istek okulları

29 Mayıs 2020 Cuma

Bin başım olsa hergün birini kesseniz…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Kırmak çok kolayken biz hep kazanmayı tercik ettik. Bin kere kırılsak bile...!

Ama cehalet bu durumu hep zayıflık olarak görmüştür.

Edmund Burke ne kadar doğru bir söz söylemiş:

"Kötülerin kazanması için, iyilerin seyirci kalması yeterlidir."

Bende diyorum ki; “Bin başım olsa ve hergün birini kesseniz iyiliğimden vazgeçmeyeceğim ve kötülüğe asla seyirci kalmayacağım”

Size birşey söyleyeyim; bir kişiye, insanlara, çevrenize kötülük etmek çok kolay. Günümüzde nefsani azgınlık, kıskançlık, kin, haset gibi kötü hasletler artık toplum bünyesini çepeçevre sarmış durumda.

Gözünüzün önünde olan bir olaya kayıtsız kalmak, yapılan bir haksızlığa aman banane demek, zulme karşı korkudan sessiz kalmak vs. olağan bir konu haline geldi.

Hatırlayınız; eskiden mahalle kabadayıları vardı, mahallenin ağabeyleri...!

Bu kabadayılar mahallenin ırzının-namusunun bekçisi gibiydi. Gerçi onlarda sonraları bozuldu ama bu ağabeyler mahalledeki küskünleri barıştırır, bir zulüm varsa önüne geçmek için çaba sarfeder, hatada ısrar edenlerin ise cezasını keserdi.

Böylece önce mahalleden başlayan örf-adet ve ahlak kuralları tüm topluma yayılırdı. Kötülük, ahlaksızlık bu sayede nispeten de olsa bertaraf edilir, günümüzdeki kadar çoğalma imkanı bulamazdı.

Peki ya günümüzde…!

Eskiden kötüler parmakla gösterilip ‘aman bundan uzak dur’ diye tembihler edilirken günümüzde iyi insanlar parmakla gösterilerek ‘aman bununla ilişkilerini sağlam tut’ şeklinde tavsiyelerde bulunuluyor.

İşte Edmund Burke’nin dediği gibi bir elin parmağını geçmeyecek kadar azalan iyiler de artık kötülere karşı hep sessiz maalesef…!

İşte bu yüzden diyorum; “Bin başım olsa ve hergün birini kesseniz iyiliğimden vazgeçmeyeceğim ve kötülüğe asla seyirci kalmayacağım”

Peygamber Efendimiz de demiyor mu zaten;

"Bir kötülük gördüğünüzde onu elinizle, gücünüz yetmez ise dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz ediniz. Bu da imanın en düşük noktasıdır." 

Şükürler olsun ki bize de Rabbim elimizle ve dilimizle kötülüğe karşı çıkma düzeltme gücü vermiş. Allah gücümüzü artırsın.

Allah iyileri de artırsın ve kötülüğe, zulme karşı dik durma feraseti, cesareti gücü versin.

  


28 Ocak 2016 Perşembe 15:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR