Triovista, İstek

09 Temmuz 2020 Perşembe

ÖNYARGI (SU-İ ZAN)

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

 Su-i zan ya da modern tabirle önyargı hepimizin bildiği fakat uygulamakta en çok güçlük çektiği konulardan sayılır.

Su-i zan, sözlükte "ön yargı" manasına geliyor.

Yani bir kişi hakkında bilmeden, (tanımadan, sormadan) peşin hüküm (yargı) verince su-i zan yapmış oluyoruz. Yani; Su-i zan, bir kimseyi kötü zannetmek demektir.

Dinimizde Müslüman’ın Müslüman’a su-i zan etmesi şiddetle yasaklanmıştır.

Hadis-i şerifte peygamber efendimiz “Su-i zan etmeyiniz! Su-i zan, yanlış karar vermeye sebep olur. İnsanların gizli şeylerini araştırmayınız, kusurlarını görmeyiniz, münakaşa, haset ve düşmanlık etmeyiniz, birbirinizi çekiştirmeyiniz, kardeş gibi birbirinizi seviniz! Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, yardım eder. Onu kendinden aşağı görmez” demiştir. [Müslim]

Bir müminin günah işlediğini zannetmek, su-i zan olur. Kalbe gelen düşünce, su-i zan olmaz. Eğer kalp o tarafa meylederse, su-i zan olur.

Yani, Müslüman olduğunu söyleyen ve küfre sebep olan bir sözde ve işte bulunmayan kimsenin bir sözünden veya işinden hem imanı olduğu, hem de imansız olduğu anlaşılırsa, imanlı olduğunu anlamalı, "Dinden çıktı" dememelidir.

Allah’ü Teâlâya da su-i zan edilmemeli. Günahının affolunmayacağını zannetmek, Ona su-i zan olur.

Allah, şartlarına uygun tövbe yapılınca, her türlü günahı muhakkak affeder. Dilerse, ahirette küfürden başka günahları tövbesiz de affeder.

Hadis-i kudsi’de, “Kulum beni nasıl zannederse, ona zannettiği gibi muamele ederim.” buyruldu. (İbni Hibban)

Su-i zan hüsn-ü zan’ın tersidir. Büyüklerimizden hatırlarım bir kişiyle ilgili bir dedikodu yayıldığı zaman “güzel düşünelim, su-i zan etmeyelim” derlerdi.

Günümüzün modern çağında su-i zan’ı geçtik artık bir üst boyut olan “iftira”ya başladık. İftira atmak artık o kadar sıradanlaştı ki, o kadar hafife alınır oldu ki, belki bir gün içinde onlarca kişiye hemencecik iftirayı yapıştırıveriyoruz.

Hakkında hiçbir şey bilmediğimiz konularda dahi onlarca yorumlar yapabiliyor, güvenilmez olduğunu bildiğimiz birinin sözüne, işimize geldiği için itibar ediyor, ne kadar büyük günahlara bulaştığımızın farkında bile olmuyoruz.

İftira ile ilgili Allah’ın ayetleri de bulunuyor. Bunlardan birkaç örnek vermek istiyorum.

4/20 “Eğer bir eşi bırakıp da yerine diğer bir eş almak isterseniz, öncekine yüklerle mehir vermiş de bulunsanız, ondan bir şey geri almayın. O malı bir iftira ve açık bir günah isnadı yaparak geri alır mısınız?

4/48 Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını (diğer günahları) ise, dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah'a şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur.

4/112 - Kim bir hata veya bir günah işler de sonra onu bir suçsuzun üzerine atarsa, muhakkak iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmiş olur.”

İftira ile ilgili birçok ayet bulunuyor. Yazı uzayacağından hepsini burada veremiyorum.

Biliyorum birçoğunuz bu yazıya ilgi bile duymayacaksınız. Size Allah’ın rızasını kazanmak adına tavsiyem var.

Lütfen, her akşam başınızı yastığa koyduğunuzda gün içerisinde neler yaptığınızı, kimlere ne gibi cümleler sarf ettiğinizi çek etmenizi ve muhakkak af dileyerek uyumanızı tavsiye ediyorum.

Belki kurtuluşa sebep oluruz ne dersiniz…!

 


05 Kasım 2015 Perşembe 11:21
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR