yapıp SP’den aday olabilir mi?

***Tayyip Erdoğan yaşanan sıkıntılardan sonra acaba Devlet Bahçeli hakkında ne düşünüyor?

***Halk nazarında son seçimde güven kaybeden YSK Seçim Kurulu,  gerçekten İYİ Parti’nin seçime katılması yönünde karar vermiş miydi? Yoksa Kılıçdaroğlu’nun 15 vekil atağı ile seçime katılacak partiler arasına İYİ Parti’yi de zevahiri kurtarmak için mi almıştı?

***HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hükümlü olmadığına göre çıkacak bir özel izinle  propagandalara katılabilecek mi?

***Bülent Arınç ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan O’na safını mı belli et dedi yoksa Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçmesi için aracı mı olmasını mı istedi?

***şu anda siyasetimiz da zar atılarak tavla mı, denklem kurup problem çözerek satranç mı, yoksa taş yeme mecbur dama mı oynanıyor?

***Muhalif ittifak arka arkaya yaptığı ters köşe ataklarla acaba daha önceden erken seçimden haberli, seçime hazırlıklı mıydı?

***İttifaklar dışında tutulan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 100 bin imzayı toplayabilir mi?

***Vatan Partisi neden ittifaklar dışında tutuldu?

***Erken seçim çağrılarını neden hep MHP Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ağzından duyduk?

***Kam oyu yoklamalarında eski Genelkurmay başkanı İlker Başbuğ’un adı cumhurbaşkanlığı adayları arasında geçmesine rağmen neden sessiz?

***FETÖ arşivlerinden FETÖ’yü öven açıklamaları çıkan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici cumhur ittifakı içinde kalabilecek mi?

***AB –ABD ve İsrail karşıtı Temel Karamollaoğlu AB’nin, ABD’nin ve İsrail’in sıcak baktığı Abdullah Gül’de neden ısrarcı bir tutum sergiliyor?

***Dolar ve Avro seçim sürecinde artmaya devam eder mi?

***Muhalif ittifaktan da çatı adayı çıkar mı?

***MHP, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tekrar milletvekili adayı yapar mı? Yoksa görevlendirmelerin  sırasında gösterdiğin başarılardan dolayı teşekkür ederim der, yolları ayırır mı?

***Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır mı? 

***Metal yorgunu belediye başkanları seçimde kimi desteklerler?

 

DİP NOT:

----İki gün önceki BU PLAN TUTAR MI? başlıklı yazımda “Bugünkü gelinen noktada Erdoğan, eski yol arkadaşları Bülent Arınç’a ve Davutoğlu’na istihbarî veya aracılık anlamında  ihtiyaç duydu. Muhtemelen onlar da başından beri içinde oldukları AK Partiye halel getirmeyeceklerini söyleyecekler ve böylece kendilerini Ak Parti içindeki zirveye “zor günlerin adamları olarak” tekrar yerleştireceklerdir…./// Tahminime göre  Davutoğlu-Gül-Arınç bloğundan seçim sonrasına yapılan bir pazarlık çekilecek ve bu iç isyan diyebileceğimiz başkaldırı bastırılmış olacak.” demiştim...

Basında bugün (dün) yer alan haberlere göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan eski yol arkadaşı seçim sonrası için Bülent Arınç’a başkan yardımcılığını teklif etmiş.

***

-----Ahmet Davutoğlu da bugün (dün)yaptığı basın açıklamasında “Sayın Abdullah Gül’ün davetiyle bir araya gelmemiz sebebiyle spekülasyon üretildi. Benim için insani ahlak önemlidir. Birlikte çalıştığım cumhurbaşkanları, selefim olan başbakanları benimle görüşme davetinde bulunduğunda bunu yerine getiririm. Kimsenin bunu sorgulamaya da hakkı yoktur, fikir beyan etmeye de hakkı yoktur. Bizler, devlet görevi üstlenenler her birimiz millet meseleleriyle ilgili bir araya gelir konuşuruz...///// Kendi şahsi siyasi geleceğim hususunda da iki konuyu vurgulamak isterim. Önümüzdeki seçimler için milletvekili adayı değilim ve olmayacağım. Böyle bir algı oluşmaması için de zikrederek söylüyorum. Seçim sonrasında da hiçbir mevki makam beklentim planım yoktur ve olmayacaktır. Bundan sonra siyasi faaliyete devam edecek miyim? Edeceğim. Çünkü ilkeler konusunda Türkiye’de dünya da kritik bir eşikten geçiyor. Tarih nehri akarken bu tarih nehrine kenardan bakmayı doğru olmam…

***

NETİCE 1: Seçim sonrası olası Tallip Erdoğan cumhurbaşkanlığında milletvekili olmayacağım diyen iki başkan yardımcısı belli oldu.

NETİCE 2:  Bu yazı yazılırken bu gelişimlerden sonra 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül de yüreğindeki aslanı ortaya koymuş olabilir. 


26 Nisan 2018 Perşembe 21:49
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR