istek okulları

29 Mayıs 2020 Cuma

Gazetecilerin sorunları

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Afyonkarahisar Gazetecileri Dayanışma Derneği haftasonu düzenlediği dev organizasyonun ardından yerelde sorunları tartışma anlamında zemin hazırladı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen konfederasyon, federasyon, dernek, cemiyet başkanlarını Afyon’da misafir etmek ilimiz açısından oldukça önem arzediyordu. Çok şükür başarıyla üstesinden gelindi.

Ardından dün yapılan, "Basında Ahilik, Ağabeylik ve Sorunlar" başlıklı bir istişare toplantısına da açıkçası ihtiyaç vardı. Yani birikmeye başlayan sorunların masaya yatırılması gerekiyordu.

Katılım oranına bakıldığında oldukça yüksek katılımlı bir toplantı oldu ve cemiyet temsilcileri, internet gazetecileri, radyocular ile televizyoncuların da katılımı sorunların çözümü noktasında olumlu bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Basın mensuplarının kendi içinde oluşan ve artık sorunlar yumağı haline gelmeye başlayan birçok husus doğru bir mekanizma ve yalansız, riyasız devam ederse köklü çözümler geliştirilebilir.

Dün yapılan toplantıyı bir başlangıç olarak kabul etmeliyiz ve bu tip toplantıları sıklaştırarak devam etmeliyiz. Konuşmamda da söylediğim gibi çeşitli aktiviteler (maç, paintball, piknik vs.) gibi etkinlikler gazetecilerin birbirlerine daha fazla kaynaşmasını ve mevcut küskünlüklerin kalkmasını sağlayabilir.

Her platformda söylediğimi bıkmadan usanmadan söylemeye devam edeceğim: “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.”

Bizim sorunumuz aslında çok açık; “Başarıyı kıskanma ve dedikodu hastalığı.”

Biraz daha geniş karınlı olabilsek, başarıyı kınama, eleştirme, yerme yolunu tercih etmek yerine alkışlayabilsek, ‘özür dilemeyi ve teşekkür etmeyi’ küçüklük olarak görmesek ve en önemlisi dedikodu hastalığından kurutulabilsek sorunların çözümü için başlangıç adımını atmış olacağız.

Aslında her birey kendini birazcık düzeltme yoluna gitse ve sonrasında yapılan dedikodulara prim verilmese 2. adım da aşılmış olacaktır diye düşünüyorum.

Başka bir açıyla herkes ‘kibrinden’ biraz taviz verecek. İyi niyetle, halisane duygularla ve düşmanlıkları bir kenara bırakarak sağlanabilecek bir bütünlük hem saygınlığımızı artıracak, hem de daha fazla imkan ve güç sahibi olanağına kavuşmuş olacağız.

Biz birbirimizle uğraşmaktan kafamızı kaldırıp memlekette neler oluyor farkına bile varamıyoruz çoğu zaman.

Bizim bu çekişmelerimizi bilen siyasiler, bürokratlar ve toplumun çeşitli mekanizmaları yani hizmet erkleri gayet rahat davranabiliyorlar.

Ve bazıları da bizi kullanma yoluna giderek, istediği algıyı rahatlıkla yönetebiliyor. Çamura batmış bazı bürokrat ve siyasilerin yaptıklarının farkına bile varamıyoruz, bilsek de ortaya çıkaramıyoruz. Çünkü sahipsizlik hissi, ‘arkamda kimse durmaz’ korkusu eminim birçok gazetecide mevcuttur.

Dolayısıyla aslında işimizi de ‘muhbir-i sadık’ anlayışıyla yapamadığımızdan belki vebale giriyoruz.

Mesleğimizin özellikle Afyon’da saygınlık kazanmasını istiyorsak, çeşitli konferanslar, seminerler vasıtasıyla gazetecilerin eskisinden, yenisine sıkı bir tedrisattan geçmesi şart gibi.

Diğer yandan birliktelik/güçbirliği şart. Bakın; tüm gazeteciler en azından bazı hususlarda birlikte hareket etse inanın bana birçok sorunu rahatlıkla aşabileceğiz.

Maddi sorunlar ve diğer sorunlar aşılırsa kimse birbiriyle uğraşma gereksinimi bile duymayabilir.

Mevcut gazetelerin kapanmasını beklemek veya birilerini sektörden çıkarabilmek için çaba sarf etmek yerine daha iyi niyetlisi olan ‘birliktelik’ tercih edilse birçok maddi kaynak üretilebilir.

Hiç tahmin bile edemediğimiz bir sürü kaynak mevcut aslında, az olsun bana olsun mantığı doğru bir mantık değil.

Birileri bizi arayıp reklam versin diye bekleyip duruyoruz. Bir gazetede gördüğümüz reklamı hepimiz arayınca da reklam vereni ürkütüyoruz.   

Gördüğüm kadarıyla hiçbir gazetenin profesyonel reklam departmanı yok. Mesela ortak bir ajans kurulup mevcut basın kuruluşlarına profesyonel elemanlarla kaynak üretilebilir.

Fazla uzatmayayım…! Velhasıl samimi birliktelik bence şart. Olmaz demeyin, 100 tane işadamı bir araya gelip bir şeyler yapabiliyorsa sizlerde yaparsınız.

Yeter ki niyetiniz doğru olsun! 


21 Ocak 2016 Perşembe 12:28
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR