Triovista, İstek

09 Temmuz 2020 Perşembe

Mutluluğun anahtarı…!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

Hepimiz mutluluğu parada, şöhrette, makamda mevkide ararız ama en büyük yanılgımızdır bu.

Mutluluk aslında küçücük şeylerde gizlidir ve biz bu küçücük şeyleri asla görmeyiz, göremeyiz, görmek istemeyiz.

Sanarız ki zenginler hep mutlu…!

Hâlbuki düşünmeyiz ki zenginlerin derdi ve sorumluluğu başından aşkın. Para mı kaybederim korkusu, iflas edersem itibarım yok olur korkusu, hele birde o mal varlığı helal yoldan değilse o vicdani ağırlık senin hayatından inan bana daha ağır gelir onlara.

Kazandıkları paranın tadını bile çıkartamaz çoğu. Senin sevdiklerinde yaptığın bir piknik dahi onun Maldivler gezisinden daha mutluluk vericidir inanın bana…!

Senin kaybedecek bir şeyin yok ki ama zenginin paraları, makam sahibinin prestiji, şöhret sahibinin rezil olma ihtimali var.

Onların tedirginlikleri, yaşadıkları stres, büyük bir meşakkatle yapılan anlaşmalar, organizasyonlar, yeni iş anlaşmaları, yeni tanışıklıklar sizin bir dostunuzla çay/kahve eşliğinde yaptığınız sohbetle kıyaslanamaz bile.

Onların ulaştığına sen ulaşmak için çaba sarfederken inan bana çoğu keşke eski o fakir ve neşeli günlerime geri dönebilsem hayali kuruyor.

Üstelik sen onlardan daha cesursun. Onlar bu gücüne, malvarlığına, şöhretine ulaşabilmek için o kadar çok kendinden ödün verdiler ki, o kadar çok insana eyvallah dediler ki cesaretleri kırıldı.

Senin kimseye eyvallahın yok. Ekşi yemedin ki karnın ağrısın. Karnını doyuruyorsun, geçinecek kadar rızkını çıkartıyorsun, bu sana ve çevrene yetiyor.

İnan bana zengin senden daha cimri. Zengin yardım etmeye korkar, malım azalıyor zanneder. O hırs bir kere girmiştir çünkü.

Hep daha fazla güç, hep daha fazla mal ister. Şöyle bir etrafınızdaki zenginlere bakarsınız ve şaşırırsınız değil mi?

Adamın kendi ömrünün sonunu bırak çocuklarının, torunlarının ömrünü geçirecek kuru parası vardır ama hala hırsla çalışır.

90 yaşına gelmiş hala parama para katayım diye uğraşır. Sizde olsa o kuru para; çalışmayı bırakır ömrünüzün sonuna kadar keyifle her türlü hobinizi yapma gayreti içine girersiniz.

Velhasılı mutluluğun anahtarı aslında sizin elinizde. Küçük şeylerden de mutlu olunabileceğini unutmayın.

Dünyanın peşinde koştuğu güç, para ve şöhret ne için? Bir damla mutluluk için değil mi?

Sevginin ve huzurun en büyük nimet olduğunu hatırlayın.

    


03 Şubat 2016 Çarşamba 11:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR