Triovista, İstek

09 Temmuz 2020 Perşembe

Bugün ne durumdaysanız, yaptıklarınız yüzünden…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

 Hemen hepimiz geleceğimizden endişe ediyor, çocuklarımızın döneminin çok zorlu ve çetin bir dönem olacağını düşünerek karamsarlığa kapılıyoruz. 

Oysaki karamsarlığa kapılmak negatif enerjiyi çevremizde, bünyemizde toplamak değil mi?

Birçok korkumuz var. Bunları sıralasak bitmez ama ana başlıklar halinde verebiliriz.

Canımdan olurum korkusu ve endişesi, malımdan, makamımdan, mevkimden olurum korkusu ve endişesi, tenkit edilirim korkusu ve endişesi, kınanırım, rezil olurum korkusu ve endişesi veya alay edilirim korku ve endişesidir.

En fazla içine düştüğümüz korku türü ise rızık korkusu ve endişesidir. Birçok kimsenin cahillikleri, bilgisizlikleri ve mala mülke karşı olan düşkünlükleri/hırsları sebebiyle Allah’tan yüz çevirdiklerine şahit olursunuz.

Bu tip zavallıların, nerede Allah’a kullukla alakalı bir nasihat ortamı oluşsa çekimser davrandıklarını, ortamdan kaçtıklarını ya da karşı çıktıklarını görürsünüz.

Rızk endişesi olanlarda görülen genel cevap şekli; “efendim biz sizin dediğiniz gibi sürekli Allah’a kulluk edecek olsak, evde çoluk çocuk aç kalır, biz aç kalırız. Her zaman namaz kılacak olsak, sizler gibi bu şekilde sakal bırakacak olsak bizi işten atarlar, bize kim ekmek verir. Hem çalışmakta bir ibadettir, bizde böyle ibadet ediyoruz” şeklinde olur. 

Hâlbuki bilmezler ki Allah’ü Teala, daha bu kimseleri dünyaya getirmeden önce, onların rızklarını ana rahmindeyken takdir etmiştir.

Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır: “Sizin her biriniz ana-baba maddeleri kırk gün ana rahminde toplanır. Sonra o maddeler yine o kadar zaman içinde katı bir kan pıhtısı halini alır. Sonra yine o kadar zaman içinde bir çiğnem ete tahavvül eder. Sonra bir melek gönderilir de ona ruh üfürür. Sonra melek şu dört şeyi yazmakla emrolunur: Rızkının ne kadar olacağı, ömrünün ne kadar olacağı, erkek mi, dişi mi olacağı ve şaki mi, said mi olacağı.” Müslim: 8.c.2643 – 44

Görüldüğü gibi daha insan bu aleme gelmezden önce onun rızkı kendisine tayin ve takdir olunmuştur. Ve bu rızkı da mutlaka kendisi arayıp bulacaktır.

Allah Resulü (SAV) yine bir hadisi şerifinde, “Kulun rızkı, kendisini ecelinin aradığından daha fazla arar” demiştir. 

Diğer bir rivayette ise: “Birinin rızkından kaçsa bile ecelin onu yakaladığı gibi rızık da onu yakalar, bulur” denilmektedir. M.Sağir: 2.C.429.N - C.Sağir: 3.C.3259.N

Hal böyle iken, cehaletleri başlarına bela olan birçok zavallı, hala rızık endişesinden dolayı Allah’tan uzak durup, O’na isyan etme boyutuna kadar ulaşırlar.

Buradan şu sonucu da çıkarabiliriz; korkularımızın esiri olmuşuz, haberimiz yok. Korkularımız yüzünden başarmayı, mutlu olmayı/mutlu etmeyi, pozitif düşünmeyi kaybetmişiz.

Hayatımızın büyük bir bölümünü kendi korkularımız yüzünden karamsar, monoton, sıradan, renksiz bir hayat ve hatta çok daha kötü durumu düşürebiliyoruz.

Bunu da hemen kadere bağlıyoruz.

Hayır kardeşim, kadere bir suç isnad edemezsin. Başına gelenleri sen kendin şekillendirdin. 

Negatif enerjiyi sürekli üstüne çeken sensin, sürekli karamsar düşünen, hiçbir şeyi başaramadığını/başaramayacağını düşünen, bütün olumsuzlukları çağıran sensin.

Halk arasında bir söz dolaşır; “Allah zenginliği verir ama yedirtmez, mal bekçiliği yaptırır” diye. Hakikaten de bakarsın adam trilyonluktur ama bir giyinir; çapulcu gibi. Yediğine, içtiğine, yaşantısına bakarsın; fakirin yaşantısının 3’te 1’i kadardır.

Bu durum tam da ‘malımı kaybederim’ korkusudur aslında. Adamı hırs öyle bir bürümüştür ki mal üstüne mal edinir ama o malı yiyemez, gönül rahatlığıyla harcama yapamaz. ‘Ya batarsam, batıp da rezil olursam’ korkusu o zenginin mutluluğunu da elinden alır.

Toparlayacak olursak; “bugün ne durumdaysan, geçmişte yaptıklarınla bunu sen istedin. Kaderinin bir suçu yok. İyi isen iyilik bulacaksın, kötü isen kötülük. Fakirliği istediğin için aslında bugün fakirsin. Bugün mutluysan eğer onu sen çağırdın,  mutlu değilsen de çağıran yine sendin.

O yüzden yaptıklarınıza, düşündüklerinize ve hatta kalbinizden geçirdiklerinize dikkat edin derim. Benden söylemesi…!


07 Aralık 2015 Pazartesi 12:01
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR