Triovista, İstek

09 Temmuz 2020 Perşembe

MELHAME-İ KÜBRA

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Rusya’nın Suriye’nin Türkmen dağı’ndaki Türkmen kardeşlerimize bomba yağdırması, Suriye’nin Rusya’dan güç alarak soydaşlarımıza karadan saldırması ve son olarak Türk ordusu tarafından Rus uçağının sınırımızı ihlal ettiği için düşürülmesi akıllara Melhame- Kübra’yı getirdi.

Bazılarının Armegedon, bazılarının 3. Dünya Savaşı, biz Müslümanların ise Melhame-i Kübra olarak isimlendirdiği o büyük savaş sanırım kapımızda gibi.

Ortadoğu bölgesinde meydana gelen olaylar sürecin Hadis-i Şeriflerde belirtildiği gibi işliyor sanki…!

Melhame-i Kübra (Büyük Kıyım), kelime manası olarak "çok büyük ve çok kanlı" anlamına gelmektedir.

İbranicede har-megido, Megido dağıdır. Burası Yahudiler ve Evanjeliklerin kıyamet savaşının kopacağına inandıkları yerdir. Akdeniz'den 15 mil içeride, Telaviv'den 55 mil kuzeydedir.

Kitabı Mukaddes'te (16/16): "ve o, onları hep birlikte İbranicede Armagedon denilen bir yerde topladı" denilmektedir Vahiy'de.

Bu savaşı nükleer savaş şeklinde yorumlayanlar vardır, Ezekiel 38 ve 39. bölümleri temel alarak: "Çok şiddetli yağmurlar ve dolu, yangınlar ve kükürdün kaynaması, dağların düşmesi ve yüksek kayaların çöktüğü depremler."

Hıristiyan inanışında bu savaşa Armagedon adı verilmektedir.

İslam eskatolojisinde ise ahir zamanda gerçekleşeceğine inanılan, Mehdi'nin ilk zuhurunun olacağı, Amik Ovasında başlayacak, çok büyük ve çok kanlı geçecek olan ve "Büyük Kıyım" anlamına gelen savaştır. Ahir zaman savaşlarının ilki ve en büyüğüdür.[1]

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV) şöyle demiştir: "Siz Yahudilere karşı savaşmadıkça ve bu savaşları, bir kaya parçası gerisine saklanan bir Yahudi -'Ey Müslümanlar benim arkamda Yahudi var, öldürün onu-' deyinceye kadar sürdürmedikçe hüküm günü gelmiş olmayacaktır"[2]

İslam'da Deccal denilen büyük fitneden bahsedilirken, Peygamberimizden önceki bütün peygamberlerin ümmetlerine bundan bahsettiğini bildirmiştir. Deccal dünyaya şerri hakim kılmak için savaşacak ve haşa “Rablık” iddiasında bulunacaktır.

İslam kaynakları 70 bin Yahudi’nin Deccal'e tabi olacağını yazar. Deccal'in çıkışı ve İsa'nın ikinci defa avdet etmesinden önce Mehdi'nin çıkışı olacaktır. Bu çıkışın hemen öncesinde çok büyük ve çok kanlı bir savaş olacaktır.

Bu savaşın gerçekleşeceği yer atların diz kapaklarına kadar kana gömüleceği haber verilen Amik Ovası'dır.[1]

Burada 80 tümen İslam ordusu ile 80 tümen küfür ordusunun yani bir milyona bir milyonluk iki ordunun birbirine gireceğine inanılmaktadır.[3][4][5]

80 tümenlik İslam ordusunun 17 tümeninin tamamen Türkler'den oluşacağı belirtilmiştir.[6] İslam ordusunun komutanlığını Mehdi yapacak ancak kendisinden çok az kişi haberdar olacak; herkesçe bilinmeyecektir.[1]

Amik Ovası Torosların eteklerinde yer almaktadır.

Yani ey inananlar büyük savaş kapımızda gibi. İslam ordusu buna göre hazırlıklarını yapmalı ve herkes tarafını iyi belirlemeli. Tarafımız inşallah Allah’ın yolu ve İslam Sancağı olur.  


27 Kasım 2015 Cuma 13:06
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR