istek okulları

29 Mayıs 2020 Cuma

Dünyanın fakirliğinden neden korkuyoruz?

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

“Zenginliği sonsuz olan Yüce Allah’ın kulu iken, dünyanın fakirliğinden neden korkayım.”

Ne güzel bir söz değil mi? Afrikalı bir Müslüman ananas sattığı tezgahına yazdırmış bu sözü...!  

Günümüzün en önemli metası haline gelen para, ‘haşa ilahlaştırıldı’ artık ve en fazla korku oluşturan şey de oldu.

Özellikle günümüzün fakirlerinden ziyade zenginlerinde ‘malımı mülkümü ya kaybedersem’ korkusunu gözlemliyoruz.

Hani derler ya; ‘insanlar zenginleştikçe cimrileşir’ diye. Hepiniz şaşırırsınız çoğu zaman; zenginin sofrası sizin sofranız kadar çeşit ve bolluk içermez. Çoğu, sizin giydiğiniz kıyafetleri bile giyemez, çapulcu gibi ortalıkta gezerler.

İşte bu gözlemlediğiniz cimriliklerin hepsi içinde bulunduğu zenginliği ve gücü kaybetme korkusundandır.

Fakirin kaybedeceği bir şey yoktur, onun sofrası Halil İbrahim sofrasıdır. Haram bulaştırmadığı sofrasında oturmak, insana ayrı bir lezzet verir.

Zenginin sofrası entellektüeldir, çeşit çeşit çatal, bıçak takımlarıyla insanı cezbeder, belki gözünü alır ama tat yoktur. Gözlüdür, belki haram bulaşmıştır.

Sakın yanlış anlamayın, lafım kimseye değil. Hiçbir zengini de töhmet altında bırakmak istemem fakat ahir zamanda geldiğimiz nokta maalesef bu.

Para denilen şey; haşa hepimizin ilahı olmadı mı?

Allah resulü SAV’in bir hadisi şeriflerinde ifade buyurduğu gibi: Adem oğlu büyür, ama onunla beraber şu iki şey de büyür: ‘mal sevgisi ve uzun ömür temennisi.’

                                                                                                     BUHARİ: 14.C.6362.S

İnsanoğlu ihtiyarladıkça onun iki huyu gençleşir; ömür hırsı ve mal hırsı. )

                                                                                                      TİRMİZİ : 4.C.2442.N

Mal, mülk edinme hırsına kapılırken Yüce Allah’ı unuttuk. Haşa maddeyi Allah’ın önüne geçirdik.

Halbuki fakir, zengin olma hırsından, zengin ise malımı kaybederim korkusu ve mala mal katma hırsından imtihan, ahiret umurunda bile değil.

Mal ve mülkle ilgili birkaç ayet paylaşmak istiyorum;  

2:155 - “Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri!”

2:261 - “Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, bir tanenin durumu gibidir ki, yedi başak bitirmiş ve her başakta yüz tane var. Allah, dilediğine daha da katlar. Allah'ın rahmeti geniştir. O, her şeyi bilir.”

2:262 - “Allah yolunda mallarını infak eden, sonra verdiklerinin arkasından başa kakmayı, gönül incitmeyi uygun görmeyen kimselerin Rableri yanında mükafatları vardır. Onlara hiçbir korku yoktur ve onlar, üzülmeyeceklerdir.”

2:264 - “Ey iman edenler! Sadakalarınızı, başa kakmak, gönül kırmakla boşa gidermeyin. O adam gibi ki, insanlara gösteriş için malını dağıtır da ne Allah'a inanır, ne ahiret gününe. Artık onun hâli, bir kayanın hâline benzer ki, üzerinde biraz toprak varmış, derken şiddetli bir sağnak inmiş de onu yalçın bir kaya halinde bırakıvermiş. Öyle kimseler, kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. Allah, kâfirler topluluğunu doğru yola iletmez.”

Ahvalimizi Yüce Allah ne güzel de anlatmış değil mi?  İşte, “Zenginliği sonsuz olan Yüce Allah’ın kulu iken, dünyanın fakirliğinden neden korkayım” sözü şimdi daha bir anlam kazanıyor.   


09 Kasım 2015 Pazartesi 18:24
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR