Triovista, İstek

05 Temmuz 2020 Pazar

İnsanoğlu işte…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

 Biz insanlık tarihi boyunca hep hataya düşmüş, Allah’ın nefis sahibi aciz kullarındanız. Atamız olan aynı zamanda bir peygamber olan Hz. Adem bile hataya düşmüş, yasaklı elmayı yiyerek cennetten kovulmuştur.

Nefsani hataların olağanlığından söz etmemizin ardından hata da ısrar edenlere ve artık hata yerine dünyayı tercih etmiş insanlara çok lafım var da bugün bir kısmına deyinmek istiyorum.

Biz insanlar ne nankör varlıklarız değil mi? Allah’ın verdiği saymakla bitmeyecek nimetleri görmezden gelip, şükretmeyi aklımızdan bile geçirmiyoruz çoğu zaman.

Bunu geçtik kul hakkı yemek için, mazlum hakkına girmek için, yetimin malını çalmak için birbirimizle yarışıyoruz.

Ahlaksızlığımız, kişiliksizliğimiz, riyakarlığımız, yalancılık ve sahtekarlığımız ise cabası. Nedir bizim birbirimize ve kendimize olan zulmümüz? Hiç mi Allah’tan korkmazsınız?

Ey çamura bulanmış, bataklığında çırpınıp duran Allah’ın abdi’leri (kulları) dünyaya meylederek, azıcık bir menfaate dostlarınızı satarak ve kendinizi kaf dağında görerek nereye varmayı planlıyorsunuz.

Haddi aşanlardan oldunuz, Allah haddini aşanları sevmez. Ey abdi’ler işlediğiniz günahları yoksa Allah bilmiyor mu zannediyorsunuz. 

Onun merhameti çok geniş olabilir fakat O’nun ‘Celal’ ismini neden görmezden geliyorsunuz. Azametini ve cehennemini hiç aklınıza getirmiyor musunuz?

“La İlahe İl Ente Sübhaneke inni küntü min’ezzalimin.”     

Yunus Aleyhisselam balığın karnında bulunduğu sürece bu duayı okudu. Manası ise; «Senden başka hak ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Şüphesiz ki ben zalimlerdenim.» demektir.

“Bu duayı lütfen sık sık okuyun ve Allah’tan affınızı isteyin” demek sanırım benim en önemli görevlerim arasında yer alıyor.

Elbette ben ne imamım ne de Müftülüğün görevini ifa ediyorum.

Ben hem eliyle, hem de diliyle zulme sessiz kalmayacak güçte olanlardanım. Bir kaleme sahibim ve gücümün yettiği ölçüde uyarı ve ikazlarda bulunarak, hem kendi nefsimi hem sizin nefsinizi uyarmakla mükellef olduğumu düşünüyorum.

Allah yolunda bir olalım ve önce kendimizden başlayarak, toplumu düzeltmek adına, Müslümanları çektikleri zulümden kurtarmak adına her türlü tebliği yapma gayretinde olalım.

Yeryüzünde birgün mutlaka İslam galip olacaktır. Zira yegane galip Allah’tır.

 

 

 


06 Ocak 2016 Çarşamba 17:43
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR