istek okulları

29 Mayıs 2020 Cuma

2015’te neler oldu?

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

2015 yılını da geride bırakmamıza şunun şurasında 1 hafta gibi bir süre kaldı. Acısıyla tatlısıyla, sevinciyle hüznüyle, hatalarla doğru yapılanlarla bir yılı daha vicdani rahatlık içerisinde bitirmenin mutluluğunu yaşıyorum.

2015 yılı kendi açımdan baktığımda güzel, hayırlı, genel hatlarıyla mutlu bir yıl oldu. Ülkemiz ve ilimiz açısından bakıldığında ise genel hatlarıyla siyaset yılı oldu diyebiliriz. Zira 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerini 2015 yılında nerdeyse üst üste bir seçim olarak geçirdik.  

Dünya’da ve ülkemizde birçok gelişme, kaza, patlama ve hatta ülkelerin harita değişimi yaşandı. Öte yandan yine her yıl olduğu gibi yine Müslümanlar zulüm görmeye devam etti.

6 Ocak - Sultanahmet Meydanı'nda bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Turizm Şube Müdürlüğüne Rusya vatandaşı Diana Ramazova tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Saldırı sonucunda, 1 polis memuru hayatını kaybederken 1 polis memuru ise yaralandı.

13 Şubat - Bedelli askerlik için 15 Aralık 2014 tarihinde başlayan başvuru süresi sona erdi. 2 aylık süreçte 199 bin 358 kişinin başvuru yaptığı açıklandı.

22 Şubat - Türk Silahlı Kuvvetleri, "Şah Fırat" operasyonu ile Suriye'ye girdi. Süleyman Şah Türbesi'nde bulunan 40 Türk askeri, Süleyman Şah'ın naaşı ve diğer manevi değeri bulunan eşyalar çıkarıldı ve türbe ile yakınındaki karakol patlayıcı ile imha edildi. Operasyonda bir asker hayatını kaybetti.

2015 yılında Paralel yapının dinlemeleri ve yaptıklarının deşifre edilme yılı oldu diyebiliriz. Ayarıca 2015’in özellikle ikinci yarısı Paralel yapıya operasyonların yoğunlaştığı dönem oldu.  

Yolsuzluk iddiaları ve önergelerle ilgili 4 eski bakanın Yüce Divan oylaması mecliste yapıldı. Birçok olay ve gelişmenin dışında benim hafızamda kalanlar daha çok siyaset oldu.

Ülkemiz ve Afyonkarahisar resmen kıyasıya siyasi mücadelelere sahne oldu. 7 Haziran’da halk önce AK Parti’yi uyardı ardından 1 Kasım seçimlerinde ise tekrar tek başına iktidar vererek devam etmelerini istedi. 

Yani halk koalisyon istemedi, AK Parti’nin yanlışları olduğunu düşündüğünden ciddi bir ikazda bulunarak, ülkenin tek iktidarla iyi yönetildiği mesajı çok yüksek dozda gösterilmiş oldu.

2015’te yine dünyada birçok ülkenin sınırları fesat çıkarıcı emperyal güçler tarafından yeniden belirlendi. Ülkemiz üzerinde de ciddi oyunlar oynandı fakat başarılı olunamadı.  Terör yine ana haber bültenlerinin başlıklarını oluşturdu. Ortadoğu’da yine kan gövdeyi götürdü, yine ezilenler Müslümanlar oldu.

Bu arada Rusya’nın savaş uçağını düşüren Türkiye, dünyaya; ‘bu bölgede istediğiniz atı koşturamazsınız, ben de varım/buradayım’ mesajını çok güçlü bir şekilde verdi.

Aslında esmen Rusya ile savaşa girmenin eşiğine geldik diyebiliriz. 2016 yılında da bu sürecin devam edeceğini düşünüyorum. Şimdilik durum her iki ülke içinde birbirine karşı salvolar halinde devam etse de 2016 yılının ülkemiz ve dünya açısından daha çetin bir yıl olacağını tahmin ediyorum.

Rusya’nın yaptırımları, çocukça çıkışları bizim gibi 4 bin yıllık köklere sahip bir ülkeyi çok fazla etkilemeyecektir fakat yine de ‘küçük sinek mide bulandırır’ mantığıyla canımızı sıkmaya devam edecektir.

Hatta ben Rusya’nın bu tutumlarının devam etmesi halinde 2016 yılında sıcak savaş bile çıkabileceğini olabilirlikler arasında görüyorum.

Velhasıl-ı 2015 yılını bir şekilde geçirdik fakat 2016 ve takip eden yıllarda bizi zor günler bekliyor olabilir.

O yüzden her türlü karamsar senaryoya da her türlü güçlü, müreffeh, özgür bir Türkiye senaryolarına da hazırlıklı olmalıyız.

Allah vatanımıza, milletimize zeval vermesin. 


24 Aralık 2015 Perşembe 14:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR