Triovista, İstek

07 Ağustos 2020 Cuma

Yumruk atan el öpülür mü?

İsmail AKAR

İsmail AKAR

E-Posta : afyongunfm@hotmail.com

Uzun zamandır siz okuyucularımızdan ayrı kaldık. Yoğun iş temposu içinde yazı yazmaya vakit bulmadık dersek yeridir. Bu zaman zarfında ülkemiz gündemi de oldukça yoğun geçti.

Bu vesile ile kendi penceremizden görünenleri bu yazımızda sizlerle paylaşalım.

Kılıçdaroğlu Linç Girişimi

Ulusal Egemenliğin 99.yılı arifesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara, Çubuk ilçesi, Akkuzulu köyünde gittiği şehit cenazesinde gözü dönmüş bir grup tarafından linç girişimine uğradı. Yaşanları özetleyecek olursak…

Sayıları binleri bulan provokatörler şehidin namazı kılındıktan sonra Kılıçdaroğlu’na önce sözlü sonra fili saldırıda bulundu. Birisi yumruk attı. Çok büyük keşmekeş yaşandı. Kılıçdaroğlu bir eve sığındı. Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evi yakmaya çalıştılar Bir kadın kocaman taşlarla makam aracına hasar verdi. Bir başka kadın’ Yakın bu evi’ nidaları atarak ateşe benzinle gitti. Şükür ki Sivas Madımak örneği yaşanmadı.

PEKİ NEDEN? BU KİN VE ÖFKE SEBEBİ NE?

Seçim dönemi kullanılan kirli dil.Muhalefeti terörist ilan etmek.Onlarla işbirliği halinde algı yaratmak.Bu dönemde ayrıştırıcı ötekileştirici sert ve kirli bir dil kullanılması..

Hatırlayın…Adiler…Teröristler…Zillet vs..bu ve    benzeri konuşmalar toplumu gerdi.

28 Haziran 2018 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘CHP İl başkanları ve ekibi şehir cenazelerine giremeyecek. Bu konuda valilere gerekli talimat verildi’ sözleri bu saldırganlara cesaret veriyordu.

MHP Lideri Bahçeli Kılıçdaroğlu’ na ’O yumruğu attıracak sen ne yaptın. Yüzde 8 oy aldığın yerde ne işin vardı’ mealindeki sözleri.

Dahası İçişleri Bakanı Soylu’nun ‘Güvenlik güçlerinin bilgisi yoktu’ açıklaması. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçmiş olsun telefonu açmaması söylenen beklenen ve umulan ‘Türkiye İttifakı’ böyle mi olacak sorusunu gündeme getirdi.

Öte yandan yumruk atan Osman’ın sabıkalı birisi olmasına rağmen kahraman edasıyla dolaşması. Bazı AKP’lilerin onun elini öpmesi ve yargıca tutuksuz yargılanmak adına serbest bırakılması gerginliğe yol açıyor.

Daha önce mecliste yumruk atılan, önüne kurşun atılan, Şavşat’ta PKK’nın suikast girişiminde bulunduğu Kılıçdaroğlu’nun mağdur olmasına rağmen bir devlet adamı duruş ve tavrının da altını çizmek lazım.

HER ŞEY ÇOK DAHA GÜZEL OLACAK

Bu yerel seçimler siyaset dünyasına önemli bir isim kazandırdı ve Güzel bir sloganı da armağan etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Ekrem İmamoğlu ve onun sloganı ‘Her şey çok daha güzel olacak’ oldu. Sözü ise ‘Gurbanın olam’

Yerel seçimler sonrası itirazlar, tekrar tekrar oy saymaları sonrası 13 bin 500 fark ile İmamoğlu İBB Belediye Başkanı mazbatasını aldı. Seçim yenilenmesi itirazsının kararını YSK verecek.

ÖNCE BU İTİRAZLARA BAKALIM

a. Seçimlerde KHK’lılar oy kulandı itirazsını YSK kabul etmedi. KHK’lıların oy kullanmalarında sakınca olmadığını açıkladı.

b. Mühürsüz sayım listeleri var. Şeklindeki itirazda geçerli değil.

c. Sandık kurulu oluşumunda yasalara uyulmadı itirazı bekliyor. Bu konuda YSK il ve ilçe seçim kurularına yazı gönderdi oradan gelecek cevabı bekliyor. Şunu da eklemek lazım aynı sandık kuruları bundan önceki seçimleri de yapmıştı. Yani sandık kurulu başkanlarının ila ki devlet memurlarından oluşacağı şeklinde bir hüküm yok yasada.

d. En dikkat çeken itiraz ise kısıtlı 41 bin kişinin seçmen yazıldığıdır. Burada iki önemli nokta var. Birincisi kısıtlı seçmenler sandığa gidip gerçekten oy kulandı mı? İkincisi kullanılan kısıtlı seçmen oy sayısı ne kadar. Yani seçim sonucunu 13 bin kişiyi geçecek sayıda bir kısıtlı seçmen oy sandığına oy attı mı? İşte bu araştırılıyor.

Bu konuda bir gerçek daha var ki seçim öncesi kısıtlı olmak yetmiyor. Mahkemeden kısıtlı olduğuna dair karar olması lazım.

Kısacası. Mahkeme kararı işle kısıtlı olup, sandığa gidip oy kullanıp ve sayısı 13 bini geçiyorsa YSK seçimi iptal eder.

Değilse…!

Seçim yenilenmesi olmaz ve İmamoğlu başkanlığa devam eder.

ÜLKE MOZAİKİ MALTEPE’DE BULUŞTU

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Maltepe mitingini mahallinde izledim. Milyonlarca insan alandaydı. Şarkı ve türküler eşliğinde İmamoğlu’na desteğe gelmişti. O esnada Kılıçdaroğlu’na linç girişimi haberi moralleri bozdu. Ama İmamoğlu her daim sakinliği ile kürsüye geldi. Yapacaklarını anlattı. Gece gündüz oy veren sandık bekleyen alanda çalışan ekibine teşekkür etti. Şeffaf bir yönetim sözü verdi ve Her şey daha güzel olacak sloganı ile alanları selamladı.

Bu arada konuşma öncesi İstiklal Marşı ve saygı duruşu. Senfoni orkestrası ve mehter marşının İzmir Maşı çalması, Kürsüye hocanın okuduğu dualarla çıkması Ekrem İmamoğlu’nun Türk siyasetinde farklı bir isim olacağının izlenimini de veriyordu

Artık bu ayrışmacı, ötekileştirmeci söylem ve dilden uzak durmak lazım.

Ülkenin acilen çözülmesi gereken başta ekonomi olmak üzere meseleleri var.

Siyasilerin bu konuya odaklanmak gerekiyor…

Unutmayın ki Başka Türkiye yok.

Türkiye hepimizin.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

 

 

  


25 Nisan 2019 Perşembe 21:58
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR