Triovista, İstek

06 Temmuz 2020 Pazartesi

Hem ağlarım hem giderim

İsmail AKAR

İsmail AKAR

E-Posta : afyongunfm@hotmail.com

 Çarşamba öğle saatlerinde eski MHP’lilerin yaptığı toplantıdayım. İl merkezindeki Beyaz Saray da yapılan toplantıda MHP den ayrılan eski tüfekler Meral Akşener başkanlığında oluşacak yeni harekete geçmek için toplanmış.

Önce salonu anlatayım. Dev bir Türk bayrağı var önünde kürsü. Telaştan belki ama Atatürk posteri yoktu salonda. Yaklaşık 200 kişi salonda. Genel başkanlığa soyunan Meral Akşener den dolayı fazlaca kadın olur diye düşünüyordum. Sadece 8 kadın vardı salonda. Yani MHP’nin erkek ağırlıklı bir siyasi hareket olduğu belliydi.

ESKİ TÜFEKLER SAHNEDE

Salonda çok fazla tanıdık sima vardı. Eski MHP’lilerin bir kısmı bu harekete destek adına salonda yerlerini almıştı. Eski Bakan ve iki dönem milletvekilliği yapan Abdülkadir Akcan ile Eski Milletvekili ve MHP Eski Genel Sekreteri Mehmet Telek ekibe ağabeylik yapıyordu. Önceki dönem MHP Milletvekili Kemalettin Yılmaz’ın kendisi salonda yoktu ama mesajı okundu.

Önceki MHP Merkez İlçe Başkanı Alper Yağcı ile Çobanlar Eski İlçe ve Belediye Başkanlığı görevlerinde bulunan Sefa Değirmen ise bu işin yükünü omuzlamışlar.

İlçe Belediye Başkanlarından kimse yoktu. Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar geçtiğimiz günlerde ekibi ile MHP den ayrıldığını kamuoyuna açıklamıştı. Ama Çay, İhsaniye ve Emirdağ Belediye başkanları salonda bulunmuyordu.

Beldelerden ise Dereçine Belediye Başkanı Aykut Okumuş ile Fethibey Belediye Başkanı Mustafa Özdemir’i görebildim.

İl Genel Meclisi üyelerinden İsa Çağa ve Nazmiye Kılçık vardı. Afyon İGM’den bu isimler dışında 5 kişinin daha bu harekete katılacağı salonda açıklandı.

İşadamlarından sadece Bolvadin İlçesinden Raşit Tabak vardı. Sivil Toplum Örgütlerinden ise

Kamu sen Eski Başkanı Selamet Yıldırım bulunuyordu. Bizim meslekten ise tanıdık sima Celal Bursalıoğlu bu hareketin içinde.

Ve İlçelerden eski daha eski ilçe başkanları ile bazı beldelerin belediye başkanları vardı.

Salonda CHP’den harekete destek veren kişi olarak tanıtılan Adnan Çelik de vardı. Çelik CHP’de dönemin milletvekili Halil Ünlütepe tarafından DYP’den transfer edilen bir siyasetçiydi. Çelik milletvekili adayı olarak girdiği önseçimlerde 30 bin km yapmasına rağmen hep en son sırada yer alan bir isim. Yani CHP’ye DYP’den geldi ve yuvasına geri döndü.

DUYGUSAL ANLAR VE GÖZYAŞI

Salondaki konuşmalara baktığımızda duygusal anlarda yaşandı. Sefa Değirmen konuşması sırasında ‘Bu ilimize üç hilali biz getirdik. Şimdi ise yuvamızdan ayrılmak zorunda kaldık’ derken gözleri yaşardı. Değirmen 25-30 yıl siyasi çalışmalardan başlayarak günümüzde geldi ve ‘Bu saatten sonra bizim muhatabımız MHP değildir. Bizim muhatabımız Ak Partidir ’diyordu.

Alper Yağcı yeni oluşumun yol haritasını anlattı. Yüreğimiz buruk ama doğru olduğumuz yoldayız diyen Yagcı, “Mutlu ve güçlü Türkiye adına yola çıkıyoruz. Kavga etmeden herkesi kucaklayacağız. Mutlaka kazanacağız’ dedi. Yağcı konuşmasını partinin ana sloganı olacak olan Ne mutlu türküm diyene” diyerek bitirdi.

 

Eski Bakan Akcan’ın konuşmasında verdiği mesajlar sertti. Akcan, “Kimse bizim ülkücülüğümüzü tartışamaz. Tartamaz. Yargılayamaz. Yuvadan üzülerek ayrılmak zorunda kaldık” diyordu. Akcan bir konunun daha altını çizdi. Meral Akşener Hanım ile 50 ilin 47’sinde beraber oldum’ diyerek bu hareketin Ankara ayağı olduğunu vurgulamış oldu.

Mehmet Telek de, hem üzüntülü hem sevinçli olduğunu örneklerle anlattı. Selamet Hoca o bildik konuşmasını yine yaptı. Selamet Yıldırım, Atilla, Alparslan, Bilge Kaan’ı anlattı. Atatürk ile bitirdi.

Konuşmalarda dikkatimi çeken bir konu ise ülkücü hareketin Başbuğu olarak bilinen Alpaslan Türkeş’in adı Yıldırım’ın sözleri arasında sadece bir sefer geçti. Diğer konuşmacılar ise 25-30-35 hatta 40 yıllık parti geçmişlerini anlattılar ama Türkeş’i dile getirmediler.

Bu hareketin ne getirip götüreceğini bir başka yazımıza bırakalım.

Sonuçta duygusal anlarında yaşandığı toplantıda hem ağlandı hem de MHP’den gittiler.


14 Eylül 2017 Perşembe 16:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR