AK PARTİ

23 Mart 2019 Cumartesi

Fatih Çetinkaya

AFYON SUMMER FOOTBALL FEST 2015-2

Mehmet DÖNERKAYA

Mehmet DÖNERKAYA

E-Posta :

Söz konusu olan Afyonkarahisar’sa, bu organizasyona dâhil olanlar için gerisi teferruat olmalıydı, ama! Ne yazık ki birileri olması gerekenden daha fazla efor sarf ederken diğer bir kesim için benzer ifadeleri kullanmak doğru olmasa gerek! Dolayısıyla yukarıda Allah var. Çokları için aslolan; bu organizasyondaki amaç; Afyonkarahisar’ın sporla birlikte termal turizminin geleceğini kurtarmaktı. Çünkü futbolu başta olmak üzere neredeyse diğer spor dallarının tümünde kendi çöplüğünde horoz kesilerek öten temsilci kimlikli ekiplerin cılız sesleri dışarıda diş gıcırtısına bile benzemiyordu. Ama tamamlanmak üzere olan tesis, birilerine peşkeş çekilmek yerine tümüyle kullanımını kucağını kulüpler ile onların mensubu sporcularına sorunsuz açarsa, bu durum Afyonkarahisar’ın sporunda bir milat olabilir. Lakin şimdiki gibi olursa “hamamda aynı olur tasta!” Değişen tek şey; eskisiyle yenisinin konuşlandırıldıkları alanlar ile adreslerinden öteye farklı bir şey olmaz!
Şimdi. Henüz tamamlanmamış ve kati kabulü bu nedenle yapılmamış olan tesiste yukarıdaki başlık altında içeriden Fenerbahçe ve Antalyaspor, dışarıdan da Olimpiakos ile Marsilya takımlarının katılımlarıyla bir organizasyon yapıldı. Dolayısıyla eksiklikleri daha var olan tesisin organizasyon esnasında fark edilen kusurları da hataları da gözlerden kaçmadı. Bir keresinde böylesine ünlü takımların Afyonkarahisar’da bir araya gelerek karşılıklı maç yapacakları yönündeki tanıtımı-duyurusu ve reklamasyonu sanki sıradan bir olaymış gibi oldukça sönüktü! Basına verilen ilanlar, billboardlardaki reklam afişleri “gecikmeden mi yoksa başka bir nedenden mi” olsa gerek dikkat çekici nitelikte değildi. Bu bağlamda, organizasyonla ilgili sesli ve görsel gezici duyuru da hiç olmadı desek yalan olmaz herhalde! 
Keza müsabaka biletlerinin yöre halkının bütçelerine göre oldukça yüksek meblağdan satılması, pek tabii ki organizasyondaki takımların kalitesini gösteriyordu. Ama alım gücü dikkate alındığında satılan biletlerin sayısı herhalde azlığını gösteren en büyük nedendi. Öyle ki, Fenerbahçe 31 yıl aradan sonra bir kez daha Afyonkarahisar’a gelmişti. Taraflı-tarafsız, Fenerbahçe taraftarı olan-olmayan sporseverler bile sarı-lacivertli ekibi ve yeni yıldızlarını görmek amacıyla heyecan duymuşlardı. Yunan takımı Olimpiakos ile Fransız Marsilya’nın şehre ilk defa ayak basmaları gerçekten de inanılmaz bir olaydı. 
Antalyaspor, 1967’de kurulan Afyonspor’un yaşıtı takım olmakla beraber bazı sezonlar birlikte yol ve kader arkadaşlığı yapan iki ekipti. Pek tabii ki, bu organizasyon ile katılımcı ekipleri beraberinde birçok anı bırakarak ilimizde hoş bir seda bırakırken, başlattıkları yoldan diğer spor kulüplerinin de giriş yapacakları kaçınılmazdı, nitekim de öyle oldu. Arap yarımadasından, Afrika’dan beraberinde Avrupa’dan ve Türkiye’den küçümsenemeyecek oranda futbol kulüpleri yeni organizasyonlar için Afyonkarahisar’a ayak basarak giriş yaptılar. 
Bu takımlarla birlikte yerli ve yabancı basın mensuplarının da gelmesi olaya farklı bir boyut getirmeye yetmiştir ki, bir önemli eksiklikte bilhassa yabancı basın mensuplarına lisan sorununu işaret etmiştir. Keza kendi ülkelerinde bizlerden çok daha farklı konumda maç izleyen bu insanlar, henüz hazır olmayan stattan gördükleri ilgi-alaka ve yakınlık karşılığında memnun ayrılırken ne yazık ki bazı hizmetlerin yeterli düzeyde olmamasından yakınmışlardır. Üstelik turnuva öncesi verilen bazı sözlerin, yapılacağına dair “ herkes rahat olun” diyerek taahhüt edilen ufak tefek vaatlerin “ya unutulmasından ya da ilk heyecanın telaşesinden” yerine getirilmemesi kafalarda “acabalara” neden olmuştur! Ama yine de böylesine hazır konumda olmayan ve türlü eksikliklerine rağmen ilk kez yaşanıp yaşatılan bir organizasyonda emeği bulunanları can-ı yürekten tebrik etmek lazım. 
Afyonkarahisar bunca hizmetin karşılığında kabuğunu tamamen kırmasa da, çevre illerin ve idarecilerinin gıpta ile bakışlarına vesile olmuş. 16 ülkede yayınlanan canlı yayınla cumhuriyetin kazanıldığı serhat şehri unvanının yanına “Spor-Termal ve Turizm’i” de ilave etmeyi başarmıştır. 
Teşekkürler Sahib-i Karahisar. Teşekkürler katılımcılar. Teşekkürler böylesi önemli organizasyonda emeği bulunanlar. 


01 Ağustos 2015 Cumartesi 16:37
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR