CACTUS

21 Mayıs 2019 Salı

Seçmenin nefes alanı sosyal medya ve internet medyası

Dinçay DOĞAR

Dinçay DOĞAR

E-Posta : dincaydogar@hotmail.com

Seçmen o kadar çok düşünce ve duyguyu seçim günü bir yanardağ gibi patlayacak şekilde dondurarak gizlemiş ki seçimin yarınlara gebe bugünkü halleriyle en doğru sonuca ulaşmak için ve ne olup bittiğini anlamak,  duygularımın tesirinde kalmamak için kendi duygu ve beklentilerimi alabildiğine nötralize ederek kenardan siyaset ovasındaki durumu gözlemlemeye, çözmeye, tespit etmeye çalışıyorum.

rn

Seçimlerin takip argümanı olan bazı kelimelerin(ANKET-MEYDAN-MEDYA-EĞİLİMLER-SOSYAL MEDYA)  başlığında hem tespitlerimizi hem önerilerimizi yazacak olursak hem daha kaliteli, hem daha seviyeli, hem daha adil seçim yapılmasına katkıda bulunmuş buluruz.

rn

ANKETLER:

rn

Vatandaşın gözünde şu an hiçbir anket gerçek sonucu yansıtmıyor… Çünkü seçmen eğilimi/tercihini en yakınlarına bile ifade konusunda gizliyor… Çünkü korkuyor.

rn

Özellikle kronik ve fanatik bir şekilde herhangi bir partiye angaje olmamış, huzur, daha müreffeh bir Türkiye isteyen ve daha önceki seçimlerde iktidar partisine oy vermiş ama son zamanlarda iktidar kanadına mesafeli duruşunu artırarak muhalefet partilerine oy verecek olan seçmen, anket yapan anketöre “fişlenirim, başıma bir şey gelir” endişesiyle oyunun hangi partiye olduğunu söylemiyor.

rn

Hele hele telefonla yapılan anketlere yoklanıyor muyum diye mesafeli durduğu için telefonla yapıldığı belirtilen anketlerin yüz yüze yapılan anketlere göre yanılma payları daha yüksek.

rn

Zaten araştırma şirketlerince aynı günlerde aynı seçmen bölgesinde yapılan anketlerin farklı sonuçları seçmen de fişlenme, hedef olabilme endişelerini, korkularını gösteriyor.

rn

Bu duruma yorum getirecek olursak: iktidara oy vereceğini söylemekten imtina etmeyen insanların daha sonra söylemlerinde suskunluk ya da zorakilik varsa bu durum en pratik haliyle iktidarın aleyhinedir. Çünkü desteklenen durumdan korkutan, endişe veren duruma geçtiği  için kendi içinde yitiren durumuna gelmiştir.

rn

İktidarın öcü olmadığını kanıtlaması için halkı rahatlatması gerekir. İktidarın ihlas içinde seçimlerin sonucu ne olursa olsun demokratik bir ülkede her zaman kazanan Türkiye olur yaklaşımı vatandaşı rahatlatması gideni geri getirmese de gidecek olanı durdurabilir.

rn

Bu pratiği yakalayan muhalefet ise bizim sizden haberimiz var söylemleri halinde bu endişeyi korkuyu sık sık dillendirmeden daha ziyade cesarete dönüştürmesi etkileme alanını belirleme/sonuçlandırma alanına taşıyabilir. 

rn

MEYDANLAR:

rn

İktidarın meydanlardaki kalabalıkları bir zamanlar hükümet oluşunun ilk yıllarındaki muhalefet için kullandığı kelime ile tam bir İndirme bindirme kıtaları… Yurtlarda kalan gençler, resmi dairelerde kurum amirleri etkisinde ve özellikle belediye personeli, kendine ait belediyeleri ile kırsaldan miting meydanına taşınanlar…

rn

Seçmen artık bu zorlamadan memnun değil. Çünkü bu zorlama meydana özgür iradesiyle gidecek olanı da etkilemekte. Kaldı ki böyle bir zorlama, meydandaki varlığı ile gönlü/beyni farklı olan seçmen tipolojisi yaratmaktadır.

rn

Miting meydanlarına görevli parti servisleri ile seçmen samimi değil. Gerçek niyet/tercih beyinlerde ve gönüllerde gizlidir.

rn

İktidar bu gerçeği bir iki meydan mitingde deneyebilir. Görülecektir ki meydanlardaki sayı azalacaktır. O zaman bu psikolojiyi aşmak için iktidarın yine seçmeni rahatlatması gerekir.

rn

Muhalefet ise yine anketlere gönlündeki cevabı vermeyen seçmen gibi bu seçmeni de rahatlatmalıdır.

rn

MEDYA: 

rn

Vatandaşın kanaatine göre Yaygın Medya, bariz şekilde iktidarın tekelindedir. Sürekli iktidar yanlısı yayınlar bıkkınlık vermiş, muhalif ve tarafsız kesimlerce iktidarı destekleyen medyaya güven artık doğruyu yazsa/söylese yandaşlık damgasını yiyerek güven yitirmiştir.  

rn

Medyadan beklenen hizmet anlamında muhalif olarak bilinen medya ise alabildiğine az olmasına rağmen gerçeği saptırarak yazsa/söylese bile alabildiğine doğru yazdığına/söylenildiğine inanılmaktadır.

rn

Yaygın Medya muhalif liderleri ekranına ve sayfalarına ne kadar az taşıyorsa muhalefet de o kadar çok büyümektedir.

rn

EĞİLİMLER:

rn

Bir seçim bittiğinde hemen ertesi gününde diğer seçime hazırlanan iktidar, tabanda rehavete kapılmış denecek kadar rahattır. Bununla beraber temayül yoklamalarında tercihinin zıddında hazırlanan listeler hem temayüllere katılımları yarı yarıya azaltmıştır, hem de güvenirliğini yitirmiştir.

rn

Muhalefet ise “sıfır baraj” etkisiyle hiçbir seçimde görülmediği kadar hırslı duygularla meydandadır.

rn

Mesela şöyle çevremizde baktığımızda pazaryerinde, sokaklarda muhalefet çalışanlarını ve araçlarını gördüğümüz halde düne kadar bir tane bile iktidar yanlısı araç ve sokak çalışması görülmemektedir. 

rn

Bu durum aynı düşünceleri bir ortak paydada buluşturmakta, eğilimin yönünün muhalefete kayması noktasında kendiliğinden etkileşimi hızlandırmaktadır.

rn

SOSYAL MEDYA:  

rn

Bu seçimde iktidar, fanatiklerini saymazsak sosyal medyada yok denecek azdır.

rn

Muhalefet, eksikliğini duyduğu yazılı ve görsel yaygın medya gücünü sosyal medyadaki paylaşımlar ile tamamlamakta, sosyal medyayı ciddiye almakta, alabildiğine etkin kullanmaktadır.

rn

İktidar yanlısı paylaşımlar ile muhalefet yanlısı paylaşımlara baktığımızda iktidar yanlısı paylaşımların eleştiri aldığını görmekteyiz.

rn

Anketlerde, meydanlarda etkileyici ve belirleyici olmayan seçmen kendini sosyal medyadaki  kimliği ve  yaratıcı muhalefeti ile alabildiğine cesur, özgür, etkileyici ve belirleyicidir.

rn

Gizlenen veya aleni kimlikteki seçmenler meydanlarda söyleyemediği sloganı atmakta, sesini ulaştıramadığı eleştiremediği lideri paylaşıma kayıtsız kalarak eleştirmekte, söyleyemediği gerçeklerini haykırabilmekte, unutuldu sanılan görüntüleri ve konuşmaları sosyal medya arşivindeki kolay bulunurlukla hemen hatırlatmaktadır. 

rn

Özetleyecek olursak bu seçimde anketler güvenilir, meydanlar gerçekçi, yaygın medya dürüst kabul edilmemekte, eğilimler ise gizlenmektedir.

rnİşte bu yüzden seçmenin nefes alanı haline gelen sosyal medya ve internet medyasının dürüstlüğü bu seçimin gidişatını etkileyecek ve hatta sonucunu seçim gününden önce belirleyecektir. 


27 Mayıs 2018 Pazar 16:55
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR