istek okulları

29 Mayıs 2020 Cuma

Aman prim vermeyin…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

 Bazı şeyler vardır, küçük şeyler fakat insanın canını sıkan ve biriktiğinde patlama yapabilen şeyler…!

Kendini zeki zanneden, kültürlü, bilgili olduğunu zanneden ama bir halttan anlamayan çok bilmişler vardır ya hani…!

Hayatımızın her alanında bu tip insanlara rastlarız. Çalıştığımız işyerinde, camiamızda, siyasetin içinde her alanda bu tip akıl fukaralarına rastlarsınız.

Akıl fukarası bu zavallılar, zengindir, makam sahibidir, işyeri sahibidir, yöneticidir ama beyni küçük olunca küçücük şeylerle uğraşmayı, fesat fesat onun bunun açığını aramayı kendine görev addetmişlerdir. 

İşinden çok bu tip fesadi işlerle uğraşan bu akıl fukaraları birde yakınır: “yahu hiçbir işim doğru gitmiyor” diye. Kendisinin neresi doğruysa…!

Bu zavallılar oturup iki cümle yazamaz, konuşmaya başladığında ne dediğini anlamazsın. Zavallı adam bir de kibrinden bilmem neresini görmez.

Bu zavallı cahillerin genel yapısı ise şöyledir;

Cahildir; cahilliğinin farkında değildir, ahmaktır; ahmaklığının farkında değildir, fesattır; fesatlığının farkında değildir.

Bu tip ahmaklara nasıl yaklaşırsanız boş…!

Sabrınızı son raddesine kadar sınarlar. Sizi anlaması için mesaj verirsiniz anlamazlar, açıkça söylersiniz yine anlamazlar.

Küçücük aklıyla aslanı kediye boğdurmaya çalışır bu zavallılar. Karşısındaki aslanın aslanlığından bile bihaberdir çünkü bunlar.

Bilse de en büyük aslan kendisidir zaten…!

Egosu çok yüksek olduğu için bu zavallıların kendinin aslan olduğunu zanneder, işyerini yönetemez ama memleketi yönettiğini zanneder.

Bunlar öyle zavallıdır ki; onun için yaptığınız kritik iyilikleri bile görmez/görmezden gelir. Sonunda da “ne yapıverdi bana, yapmasaydı” derler.

Bu tipler; kendini saygın zanneder ama küçücük işi bile halledemez. Beceremediği işi başkasına yaptırır sonra da kendi başarmış gibi ortalarda gerine gerine gezerler.

Bu tipler senden öğrendiğini sana satar, ona kattığın saygınlığı kendinden zannederler.

İki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya atmış şöyle ki ; "Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır.”

Bunun üzerine bir araştırma başlatılmış. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşılmış:

· Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.

· Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.

· Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.

· Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Aman diyeyim siz siz olun bu tip niteliksizlere asla prim vermeyin.

Sakın ola ki bu zavallılara kol kanat germeyin ki adam sınıfına girmesinler. Yoksa sinirden ya mide ağrıları çekersiniz, ya da bu zavallılarla aynı kefeye konulursunuz.

Bu tipleri kendi hallerine bırakın, kendi dünyalarında yaşasınlar…!

 


15 Aralık 2015 Salı 12:52
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR