istek okulları

29 Mayıs 2020 Cuma

İnsanlar geçmişe neden özlem duyar?

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Dikkat ediyorum başta kendim olmak üzere çevremdeki birçok insan geçmişe özlem duyuyor?

Bir insan neden geçmişe özlem duyar, sebebi nedir? Hâlbuki teknoloji ve uzay çağındayız. Ayrıca geçmişten daha lüks ve daha modern yaşıyoruz.

Evimizdeki, işyerimizdeki bilgisayarlarla, akıllı cep telefonlarıyla işimizi rahatlıkla yönetebiliyoruz.

Mesela eski gazetecilik o kadar zormuş ki, bizim tevellüdümüz yetmez ama gazeteci büyüklerimizden dinlediklerimiz kadarıyla ne kadar zor bir iş başarıyorlarmış…

Şimdi önümüzde bilgisayarlar, yüzlerce haber kaynağı… Sağdan soldan haberleri topla gazeteyi doldur. Çok kolay…!

Oysaki bilgisayar daha yokken de gazetecilik yapılıyordu. Haberler birçok aşamadan geçip, ancak matbaya ulaşabiliyor. Matbaada da harfler tek tek dizilerek yapılıyormuş. 

Bu bir örnekti. Birçok konuda hayatımız kolaylaşmışken biz neden hala geçmişe özlem duyarız.

O zamanlar daha mı mutluyduk acaba?

Hayat zor, yoksulluk, fakirlik had safhada işimizi, hayatımızı kolaylaştıracak hiçbir done yok. Geçmişin neyini özleriz ki?

Geçmişe olan özlem yoksa hayatın zorluğu, çilesi, yokluğu içindeki mutluluk muydu? Ne dersiniz…!

Evet, geçmişe olan asıl özlem, o zorluluğun içinde bile mutlu kalabilmeyi başarmaktı. Günümüzde ‘saflık’ diye baktığımız o kalp güzelliğiydi özlenen belki…!

Belki, bunca karmaşık olan teknolojik ürünlerin hayatımıza kattığı kolaylık, aslında insan ilişkilerini ve insan güzelliğini kaybettirdi bize…!

Geçmişteki mahalle oyunları çok özlenir mesela…!

O muhabbet bir başladı mı saatlerce bile sürebilir. Herkes iç çekerek, ‘nerde o eski günler’ der. Çocukluğunda oynadıkları oyunları tek tek hatırlar, biribirine büyük bir heyeceanla anlatır.

Bazılarının gözleri parlar anlatırken… Ve o zaman dersin ki evet bu insan geçmişte gerçekten mutluymuş. Yoksa özlenen çocuklukta ki masumiyet mi? O kirlenmemiş, saf, temiz, masum ruh mu özlenen?

Yada günümüzün bu zalim, acımasız dünyasında, bu kirlenmiş, nerdeyse tüm iyiliğini kaybetmiş bedenlerin çocukluğundaki temiz bedene kavuşma hayali mi bu özlenen?

Özlenen her nedir tam olarak kestiremiyoruz belki ama bu zalim dünyayı, kirlenmiş bedenleri temizlemek ve o eski günlerdeki mutluluğu yakalamak yine bizim elimizde…

Bunu hepimiz de gayet net biliyoruz. Sadece uygulamada sıkıntılar var. O çocukluğumuzun masumiyetini ve mutluluğunu yakalamak dileğiyle…!

    


30 Aralık 2015 Çarşamba 12:55
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR