Döner Ateşi üst

18 Ocak 2019 Cuma

MEVLEVİLİK…!

Hacer Aran KESKİN

Hacer Aran KESKİN

E-Posta : hacerarankeskin@gmail.com

Bela dildendir, ol dildar elinden dadımız yoktur. Gönüldendir şikâyet, kimseden feryadımız yoktur. (Sultan Divani)

Mevlevi kültürünü, tüm dünya tarafından kabul görmüş ve kültürümüze ait değer olduğu UNESCO tarafından tescillenmiş somut olmayan bir kültür varlığıdır.

Bu kültür ülkemizde her yıl en büyük Mevlevi tekkesi olan Konya'nın yaptığı çalışmalarla yaşatılmaktadır.

Her yıl Aralık ayında yapılan Şeb-i Aruz etkinliklerinde yerli ve yabancı birçok turist ağırlanarak Mevlana’nın eserleri, çalışmaları tanıtılmakta; Mevlevilik kültürü anlatılmaktadır.

Afyonkarahisar Mevlevihanesi Mevlevilik kültürünün ikinci kurucusu sayılan güzel sema döndüğü için kendisine "semai" mahlası verilen Semai Mehmet Çelebi daha sonra Sultan Divane mahlasını alan ve Hz. Mevlana’nın en önemli eseri sayılan Divan-i Kebir-i Şah İsmail’den getirdiği için Sultan Divani ile Afyonkarahisar'da Mevlevilik kültürü hayat bulmuştur. 

Aynı zamanda Hz. Mevlana’nın yedinci kuşak torunu olan Hz. Sultan Divan-i döneminde vermiş olduğu hizmetler tanıtım eksikliğinden ilimizde dâhil yeterince bilinmemektedir.

Bu kapsamda derneğimiz çalışmalar yapmaktadır. İki projemiz İçisleri Bakanlığı tarafından destek bulmuş diğer çalışmalarımızda derneğimiz imkânları dâhilinde yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir.

Çalışmalarımızda hedef kitlemiz genelde gençler ve çocuklar olmaktadır. Sadece geçen sene 36 okulda 6 bin öğrenciye eğitim ve tanıtım çalışmaları yapılmıştır. Derneğimiz Mevlevi Dergahında öğretilen sanat dalları ile ilgili 20 ye yakın kurs vermekte, bu kurslarımız 2008 den beri devam etmektedir.

Bu senede 4-29 yaş arası gençlerden Semazen ve Neyzen yetiştirerek Sultan Divan-i Sema topluluğu kurmayı hedeflemekteyiz. Bu çalışmalarımızla İlimizdeki Mevlevi Hanenin ve Mevlevilik kültürünün bilinirliği artacaktır.

Temennimiz O'dur ki kültürümüz içinde milli ve manevi değerlerimiz arasında yer alan insanlara hoşgörü ve semailiği öğütleyen Mevleviliğin özellikle gençler tarafından yaşatılması ve toplumunda her kesimin benimseyip hayatına geçirmesidir.

Toplum olarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek nice çalışmalara hep birlikte nice imzalar atmak ümidiyle...

Ask-u Muhabbet ile HÛ 


04 Aralık 2015 Cuma 12:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR