istek okulları

29 Mayıs 2020 Cuma

SEÇİM ÇETİN GEÇECEK!

Mustafa DAĞHAN

Mustafa DAĞHAN

E-Posta : mustafadaghan@msn.com

1 Kasım genel seçimleri listelere bakıldığında çok çetin geçecek gibi duruyor. Nedenine gelince AK Parti, CHP ve MHP listelerini tüm dengeleri gözeterek hazırlamışlar.

3 partide de sıkı isimler var. AK parti’den başlayalım;

Geçen dönem İzmir’den aday olan hemşerimiz Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu memleketine geri döndü.

Bu şu demek; AK Parti Afyonkarahisar’dan 4 milletvekili çıkartmak istiyor. Öte yandan diğer isimlere bakıldığında güçlü isimler var.

2. sıradaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlarından Ali Özkaya için nispeten Dinar’a hakim diyebiliriz. Ama mecliste Afyonkarahisar’ı en iyi temsil edebilecek isimlerden.  

3. sıraya partinin kurucularından olan Hatice Dudu Özkal’ın konulması ise partinin küskünlerine sizi unutmadık mesajı olarak değerlendirilebilir.

4. sırada da bir CEO var; Mehmet Koca. Eski vekillerden Ahmet Koca’nın kardeşi. Yani siyasete uzak birisi değil. Üstelik CEO olması da sıkı bir seçim çalışması yürütmesinde oldukça faydalı olacaktır.

5. sırada yer alan Cengiz Sağlam ise Emirdağ bölgesinde sevilen, sayılan ‘sağlam’ birisi. Bir dip not verecek olursak; AK Parti kuruldu kurulalı ilk defa Emirdağ’dan bir isim listede yer alabildi.

Geçelim CHP’ye;

Burcu Köksal yerini korudu. Bu da gayet normal, olması gereken bir durumdu. Üstelik oldukça çalışkan bir isim. Ön seçimle milletvekili olmuş, henüz vekillikte kendini kanıtlama, hizmet etme fırsatı bile bulamamışken değiştirilmesi çok doğru olmazdı.

2. sırada yine bir bayan ve avukat var. Av. Hatice Gök. Partinin eskilerinden ve kaliteli, kültürlü, düzgün bir hanımefendi.

3. sıradaki Bekir Kasap Emirdağlı. Çok faydalı olabileceğini sanmıyorum. 4 ve 5. sıra adaylarını tanımıyorum. O yüzden bir şey söyleyemeyeceğim.

Bir dip not verecek olursak; CHP’nin 1 vekil çıkartması bu dönem riske girebilir.

MHP’ye gelecek olursak

1. sırada yer alan MHP MYK üyesi Mehmet Parsak’ın yeniden 1. sıraya gelmesi olağan, herkesin beklediği bir isimdi. Aslında boşuna MYK üyesi olmamış. Bakanlık yapabilecek düzeyde bir isim.

Eski Milletvekili Kemalettin Yılmaz ise beyefendi ve çalışkan kişiliğiyle herkesin sempatisini kazanmış, en sıkıntılı dönemlerde elini taşın altına koymasıyla ne kadar vefakar birisi olduğunu kanıtlamış bir isim. Geçtiğimiz seçimde listede olmamasına rağmen partisi için cansiperhane çalışmış birisi.

MHP’nin listesine bakıldığında geçen seçimde olan Fatih Çetinkaya, İsmail Elibol, Aziz Aslan, Abdil Demiral gibi isimler olmasa da listeye bakıldığında 2. vekil için yine sağlam bir liste olmuş. Kemalettin Yılmaz’la MHP 2. vekili zorlayacaktır.

Selcen hanım ve Uygur beyi tanımıyorum. O yüzden yorum yapayacağım.

5. sırada yer alan Ertuğrul Sevim, değerli bir ağabeyimiz. Aynı zamanda Gazeteci-Yazar olması nedeniyle benimsediğimiz, destek verdiğimiz bir isim. Öte yandan geçtiğimiz seçimde, il başkan yardımcısı olarak seçim koordinasyonu yapmış, oldukça da başarılı bir grafik çizmiş bir isim.

Siyaset uzmanı diyebiliriz kendisine. Kendisiyle bulunduğumuz birçok siyasi konuşma ortamında söylediklerinin doğruluğunun sonraları çıkmış olması, uzmanlık sıfatını hak ettiriyor. 

Sıraladığımız nedenler bu seçimin oldukça çetin geçeceğini gösteriyor. Tüm partilere ve vekil adaylarına başarılar diliyoruz. Hak eden, çalışan kazansın.

Vekil adaylarının ‘vatana hizmeti Hakk’a hizmet olarak’ görmeleri dileğiyle…  


19 Eylül 2015 Cumartesi 16:38
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

AFYONKARAHİSAR - HAVA DURUMU

AFYONKARAHISAR