Triovista, İstek

11 Temmuz 2020 Cumartesi

Gazeteciler Günü

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

 Afyonkarahisar’da bulunan televizyon, gazete, radyo, ajans ve internet gazetecilerinin, işini hakkıyla yapanlarının, tarafsızlık ve hakkaniyet ölçüsünde mesleğinden rızkını çıkartmaya çalışanların Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.rn

Geçenlerde yazmıştım ama gazeteciliği tekrar hatırlatacak olursak;

Gazetecinin görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur.

Gerektiğinde hükümetlere ve güç odaklarına karşı mücadeleyi göze alan insan, gazetecidir. Yanlış giden bir şeyleri etik kurallar çerçevesinde anlatma veya haber yapma sanatkarına gazeteci denir.

Doğru yapılanları desteklemek, yapılan haksızlığa, zulme veya yanlışlığa karşı çıkmak gazetecinin işidir. Gazetecilik peygamber mesleğidir. Gazeteci muhbir-i sadıktır.

“Gazeteci kime denir?” sorusuna kısaca verdiğimiz cevabın ardından kendi hayatımdan bir kesit vermek isterim.

1996’da liseyi bitirmişim. O arada koalisyon iktidarı var. 1000 yıl süreceği söylenen bir şeyler dönüyor TV’lerde, orda burda.

Tabi bizim o zamanlar kanımız kaynadığından olayları tam olarak idrak edemiyoruz, açıkçası önemsemiyoruz da…!

Meğer post-modern darbe yapılıyormuş! Malumunuz 28 Şubat Post-Modern darbesi yapılmış o dönem. Konuyu uzatmayayım. Meğer bizim haberimiz bile yokken darbe meslek liselerini de etkilemiş. Biz bunu ve sıkıntılarını ancak hayata atıldığımızda anlayabildik.

Ne doğru-dürüst üniversite kazanabildik (katsayıdan etkilendik elbette, tabi biraz da bizim gayretsizliğimizden), ne doğru-dürüst iş bulabiliyoruz. Bırakın asker, polis, devlet memuru olmayı özel sektör bile bizim İmam Hatip Lisesi çıkışlı olduğumuzu duyduğunda işe almak istemiyor.

Hayat üstümüze üstümüze geliyor tabi…! Haliyle bir mesleğe de sahip olmadığımızdan orda burda çalışarak rızkımızı temin etmeye çalışıyoruz.

Biz o ara bocalarken bir taraftan da bize bunu kimin yaptığını, neden yaptığını öğrenmek, bulmak istiyoruz. Bulduk da…! Zira ortada alenen bir zulüm var.  

Bir şeyler yapmamız gerektiğini, bize bunları yapanları, hayatımızla oynayanları, bize bu zulmü reva görenleri durdurmak ve zulme karşı çıkmak adına ne yapabileceğimizi düşünüp dururken gazetecilik yapma fikri doğdu.

Bu yolla, yani kalemle zulme dikilme fikri. Bu arada, bu fikir en mülayim bir fikir olsa gerek.

Derken; kader de bizi bu yöne itti ve birgün Kocatepe Gazetesinde muhabir ilanıyla gazetecilik hayatımızda başlamış oldu.

O günden bugüne farklı basın kuruluşlarında çeşitli pozisyonlarda görev aldık ve gazetecilik, mesleğimiz oldu. Bundan sonra da başka bir yol olmadığı sürece devam edecek.

Biz gazeteciyi mesleğe başlamadan önce gerçek özgürler zannederdik. Etik kurallar çerçevesinde her şeyi yazabileceğimizi, her türlü zulmü, haksızlığı durdurabileceğimizi, yanlış giden bir şeyleri kalemimiz sayesinde düzeltebileceğimizi zannediyorduk.

Ama bugün büyük bir hayal kırıklığı ile karşı karşıyayız. Her ne kadar mesleğimizi severek yapsak da, sorunlar, sıkıntılar ve en önemlisi haksızlığa karşı gelememe, direnememe içgüdüsü inanın çoğu zaman ‘nerden girdim bu mesleğe’ dedirtiyor.

Eminim birçok meslektaşım içinde geçerlidir bu söylediklerim. Meğer biz aslında sorunlar yumağının içine düşmüşüz de haberimiz yokmuş, çöz çöz bitmiyor.

O gün biz hayatımızın en büyük kazığını, hayatımızla oynanarak yerken, bugün de hayatımızı ve mesleğimizi şekillendirme noktasında kazık üstüne kazıklar yer olduk.

Biz o zulmü çok büyük bir zulüm olarak nitelendirirken, daha ne zulümler varmış onları gördük.

Neyse çok uzatmayayım. Bugün bizim günümüz. Kötü şeylerden bahsetmeyelim.

Kendi günümüzde haşhaş yerken, haşhaşın faydalarını dinlemenin ve o çok özel projeleri duymanın mutluluğunu çıkartmalıyım.  

Allah rızasını gözeterek, hakkıyla, gazetecilik yapanların ve gazetecilik etik, ahlak kurallarını çiğnememeye özen gösteren tüm meslektaşlarımın gününü kutlarım.

 

 

 

 


13 Ocak 2016 Çarşamba 13:22
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR