Triovista, İstek

11 Temmuz 2020 Cumartesi

MÜNAFIKLIK…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Günümüzde ne çok kullanılır oldu değil mi?

Münafık; İki yüzlü, içi dışına uymayan. İnanmadığı halde inanmış gibi görünen ve Müslüman olduğunu söyleyen kafir kimseye deniliyor.

Nifak, münafığın sıfatlarından olup, İslam dinince haram kılınmıştır. Münafıklık, insanı dinden çıkaran ve çıkarmayan olmak üzere iki kısımdır. Allah’ü Teala’nın dininde şek ve şüphe etmek veya inanmadığı halde Müslüman görünmek, küfür olup, insanı dinden çıkarır.

Böylelerinin ahirette cehennemin en dibindeki Haviye denilen yerde azap görecekleri ayet-i kerime ile bildirilmiştir.

Münafıklığın ikinci kısmı gösteriş için iyi ahlaklı görünmek, söylediği şeyi kendisi yapmamak vb. gibi mürüvveti gideren, itimadı sarsan işler ve davranışlardır. Böyle olan kimse, günah olan şeyleri helal saymadıkça asi ve günahkâr sayılır.

Görüldüğü üzere günümüz Türkiye’sinin ve İslam dünyasının en büyük sorunu münafıklık gibi gözüküyor. Yani İslam coğrafyası münafıklar yüzünden aslında büyük sorunlarla boşuyor.

İngiliz Ajan Thomas Edward Lawrence örneğini verecek olursak, Osmanlı döneminin en büyük münafıklarından sayabiliriz.

Lawrence ile ilgili Vikipedi’de geçen bilgileri size aktarmak istiyorum:

Yarbay Thomas Edward Lawrence (d. 15 Ağustos 1888, Tremadoc, Caernarvonshire, Galler - ö. 19 Mayıs 1935, Clouds Hill, Dorset, İngiltere),[1] Britanyalı arkeolog, askeri stratejist, casus ve yazar. Profesyonel olarak T.E. Lawrence veya T.E. Shaw[1] isimlerini kullandı.

1916 - 1918 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu'na karşı yürütülen Arap Ayaklanmasında, Birleşik Krallık irtibat subayı olarak aldığı görev nedeniyle Arabistanlı Lawrence olarak tanınmıştır.[1] Şövalyelik nişanını reddetmiştir, "Üstün Hizmet Madalyası" ve "Fransız Şeref Lejyonu Madalyası" ile ödüllendirilmiştir.

Arapların birçoğu, Osmanlı ve Avrupalı devletlerin hakimiyetine karşı verdikleri özgürlük mücadelesine önderlik etmesinden dolayı onu, Arap ulusal uyanışının öncüsü ve halk kahramanı olarak kabul ederler.

Kendisine hayran bazı Bedeviler tarafından Lawrence'a Dinamit Emir (İng: Amīr Dynamite) lakabı verilmiştir.[1] Britanyalılar da onu en büyük savaş kahramanlarından biri olarak kabul ederler.

Bahsi geçen dönemi 1926 tarihli "Bilgeliğin Yedi Sütunu" (İngilizce: The Seven Pillars of Wisdom) adlı otobiyografik eserinde anlatmıştır.

Vikipedi’deki bilgiler bu kadar. Ben konuyu biraz daha yaymak istiyorum.

Arapların çoğu ajan Lawrence’nin İngiliz ajanı olduğunu dahi bilmiyordu. Onu büyük bir İslam alimi zannediyorlardı. Çünkü kullandığı isim Müslümanların kullandığı isimdi ve dinimizi bizden daha iyi biliyordu.

Bugün de yine Arapların büyük bir çoğunluğu Lawrence’yi hala alim zannederek hayırla yad ediyor.

Günümüz İslam coğrafyasına bakıldığında o kadar çok Lawrence’ler görüyoruz ki. Biz görüyoruz ama göremeyen Müslüman insanımız milyonları buluyor.    

Özellikle İngiliz, ABD ve İsrail ajanları dünyanın dört bir yanında İslam ülkelerinde cirit atıyor. Çok iyi eğitilmiş olan bu ajanlar bulundukları ülkenin kıvamına hemen girebiliyorlar. Üstelik bu ajanlar ülkenin en üst kademelerine kadar gelebiliyorlar.

Biz dinimizin inceliklerini bilmezken onlar dinimizin en ince ayrıntısına kadar öğreniyorlar. Hatta bazıları hafız bile olabiliyor.

Bunların kimler olduğunu kestirebilmek oldukça zor. Fakat Müslümanlar olarak ferasetimizle bunları anlamaya çalışmamız gerekiyor.

Ferasetimizi kaybettik ama Allah’ın lütfuyla yeniden kazanırız inşallah. Eğer bu münafıkları tespit edemezsek ve ayıklayamazsak vay halimize.

İslam coğrafyası çektiği sıkıntılardan, yaşadığı zulümlerden kurtulmak istiyorsa bu münafıkları tek tek tespit edip ayıklamalı. Allah Müslümanlara yardım etsin.

Konuyu çok uzatmamak adına kesiyorum. Sizlere bir sonraki yazımda Sabetaylık’tan bahsedeceğim.

    


02 Ekim 2015 Cuma 13:35
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR