Triovista, İstek

09 Temmuz 2020 Perşembe

GÜNÜMÜZÜN PUTLARI…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

 İnsanoğlu tarih boyunca bir şeylere inanma içgüdüsüyle ya yeri göğü yaradan Yüce Allah’a ya da kendince edindikleri putlara tapmışlardır.

Bunların çoğu kendilerinin imal ettikleri, taştan, çamurdan hatta helvadan yaptıkları heykeller, heykelcikler, tasvirler olmuştur.

Tüm Peygamberlerin verdiği mücadele de belki bu yönde oldu. Tarihler boyunca insanlar doğrudan çok kolay sapabilmiş, olmadık nesnelere anlamlar, güçler yükleyerek, ya da aşırı sevgisinden kaynaklı ilahlaştırma noktasına kadar gelmişlerdir.

Türkler’in gök tanrıya inanışlarının yanında putperestliğe nasıl bulaştıklarını kısaca anlatayım.

Türklerde hep gök tanrı inanışı vardır ancak bazı dönemlerde kendi elleriyle yaptıkları heykelciklere de tapınmışlardır.

Türkler bir dönem hanif din (İslam) anlayışındayken, memleketlerinden uzakta olan aile içindeki çocukları veya akrabaları için onlara benzeyen küçük heykelcikler yapmaya başlamışlar.

Bugün hani fotoğrafına bakar özlem gideririz ya, o misal. Dönemin Türkleri de heykelciklerle özlem gidermeye çalışmışlar. Bir süre sonra bu heykelcikleri sofralarına da koymaya başlamışlar, sofranın bereketi, nasibi onları da bulsun diye.

Ardından olayı biraz daha geliştirip, o heykelciklere ruh yüklemişler. Sofraya ruhlarının geldiğine inanmaya başlamışlar ve derken artık o heykellerin önünde eğilmeye, onlardan bir şeyler istemeye başlamışlar.

Bunu şunun için anlattım; çok sevdiğiniz şey birgün farkında olmadan putunuz oluverir. Bir nesneye, bir insana asla ve kat’a aşırı sevgi duymak doğru değildir.

Baktığımız zaman bugün insanlar en çok neyi seviyor. Parayı değil mi? İşte parayı bir meta olarak değil de olmazsa olmaz derecede aşırı sevmek putlaştırmak demektir.

“İbrahim, babası Âzer'e demişti ki: "sen putları tanrı mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni ve kavmini açık bir sapıklık içinde görüyorum." (Ayet)

Bir diğer ayette ise; 29:25 -(İbrahim onlara) dedi ki: "Siz, sırf aranızdaki dünya hayatına has muhabbet uğruna Allah'ı bırakıp birtakım putlar edindiniz. Sonra kıyamet günü (geldiğinde) ise, kiminiz kiminizi tanımayacak, kiminiz kiminizi lanetleyecektir. Varacağınız yer cehennemdir. Ve hiç yardımcınız da yoktur."

Buradaki, “dünya hayatına has muhabbet uğruna Allah'ı bırakıp birtakım putlar edindiniz” cümlesi günümüze dair birçok delil veriyor.

Dünya hayatını aşırı derecede sevmekte dünyayı putlaştırmak olabilir mi? Ne bileyim mesela herhangi bir lideri taparcasına sevmek?

Aşk denilen şey, herkesin başından geçmiştir. Aşık olduğum insan için ölebilirim diyenler bile çıkıyor. Hatta intihar vakalarını görüyoruz. Aşırı bağlılık, tutku hafazan Allah sizi dinden çıkarabildiği gibi. O âşık olduğunuz sıradan insanı da putlaştırmış olmuyor musunuz?

14:35 - Hatırla ki; Bir zaman İbrahim şöyle demişti: "Rabbim! Bu şehri güvenli kıl! Beni ve oğullarımı putlara tapmaktan uzak tut!”

Bizde Hz ibrahim’in Allah’a ettiği duayı tastikliyor ve onun duasıyla dua ediyoruz. Allah, farkına varmadan edindiğimiz putlar varsa eğer, kurtulmayı nasip etsin.

29:17 - "Siz Allah'ı bırakıp sadece birtakım putlara tapıyor, asılsız sözler uyduruyorsunuz. Bilmelisiniz ki, Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, size rızık veremezler. O halde rızkı Allah katında arayın. O'na kulluk edin. Ancak O'na döndürüleceksiniz."

 


11 Kasım 2015 Çarşamba 12:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR