istek okulları

06 Haziran 2020 Cumartesi

Pozitifliğin hayatınıza kattıkları!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

 Dün karamsarlığın başımıza açtığı/açabileceği sıkıntıları, rızk konusundaki endişelerimizin yersizliğini ve çağırdığımız şeylerin hayatımıza katkılarını anlatmaya çalışmıştım.

Konu aslında detayına inildiğinde uzun olduğundan bugünde devam etmek istiyorum.

Evet, karamsarlık, negatif düşüncenin hayatımıza eksi yönde etkisi olduğu gibi pozitif, olumlu düşüncenin de ne kadar katkısı olduğu hepimizin bildiği ama atladığı konulardandır.

Pozitif düşünceyle ilgili sizinle düşündürücü bir kıssa paylaşmak istiyorum;

İşleri ters giden bir işadamı ne yapacağını bilmeden yolda düşünceli bir şekilde yürürken yorulur ve hemen oracıkta bulunan banka oturur.

Düşüncelidir, ne yapacağını bilmez haldedir.

O sırada yanına yaşlıca bir teyze gelir oturur. Teyze işadamının düşünceli ve sıkıntılı halini görünce sorar;

“Oğlum ne derdin var bu kadar seni sıkıntıya sokacak?”

O da en azından rahatlamak maksadıyla teyzeye durumunu anlatır. Batmak üzere olduğunu, acil bir çözüm bulmazsa sorunların daha da büyüyeceğini söyler.

İşadamının haline acıyan teyze bunun üzerine; “Oğlum benim sana bir yardımım olsun. Ben çok zengin bir kadınım” der ve çantasından çıkardığı bir çekin üzerine çok büyük bir rakam yazarak işadamına verir.

Ve derki; “Durumunu düzeltince borcunu bana ödersin. Ben hep buralardayım. Beni burada bulabilirsin. Bu çeki hemen kullanma, en zor anında kullan.”

Sevincinden ne yapacağını bilmeyen işadamı teyzeye büyük bir minnet duygularıyla teşekkür ederek, oradan ayrılır.   

İşadamı, teyzenin dediğini yapar ve hemen çeki kullanmaz, işyerindeki kasasına koyar. Ve başlar iş planları yapmaya. Bir süre sonra planladığı doğrultu da işlerini rayına sokar ve hatta iyi de kara geçmiştir.

Tabi bu arada teyzenin verdiği çeki dahi unutmuştur. Aklına gelir çek ve kasadan teyzeye vermek üzere yola koyulur.

Banketin civarına vardığında haliyle teyzeyi bulamaz. Araştırır, soruşturur ki bir öğrense teyze yakınlardaki akıl hastanesinden gelirmiş oraya ve hiçte zengin birisi değilmiş! Üstelik bu nerden edindiği belli olmayan sahte çekleri herkese dağıtırmış.  

Anlattığımız bu basit kıssada dahi pozitif enerjinin, pozitif bakmanın nelere kadir olduğunu anlayabiliyoruz.

Batmak üzere olan bir işadamı aslında o çek olmadan da işlerini düzeltebilirdi. Çağrıştırdığı negatif düşünceler yüzünden batacağını kendine inandırmıştı. Kurtulma şansı olmadığını düşünüyordu.

O çek ona azim vermişti ve negatifliğini pozitifliğe çevirmişti. Biz hayatımızda böyle mucizevi şeylerin olmasını beklemeden hep pozitif düşünürsek sürekli olarak mucizeler yaratabiliriz.

Baktığımızda dünyaca ünlü bir siyasetçinin, bir sanatçının veya bir mucidin bizden çok büyük bir farkı yok.

O başarıyı inanın bana pozitif düşünce ve çalışmayla elde etmiştir. Pozitif düşüncesi sayesinde ise kritik noktadaki birini etkilemiş ve şansın kapılarını ardına kadar açmıştır.

Toparlayacak olursak; “Başarının anahtarı sizsiniz, sadece farkına varın!” 


09 Aralık 2015 Çarşamba 12:15
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR