AK PARTİ

18 Şubat 2019 Pazartesi

Fatih Çetinkaya

Topluma kendinizi sunduğunuz vitrini kirletmeyin, kirlenmesine izin vermeyin

Dinçay DOĞAR

Dinçay DOĞAR

E-Posta : dincaydogar@hotmail.com

Gazetecilikte temel kural; fotoğraf dikkati çeker, manşet odaklandırır, spot okutturur, gerisi ayrıntıdır.

Artık siyaset meydanlarda değil,  sosyal medyada yapılıyor.

Mesela ;

MANŞETİ: Reisime hainlik yaptın

SPOTU:  ‘Çatı aday’ olarak adı geçen 11’inci cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e katıldığı cenazede “Reisime hainlik yaptın” diye bağıran kişi gözaltına alındı.

AYRINTI: Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Cevat Ayhan, sekiz yıl önceki beyin kanamasının ardından bitkisel hayata girmiş, önceki gün de hayatını kaybetmişti. Ankara’da düzenlenen törenin ardından Sakarya’nın Akyazı ilçesine cenazesi gönderilen 80 yaşındaki bakan için bugün öğle vakti Orhan Camii’nde tören düzenlendi.

Tabutun cenaze aracına konulmasının ardından kalabalığa yaklaşan bir yaşlı, eski cumhurbaşkanına hitaben şöyle bağırdı:“Vatana hainlik yapanlarla işbirliği yapıyorsun. Reisime hainlik yaptın.”

Polisin gözaltına aldığı adı öğrenilemeyen yaşlı, polis aracına götürülürken de “Reisime ihanet ettiği için bağırdım” dedi.

Ayhan’ın cenazesi ise toprağa verilmek üzere Akyazı’nın Çıldırlar mahallesindeki köy mezarlığına götürüldü.

**          **          **

Bir internet gazetesinde fotoğrafı ile birlikte yayınlanan bu haber hemen sosyal medyaya taşınıyor… Arkası, gelsin yorumlar…  Yorumlar helal olsun amcaya ile başlıyor, Allah’ın yobazı ile devam ediyor; anketler, o onu dedi/bu bunu dedi,  unuttunuz mu o da şunu söylemişti vs gibi yorumlarla gündemle harman ediliyor.

 **         **          **

Ayrıntılara gİrmeden dünkü sosyal medyanın manşeti ve spotu paylaşılan haberleri ve altına yazılan yorumlar:

MANŞETİ: SARAY'DAN "TAMAM" AÇIKLAMASI

SPOTU: Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, A Haber muhabirinin sorusu üzerine, Twitter’da dünya gündeminde 1. Sıraya yükselen “tamam” mesajlarıyla ilgili konuştu.

YORUMLARI:

-Türkiye’nin en büyük sorunu taraflı medyadır. Eğer tarafsız olsalardı akp diye bir şey olmazdı. Bu soruyu soran utanmalı!

-Lamiha Ayhan Denilen isim çanak sorun sormuş. AKP gidince napacaksın??

-Sandıkta ve YSK'da hile yapılmayacağını garantilemeniz gerekir. Damgasız oyların sizin partinize sayılması hukuk anlayışına terstir. Dün ülkeye geleni seçmen yapmamanız gerekir. Haksızlıktır, geleni ülkeyi tanımadan faka bastırmaktır. Siz adaletliyseniz seçmen adildir.

-Cumhurbaşkanı sözcüsü atılan 2 milyon mesajı sanal zannediyor ve gerçekleri konuşmaya davet ediyor. Oysa asıl sanal olan şey AKP döneminde Türkiye'nin büyüme rekorları kırdığı, ekonomisinin süper olduğu, AKP iktidarında borç ödendiği, yolsuzluklarla ve yasaklarla mücadele ettiğiydi. Erdoğan'a ''tamam'' diyen 2 milyon mesaj son derece gerçekti. Bu arada..TAMAM!...

-Defol TAMAM ANLA BE ADAM

-Mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayanların, sosyal medya botlarından şikayet etmesi midemi bulandırıyor.

-Kalınlar zamanı değil İnceler zamanı #TAMAM

-Bakalım şimdi nasıl bir saçmalık gelecek Kalın efendi den???

 **         **          **

Sosyal medyayı ve internet gazeteciliğini/haberciliğini yakından takip eden birisiyim.

Ve haberle birlikle, haberin veriliş şekli ile birlikte özellikle yorumlara dikkat ederim.

Hiç kendimizi aldatmayalım; artık medyaya tarafsız diyemeyiz.

Yorumlar ise haberi yapanla birlikte habere konu olanların halkın gözündeki durumudur.

Halkın gözü, halkın nazarı…

Burası çok önemli…

İşte bu yüzden yorumlar halk adına bir göstergedir; bir eğilimin, bir değişimin, bir dönüşümün, bir devamlılığın ve hatta öfkenin hakkındaki kararıdır.

**          **          **

Siyaset sosyal medyada yapılıyor ama sosyal medyada siyaseti yapanlar ait oldukları liderin/partinin doğrultusunda bir paylaşımı yaptıktan sonra yorumlara baktığımızda haber aslı olmaktan çıkıyor farklı yorum ve mecralara zaman zaman da hakaret boyutuna ulaşıyor…

Mesela adam torun torba sahibi ….

En az lise-üniversite mezunu…

Üstüne üstlük yıllarca siyaset yapmış…

Topluma örnek olması gerekir…

Paylaşımı ile toplumu eğitmesi, uyandırması, fanatizmden uzaklaştırması gerekir, ama o öyle bir hale gelmiş ki adeta küfür/hakaret makinesi ya da provakatif paylaşımlarına yazılan hakaretamiz yorumlardan zevk makinesine dönmüş… Silmiyor. Uyarmıyor… Aksine çanak tutuyor.

Mesela Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin bira içerkenki fotoğrafını paylaşmış ve işte Müslüman ülkenin cumhurbaşkanı adayı demiş…

Bence paylaşımında hiçbir şey yok. Ama tamamen provoke amaçlı paylaşım yapıyor.  Adam içiyorsa içiyor, sana ne, sen Allah mısın ki insanı yargılıyorsun?

Ve altındaki yorumlarda öyle küfürler var ki, ne yaşına ne toplumsal statüsüne uyuyor… Farkında olmadan silmediği için, uyarmadığı için seviyesini o çirkin yorumları yapanların seviyesine düşürüyor.

**          **          **

Siyaset sosyal medyadan yapılıyor.

Ama çirkin siyaset…

Mesela şu tamam-devam meselesi… Cumhurbaşkanı doğruyu söylemiş… Millet kime devam derse devam eder, kime tamam derse kenarda dinlenir… demokrasiyi özümlemiş kişiler için bu böyledir.

Ama bu öyle hale geldi ki demokratik bir tezahürün ifadesinden çıktı, hakaretin ifadesi haline geldi.

Yukarıdaki yorumda olduğu gibi,” tamam, defol” yorumu kendini milletin tamamı yerine koyan densizliğin ifadesi iken “Kalın bitti, İnce dönemi başladı veya Recep bitti Muharrem başladı” yorumu mizahsal bir yorumun ifadesidir…

İktidarın ve muhalefetin sosyal medya müdavimlerine derim ki: Gelin sosyal medyayı kirletmeyin. Gelin kültürel birikiminiz ve mizah üreticiliğiniz kadar eleştiri yapın, gülün güldürün, düşündürün…

Gelin bilinçaltınızdaki olamadığınız kişilikler ve kimlikler olmaktan vazgeçin yaptığınız eleştiriler gerçeği yansıtsın…

Artık öyle bir dönemde yaşıyoruz ki kimse kimseyi aldatabilecek seviyede değil.

Günümüzün teknolojileri ile bilgiye ulaşmak o kadar kolay ki, kimse kimseye ansiklopedi olacak dönemde değil.

Taraf olmanız gayet doğal ve hakkınız da. Ama çoluğunuzun çocuğunuzun, karınızın kızınızın da sizi takip ettiği medyada seviyesiz paylaşım ve yorumlarla veya bu yorumların müsebbibi olmakla hiç olmazsa rezil olmayın, kirliliğin sebeplerinden biri olmayın derim.

Bu lafım kime: Koca koca okullar bitiren adamlara… koca koca torunları olan adamlara… Duvarlarında koca koca diplomaları olan adamlara… Toplum önünde çoluğu çocuğu olan adamlara…

Unutmayın ki sosyal medya içinizdeki hırsınız, öfkeniz, kininiz, bilginiz, kültür birikiminiz olduğu kadar aynı zamanda kendinizi topluma sunduğunuz vitrindir.

BU VİTRİNİ KİRLETMEYİN, KİRLENMESİNE İZİN VERMEYİN.

 


11 Mayıs 2018 Cuma 15:55
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.